Adolf Hitler oli loistava puhuja mutta höpisi mm:

"Make the lie big, make it simple, keep saying it, and eventually they will believe it"

Näin se menee pojat....

6

120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hän otti siis oppinsa anglosakseilta?

      • Tuota nimitystä "anglosaksit" käytettiin toisen maailmansodan aikaan ainakin Suomessa amerikkalaisista ja englantilaisista liittoutuneista yhdessä. Niin ei tarvinnut aina kirjoittaa tai puhua noita pitkiä sanoja. Lehtien otsikoissa käytäntö oli suorastaan välttämätön.


    • pelottava.maailma

      Trump on ammentanut tuosta oppikirjasta ihan urakalla; latelee ainoastaan valheita joita kutsuu vaihtoehtoiseksi todeksi.

      Ja kansat hurraa kadulla.

    • palloviski

      Salaliittoteoreetikot yrittävät koko ajan samaa, onneksi aika huonolla menestyksellä.

    • ripulipropolis

      Hitler puhui ns. suuren valheen taktiikasta, mutta silloin, kun kuvasi länsimaista lehdistöä. Hän itse ei tietenkään halunnut moista touhua harjoittaa. Olihan hänellä puhtaat jauhot pussissa. Myös Göbbels sanoi, että hyvä propaganda perustuu totuuteen ja että johdon on syytä kertoa rehellisesti asioista, jos on puhdas asia ja puhtaat aseet, kuten heillä.

      Toisto taas liittyy alan viimeisimpiin opeihin. On selvää, että kun asiaa toistaa tai se tulee joka tuutista, suuret massat uskovat, että valtaosa ainakin on totta. Kuka nyt niin hirveästi voisi valehdella ja joka asiasta... Juuri tähän uskomukseen perustuu demokraattinen yhteiskunta. Ihmiset on aivopesty suurilla valheilla päät paskaa täyyteen. He eivät ymmärrä, että demokratia on vain pehmeä diktatuuri ja kommunismin esiaste

      • usko-siirtää-vuoria

        "If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed."

        Tuolla hitleri kaiken järjen mukaan viittasi demonisoimiensa juutalaisten toimintametodeihin, ei omiinsa.

        Myös Michael Jaksoni on sanonut tuon saman sloganin. Ja ties ketkä kaikki muut ovat hokeneet samaa fraasia aivan papukaijoina.

        Albert Einstein muuten sanoi

        "I never said half of the shit they say I did"

        Eikä kukaan tiedä sitäkään sanoiko Einstein oikeasti noin.

        Jotkut väittävät että maapallo on oikeasti olemassa ja ruoho on vihreää. Uskoo ken tahtoo. Kaikki on lopulta vain uskoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      801
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      720
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      690
    Aihe