Koska viiden ministerin suurpuolue häviää koko Eduskunnasta, niin Sampo Terho ei pysty pitämään loikkareista koostuvaa jäsenistöää aisoissa, vaan suurin osa kunnanvaltuustoissa istuvista sinisinistä jättää puolueen ja siirtyy muihin puolueisiin, erityisesti keskustaan, kokoomukseen ja SDP:hen.
Täydellisen romahduksen jälkeen puheenjohtaja Terho ei hae jatkokautta, jolloin pestiä tavoittelee joko vallanahne Matti Torvinen tai uskosta ja katkeruudesta voimaa saava Simon Elo. Muilla ei ole halua tarttua siihen turhauttavaan sekä epäkiitolliseen tehtävään. Sininen tulevaisuus kutistuu muutaman hengen marginaalipuolueeksi, joka lopulta häviää luonnollisella tavalla, kun puolurekisteriä siivotaan vuoden 2023 eduskuntavaalien jälkeen.
Niin tulee olemaan kurja loppu suuresta kansansuosiosta nauttineille poliitikoille, jotka mielenheikkouttaan sortuivat petoksen tielle. Vain mestarikirjailija J. R. R. Tolkienin kykenisi kirjoittamaan sopivan loppukaneetin näiden loistoista langenneiden piruparkojen poliittiseen muistokirjoitukseen.
Siniset hajoaa!
3
77
Vastaukset
- törkeetätaas
Mistä 0,8 % kannatuksella voi hajota?
- voitonjuhliin
On pieniä puolueita, joilla on aate esim. kommunistit, eläinoikeuspuolue, feministinen puolue, Liike nyt. Kansalaispuolueella ilmeisesti vanha aikiolaisuus. Väyrynen on omalla asiallaan, energinen ja hänellä on perässähiihtäjiä. Sinisten aate on ollut oma henkilökohtainen hillotolppa ministeriaitiossa oleville ja eräille kansanedustajille.. Kesällä 2017 he ylimielisyydessään ja tyhmänylpeyttään uskoivat menestyvänsä. Eivät kuuleman ole rasisteja. Meitä tavallisia suomalaisia ja myös heitä äänestäneitä haukuttiin rasisteiksi. EIhän heidän hillotolppa voi olla äänestäjän aate. Kunnanvaltuutettuja sinisillä muistaakseni 54 koko maassa, yhteensä valtuutettuja on n 9500. Eihän se tee kuin 0.5%. On ostettu vaalivalvojaisiin viinipullo ja hyvää syötävää. Juhlitaan perussuomalaisten vaalivoittoa!
- Trollitehdasko
Huvittavaa nähdä "Tolkienin" keskustelevan itsensä kanssa. Levittää vale-uutisia. Vauhti on ollut viime aikoina niin kova, että oisko trollitehdas tukena?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t714166- 332381
- 402234
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin191756Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401622Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251512- 811496
- 1461262
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221173Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901135