RKP ulkoistamassa palkanmaksun veronmaksajille?

SvekoYrittää

Rkp:n Henriksson puolusti halpatyövoiman maahantuontia – Halla-aho kuittasi: ”Yrityksen velvollisuus on maksaa työntekijöidensä palkat, se ei ole veronmaksajien tehtävä”

Täytyy itsekkin pistää firma pystyyn jos palkkakulut hoitaa tulevaisuudessa valtio. Närpiön malli on siis tulevaisuudessa koko Suomen malli jos RKP saa päättää.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Läser bibeln som Rinne EVA:s papper?

      Finns det inte arbetskraft där arbeten finns, flyttar arbeten till det stället där arbetskraften finns. Det är betydligt vettigare att flytta arbetskraft till Finland som gör de jobben (t.ex. svetsar) som Finlands arbetskraftsreserv på 520.000 personer inte får gjort.

      Det andra alternativet är det som sket, sker och kommer att fortsätta ske; företagen lämnar Finland. Först i startgroparna var produktionen, sedan for en del av planeringen, efter det t.o.m en del företags ledning och nu ägande.

      Halla-aho har helt enkelt väldigt fel i denna fråga och A-M talade äntligen om något som spelar roll och är viktigt.

    • "– Halla-aho kuittasi: ”Yrityksen velvollisuus on maksaa työntekijöidensä palkat, se ei ole veronmaksajien tehtävä”"


      Syytä kuunnella Halla-ahoa.

      Esim EK ajaa teemaa, että valtio maksaisi matujen (halpatyö)palkat jopa 70%.

      • Anonyymi

        Kapitalisti onkin sosialisti kun kyseessä on veronmaksajien rahat, yllättävää.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kapitalisti onkin sosialisti kun kyseessä on veronmaksajien rahat, yllättävää.

        Menojen sosialisointi on aina kivaa.


    • Anonyymi

      Taitaa olla jälleen kerran vakiovääristelijän avaus? Eihän kukaan voi työehtosopimuksien alle palkkoja alkaa maksamaan, se on laitonta. Halla-ahon populistiset heitot hölmöjä.

      • Ei kukaan/mikään työnantaja ole koskaan kusettanut työntekijää :-)


    • Anonyymi

      RKP:n puheenjohtaja osaa suustaan päästellä sammakoita.

      • Anonyymi

        Ja pahimmat tulee äidinkielellä.
        Onneksi pakkoruotsi ja eristäytymispolitiikka toimii emmekä kuule tai ymmärrä hänen aivopierujansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      189
      17944
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3805
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      32
      1914
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1530
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      65
      1511
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      162
      1431
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1324
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1304
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1053
    Aihe