Onki muilla kokemusta ns.mokkasiini silsasta? Myös kuivasilsaksi sanotaan.
Olin luullut, että jalkapohjani on erittäin kuivat ja johtuu huonoista kengistä yms.
Rasvannu vaikka millä eikä ole normalisoitunut iho. Sit alko iho kuoriutuun, hakeuduin lääkäriin. Mokkasiinisilsa molemmissa jaloissa. Täh? En ollut tietoinen tän olemassa olosta, minulla ei ole haavoja, vesikelloja tms. Vain tosi kuivat, karheat ja hilseilevät. Eipä ihme ettei mitään ole auttanut.
Tablettiresepti on, mutta haluisin ensin koittaa ulkoisella konstilla. Onko kukaan saanut tätä harvinaisempaa tyyppiä voiteella parannettua?
Kuiva/mokka jalkasilsa
3
3841
Vastaukset
- Ällöjalka
Uskon, että minulla on juuri se toisessa jalassani. Koko jalkapohja hilseilee ja häpeän näyttää jalkaa kenellekään. Luin netistä, etteivät siihen voiteet auta, vaan pitää olla sisäinen lääkitys. Päivystyksen yleislääkäri ei sanonut oikeen mitään, voidetta määräsi kuurin. No eihän se mihinkään lähtenyt.
Hae ihmeessä tuo kuuri apteekista! Tai niin minä tekisin. Juoksisin hakemaan :D- Mokkan
Mulla kerkes olla "kuivat jalat" vuosia. Käytin eri rasvoja, vain pehmensi, ei poistanut sitä vaaleanharmaata kuivaa osaa kuiteskaan. Menin tosiaan lääkäriin, kun päkiästä alkoi iho kuoriutua ja heti diagnoosi. Myöhemmin toisella käynnillä eri lääkäri väitti ettei ole silsa, vain kuivat (sillon ihoa ei enää kuoriutunut, oli koko jalkapohja kuiva ja harmaa), että rasvata.
Tarkoitan siis, ettei lääkärit aina itsekään tunnista, kun on harvinaisempi. Jos sulla ei schollit tms.rasvat auta niin sieni se on. Jos sulla tulee ihon kuoriutumista, et nahka lähtee repaleina, niin sillon lääkäriin niin luulis hoksaavan mistä kyse. Tsemppiä!
- Anonyymi
Näköjään viestini poistettu. Nyt en ymmärrä syytä. Kirjoitin ko vaivan olevan lähinnä vanhempien miesten vaiva. Kyse ei ole ko henkilöryhmän mollaamisesta vaan ihan faktatiedosta. Silsa (erityisesti mokka) on iäkkäämmillä enemmän kuin nuorilla, ja miehillä enemmän kuin naisilla.
Itseä luonnollisesti inhottaa ja nolottaa, kun se löytyykin nuorelta naiselta. Tämä on täysin normaali reaktio, kun en kuulu "kohderyhmään". Mitä pahaa tässä on kirjoittaa tänne?
Tässä lainaukset asiasivuilta
"Mokkasiinisilsaa on eniten urheilijoilla ja ikämiehillä." https://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/terveys/apua-sitkea-sieni-jalassa
"Useimmat potilaat ovat keski-ikäisiä tai vanhoja miehiä, joilla silsa on varpaankynsissä."
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00254
Valitettavasti peruslääkäri ei tätä mokkasiinisilsaa välttämättä tunnista. Se onkin hämäävä, kun kliinisesti iho on "vain" kuiva.
Tv ap Mokkan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861610
- 761251
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1751160Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!54925Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46901- 47888
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38878Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9813- 46812
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789