Kepu kannattaa paikallista sopimista työpaikoilla.
Tämä tarkoittaa työehtosopimuksissa sovittuja huonompia ehtoja työntekijöille.
Kepu haluaa Suomeen syntyvän työpaikkoja joissa tuntipalkka on paikallisen sopimisen jälkeen 2 euroa tunnilta.
Tämä tarkoittaa työehtosopimuksissa sovittuja huonompia ehtoja työntekijöille.
Kepu haluaa Suomeen syntyvän työpaikkoja joissa tuntipalkka on paikallisen sopimisen jälkeen 2 euroa tunnilta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Käytännössä+paikallinen+sopiminen+on+tätä:
Pomo+tulee+sanomaan+sinulle,+palkkaasi+laskeaan+50%+ota+tai+sitten+tulee+potkut,+kyllä+tulijoita+aina+on.++Siinäpä+olet+sitten+selkä+seinää+vasten,+eikä+ole+mahdollisuuttakaan+puolustautua,+eikä+sinua+kukaan+myöskään+puolusta.
Totta, ja tähän liittyy myös eriarvoistaminen, toisille myönnetään kevyemmin korotuksia kuin toisille, tasapuolistakaan tämä ei siis ole. Tarkoitushan tällä paikallisella sopimisella on romuttaa palkkojen kasvu, eikä loppujen lopuksi ammattiliitotkaan pidä tästä menettelystä.
En minä harrastuksen vuoksi käy töissä, vaan ainoastaan rahan vuoksi, itse firma ei kiinnosta tippaakaan, olen luopunut siitä teeskentelystä jo aikoja sitten, että pitäisin työstäni, saati työpaikastani.
Persut haluavat kyykyttää työttömiä, varsinkin nuoria.
Persujen pakkotyöesitys eduskunnassa oli kaikkien aikojen halpatyövoiman pohjanoteeraus. Allekirjoittajina persu kansanedustajat vuonna 2011.
”Perussuomalaiset esittää Teuvo Hakkaraisen johdolla pakkotyötä työttömille nuorille. Talousarvioaloitteen on allekirjoittanut suuri joukko perussuomalaisten kansanedustajia, muun muassa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner”.
https://www.eduskunta.fi/FI/Vaski/sivut/trip.aspx?triptype=ValtiopaivaAsiakirjat&docid=taa 42/2011
Miksi laittelet 8 vuotta vanhoja juttuja tänne?
Samalla voisit kertoa, ketkä tätä tuhoa saivat aikaan, vai muistaako paniikissa oleva kepulainen tätäkään?
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/aktiivimalli-jaavuoren-huippu-pysayttava-kirje-asiantuntijalta-palkattoman-tyon-maara-rajahtanyt/
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/yli-500000-suomalaista-tekee-ilmaista-tyota/
Pikku vinkki, kyllä tätä tuhoa aiheutti kepu, sekoomus ja smurffit.
Persut+eivät+edes+ymmärrä+mitä+paikallinen+sopiminen+tarkoittaa.+SAK+kertoo+selkeästi+paikallisen+sopimisen+nykytilasta.
"SAK:n+kysely:+Paikallinen+sopiminen+yleistynyt+työpaikoilla
Kahdella+kolmasosalla+(64+%)+SAK:laisista+työpaikoista+on+tehty+kahden+viime+vuoden+aikana+paikallisia+sopimuksia.+Määrä+on+noussut+viidellä+prosenttiyksiköllä+vuodesta+2016.+Tämä+käy+ilmi+SAK:laisille+luottamushenkilöille+tehdystä+kyselystä".
https://www.sak.fi/ajankohtaista/uutiset/sakn-kysely-paikallinen-sopiminen-yleistynyt-tyopaikoilla
Valtaosa kepulaisista ei ymmärrä mitä paikallinen sopiminen on.
Eihän siellä maaseudulla asuvat kepulistit tajua muustakaan mitään.
On tuo niin monesti nähty.
Turhaa kuvitella, että nyt näiden yrittäjien ajama paikallinen sopiminen olisi sitä mitä nyt yrityksissä tehdään. Siinä on ahneus takana ja kohta yritykset kilpailevat sillä kuka eniten "sopii paikallisesti".
Tätä toimintaa siis Sipilä ja kepu tukee.
Se näkee tämän päiväisestä Ylen gallupistakin, että kepulla ei enää ole luottoa suomalaisten keskuudessa.
Äänihyökkäys Länsi-Suomessa!
https://kaksplus.fi/threads/aeaenihyoekkaeys-laensi-suomessa.2496166/
Keskusta ja Vihreät tämän takana! Ei jatkoon!
Kyseessä on persun pienvoimalan testaus. Kaasua purkautui housuihin kovalla paineella, ääni- ja hajuhaitat olivat melkoiset.
Halla-Aho haluaa jakaa Amerikan malliin potkuja työntekijöille, ilman irtisanomisaikaa.
”Työttömyys?
”Pitäisi alentaa työllistämisen kynnystä. Silloin työsuhdeturva ei välttämättä olisi niin hyvä kuin nykyään. Esimerkiksi USA:ssa työntekijästä pääsee nopeasti eroon, mutta se tarkoittaa sitä, että työnantaja uskaltaa palkata työvoimaa.”
Kepun landepaukut eivät ymmärrä työntekijöiden asioista muuta kuin kiky ja köyhät kyykkyyn. Näillä Opelilla on sipilä yrittänyt työelämää edistää koko neljä vuotta. Onnistui saamaan kikyn naisvaltaisilla aloille,mutta se oli viimeinen niitti kepun arkkuun. Täysin ääliömäinen tulonsiirto palkansaajilta osakkeenomistajille,jotka taas kohta nauttivat kikyn tuomista osingoista suut messingillä. Tämä on ollut kepun suurin saavutus hallituksessa ja sen kyllä palkansaajat muistavat. Kepun lehmänkaupat tulivat kalliiksi Suomen naisille.
Juuri näin. Jatkossa ei kannata kennenkään äänestää kepua joka aina pettää !
"Kepu kannattaa paikallista sopimista työpaikoilla.
Tämä tarkoittaa työehtosopimuksissa sovittuja huonompia ehtoja työntekijöille."
Paikallisestihan saa sopia vaikka kuinka paljon parempia työehtoja - ei tarvitse erillistä paikallisen sopimuksen -lain laatimista!!!
Joka paikan tuhoajat - ketkut kepulaiset Sipilän johtamana!
Juuri näin. Tosin näiden yrittäjien ajama paikallinen sopiminen on työehtojen heikentämistä.
Ja kun vauhtiin pääsevät, niin ahneimpien yrittäjien työehtojen polkemisella ei ole mitään rajaa.