Uskonnon opetus tärkeää

ottakaaopiksi

Ilman uskonnon opetusta ihminen jää ilman tärkeää tietoa. Kuten sen että antikristuksen saa ajettua ihmisestä pois pieksämällä. Eli asian voi toimittaa humaanillakin tavalla, eikä enää antikristuksen poisajamiseksi tarvitse polttaa uhria elävältä.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0ca9bba9-07a0-465c-9a03-39b7a5e5d1bb

Opiksi ja ojennukseksi.

8

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyviä vinkkejä

    • Pyhäkoulussa käytiin naapurin pojan kanssa n. kilometrin päässä olevassa naapuritalossa.
      Pyhäkoulusta ei jäänyt kovin paljon mieleen, ja naapurin pojan kanssa joskus lintsattiin kun se ei aina kiinnostanut.
      Kun vanhemmat lähettivät meidät pyhäkouluun, niin mentiin kyllä aluksi oikeaan suuntaan, mutta kun kotitalot häipyivät näkyvistä, niin lähdettiin omille teille.

      Kansakoulussa 1960-luvulla kuuntelin ja luin mielelläni kertomuksia Jeesuksesta.
      Muistan kun uskontokirjan kirjoittaja oli kirjoittanut tekstiä kirjaansa, ja kun oli sitten tekstinsä yhteyteen lainannut Johanneksen evankeliumin 3:16:

      "Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."4

      ...niin vaistosin, että tuo Jumalan Sanan kohta oli ylivoimainen verrattuna tämän uskontokirjan kirjoittajan omiin kirjoituksiin aiheesta.

      Uskoon tulin sitten myöhemmin, 18-vuotiaana.

      • rikollistenanteeksianto

        Oletko murhannut ketään ja taas katunut tekojasi, kuten uskovaiset yleensä tekevät.
        Uskonto on rikollisten hyväksymistä, joka ei poista rikollisuutta.


    • Sattaa olla mutta peruskoulu saisi jättää uskonnon opetuksen pois.

      Uskontoja ja niiden kulttuurillisia vaikutuksia voidaan käsitellä vaikka historian yhteydessä.
      Perustulain mukaan Suomessa on uskonnon vapaus/tai olla uskomatta mihinkään dogmiin.

    • Tunnuksetonta uskontotietoa pitäisi opettaa, että lapset saisivat käsityksen uskontojen moninaisuudesta. Nykyinen käytännössä tunnustuksellinen "oman uskonnon opetus" pitäisi lakkauttaa. On uskonnollisten yhteisöjen oma asia opettaa omia uskonkappaleitaan omista lähtökohdistaan. Koulun tehtävä on kasvattaa lasten tietomäärää eikä uskomusten määrää.

    • ainatämäeionnistu

      Tämä jeesustelu synnyttää nämä tapaukset. Anna anteeksi murhaajille niin hän muuttuu.
      Tämä muuttunut sitten kantaa tätä perimässään, kunnes tapahtuu jotain tämänkaltaista.
      Uskovaiset ovat murhaajia, mutta pitävät himonsa kurissa uskon avulla.

    • ottakaa.niksi

      Uskonnon lopetus tärkeää.
      Ilman uskonnon opetusta ihminen jää vaille valehtelua ja huijaamista. Ei yksikään ihminen sellaisia tarvitse osakseen.

    • ottakaaopiksi

      Uskonnon opetuksen voi ottaa myös osaksi muuta koulutusta. Esimerkiksi uskonto ja liikunta sopivat hyvin yhteen. Kuten vaikka pesäpallo joka käy hyvin oikean kivitystekniikan harjoitteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      77
      11743
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8908
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      73
      4670
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      24
      4028
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      99
      3968
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      9
      3670
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      22
      3482
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      42
      3285
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      45
      2776
    Aihe