Siniset hajoaa!

Historioitsija

Koska viiden ministerin suurpuolue häviää koko Eduskunnasta, niin Sampo Terho ei pysty pitämään loikkareista koostuvaa jäsenistöää aisoissa, vaan suurin osa kunnanvaltuustoissa istuvista sinisinistä jättää puolueen ja siirtyy muihin puolueisiin, erityisesti keskustaan, kokoomukseen ja SDP:hen.

Täydellisen romahduksen jälkeen puheenjohtaja Terho ei hae jatkokautta, jolloin pestiä tavoittelee joko vallanahne Matti Torvinen tai uskosta ja katkeruudesta voimaa saava Simon Elo. Muilla ei ole halua tarttua siihen turhauttavaan sekä epäkiitolliseen tehtävään. Sininen tulevaisuus kutistuu muutaman hengen marginaalipuolueeksi, joka lopulta häviää luonnollisella tavalla, kun puolurekisteriä siivotaan vuoden 2023 eduskuntavaalien jälkeen.

Niin tulee olemaan kurja loppu suuresta kansansuosiosta nauttineille poliitikoille, jotka mielenheikkouttaan sortuivat petoksen tielle. Vain mestarikirjailija J. R. R. Tolkienin kykenisi kirjoittamaan sopivan loppukaneetin näiden loistoista langenneiden piruparkojen poliittiseen muistokirjoitukseen.

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törkeetätaas

      Mistä 0,8 % kannatuksella voi hajota?

    • voitonjuhliin

      On pieniä puolueita, joilla on aate esim. kommunistit, eläinoikeuspuolue, feministinen puolue, Liike nyt. Kansalaispuolueella ilmeisesti vanha aikiolaisuus. Väyrynen on omalla asiallaan, energinen ja hänellä on perässähiihtäjiä. Sinisten aate on ollut oma henkilökohtainen hillotolppa ministeriaitiossa oleville ja eräille kansanedustajille.. Kesällä 2017 he ylimielisyydessään ja tyhmänylpeyttään uskoivat menestyvänsä. Eivät kuuleman ole rasisteja. Meitä tavallisia suomalaisia ja myös heitä äänestäneitä haukuttiin rasisteiksi. EIhän heidän hillotolppa voi olla äänestäjän aate. Kunnanvaltuutettuja sinisillä muistaakseni 54 koko maassa, yhteensä valtuutettuja on n 9500. Eihän se tee kuin 0.5%. On ostettu vaalivalvojaisiin viinipullo ja hyvää syötävää. Juhlitaan perussuomalaisten vaalivoittoa!

      • Trollitehdasko

        Huvittavaa nähdä "Tolkienin" keskustelevan itsensä kanssa. Levittää vale-uutisia. Vauhti on ollut viime aikoina niin kova, että oisko trollitehdas tukena?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8585
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8483
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6583
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6190
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5258
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4295
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4130
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4073
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3859
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      69
      3750
    Aihe