Onko maahanmuuton kustannusten kasvu poliittisesti hyväksytty asia?

Suomessa asuu tällä hetkellä noin 400 000 ulkomaalaistaustaista sekä mahdollisesti yli 150 000 suomalaistaustaista, joilla toinen vanhemmista tai molemmat isovanhemmat ovat syntyneet ulkomailla. Ulkomaalaistaustaisten määrän kasvaessa myös maahanmuutto- ja integroitumispolitiikan merkitys kasvaa. Poliittisten päätösten tueksi tarvitsee mittaamista ja tutkimustietoa.

Ulkomaalaistaustaisten työllisyysaste ja tulotaso ovat keskimäärin selvästi alhaisemmat kuin suomalaistaustaisilla. Siitä voi päätellä, että maahanmuutosta on seurannut Suomelle enemmän kustannuksia kuin tuottoja. Asia on kuitenkin kompleksinen ja kustannusten tarkkaa määrää ei juuri tiedetä. Toivottavasti maahanmuuton kustannuksista ja vaikutuksesta yhteiskunnassa voitaisiin laatia riippumattoman selvitys, joka kokonaisvaltaisesti tarkastelee asiaa? Oleellisena näen, että myös kaikki epäsuorat tuotot ja kustannukset kohdistetaan aiheuttamisperiaatetta noudattaen. Kansallinen tulorekisteri voisi olla taas oiva työkalu työelämään integroitumisen trendien seurantaan.

Toivottavasti kansalaisilla olisi jatkossa tarjolla nykyistä enemmän tutkimustietoa, jonka pohjalta muodostaa maahanmuuttoon liittyviä mielipiteitä. Pelkään kuitenkin, että tuleva hallitus ei halua selvityksiä tehtävän eikä integroitumista seurattavan. Maahanmuutto tulee tulevaisuudessa todennäköisesti viemään yhä enemmän veronmaksajien rahoja.

Miten saisimme poliittiset päättäjät ymmärtämään tutkimustiedon hyödyt?

Kuinka voimme vaikuttaa tulevaan hallitukseen, jotta maahanmuuttopolitiikkaa saataisiin kiristettyä merkittävästi?

Millä keinoilla vieraskielisten työllisyyttä saataisiin parannettua ja rikollisuutta alennettua?

Miten saisimme rasismia ja syrjintää vähennettyä?

Osaako joku sanoa?

1

156

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stuppio

      Tällä vaalikaudella eduskunta hyväksyi toimeentulon ja terveyspalvelut maassa luvattomasti olleille henkilöille . Vain ps yritti laittaa vastaan ja heitä katsottiin muista puolueista halveksuttavasti. Tilanne ei erityisesti muutu jollei ps saa yli puolta paikoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      71
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe