Kehitetään kaivoksen tulevaisuutta

Hiilidioksidipäästöjä voi varastoida esim. vanhaan kaivokseen. Kaivosta käytetään paineellisena varastona , jonka pinnat on tiivistetty kaasun pitäväksi.
Sellaisena kautena kun ei ole hiilinielut käytettävissä esim. talvi , kevät ja syksy. Silloin kompressorillapumataan ilma kaivostunneliin , jossa hiilidioksidi erotetaan ilmasta ja varastoitu kaasu on yli 97% hiilidioksidia.
Kun viherkasvukausi on toiminnassa tämä hiilidioksi kaasu voidaan ohjata esim. kanavistolla hiilinieluihin , metsät pääasiassa ovat hiilinieluja suomessa.
Tätä ideaa voi vapaasti käyttää ja kehotan , että tutustutte k.o tutkimuksiin , jos niitä vielä löytyy.
Pyhäjärvellä tällainen toiminta toisi noin 2000 miestyövuotta rakentamisvaiheessa ja arvo yli 900 000 000 euroa. Pysyviä työpaikkoja arviolta noin 80-90 henkilöä.
Samalla voisi kehittää aktiivihiilisuodatin teollisuutta ja desinfiointituotteita.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Onpa hyvä idea , sitähän tehdään jo ympäri maailmaa geologisesti sopivaan maaperään.

Äänestä
  • ....sitten ei tovotut henkilöt suuluukusta sisään.....

    Äänestä

  • Minusta sinne pitäisi tehdä maailman pisin liukumäki , joka alkaisisi vanhasta tornista ja jatkuisi vinotunnelin kautta syvyyksiin , siihen voisi olla osana semmonen mörköosuus , jossa olisi kaikennäköisiä pelottavia otuksia. Vauhtia rajoitettaisi hallitusti ja takaisin tulo nyky hissillä.
    Olisi muuten ainutkertainen liukumäki maalimassa otaksun.

    Äänestä

  • alaslasku kirjoitti:

    Minusta sinne pitäisi tehdä maailman pisin liukumäki , joka alkaisisi vanhasta tornista ja jatkuisi vinotunnelin kautta syvyyksiin , siihen voisi olla osana semmonen mörköosuus , jossa olisi kaikennäköisiä pelottavia otuksia. Vauhtia rajoitettaisi hallitusti ja takaisin tulo nyky hissillä.
    Olisi muuten ainutkertainen liukumäki maalimassa otaksun.

    Hyvä ajatus, kannatan!

    Äänestä

Niin juttiinsa ihanko ite keksit tuon olet oikeesti älynväläys selvästi..

Äänestä
  • Avoin pitää olla kehitysideoille . Liukumäki on vain runko , johon voi liittyä vaikka mitä erikoisuuksia. Ylösnousemus voisi tapahtua vaikka mönkijän kyydillä tai mönkijän vetämällä hevoskärryllä. Tässä tilanteessa mielikuvituksen pitää olla rajoittamaton.
    Heti ruettiin mollaamaan tätäkin kehitysideaa.

    Äänestä

Ei voi kuin mollata mene sinäkin työmaalles välillä!!

Äänestä

Sinne sopis paljo kaikkee joutavaa romua.

Äänestä

Minullakin on myös idea. Tehdään junakuljetus talvivaarasta pyhäsalmen kaivokselle. Talvivaaran raakilerikastejauhe kuljetetaaan pitkällä junalla pyhäsalmen kaivokselle loppurikastusta varten. 3 junaa / vrk.
Sama juna ajaa kokkolan satamaan ja vie valmiin rikasteen pyhäsalmesta sinne ja kokkolasta voisi viedä tarvittavia kemikaaleja talvivaaraan. Junakuljetus on halpa ja tehokas isoille määrille ja siihen tosiaan voisi riittää 3 kpl ehkä noin 500 m pitkää junaa. VR ratahallinto ja valtio voisi tehdä rata- ja juna investoinnit. Jos rikastamoa pitää laajenta niin sen investoinnin suorittaisi edunsaaja eli kaivosyhtiö , tietenkin kunta osallistuisi jonkun verran elinkeinopoliittiseti investointiin mukaan.
Tämä logistiikkaongelma oli aika helppo ratkaista , eipä junat tyhjyyttään kolisis.
Nyt kun on vielä kaivoksessa louhintaa ja rikastustoimintaa pitäisi tätä ideaa ruveta viemään eteeenpäin. Hienoin asia tässä on se ettei sulje pois aikaisempia kehitysideoita.
Extrana vielä , jos matkan varrelta löytyisi uusia malmioita niin tämä infra olisi jo valmiina.

Äänestä

Hyviä ideoita, tässä kuitenkin paras: Krematorio Vaskikellon risteysalueelle! On tärkeää että ruumiit liikkuessaan löytävät helposti polttolaitoksensa! Ymmärrättekö?

Äänestä
  • Ei auennut.

    Äänestä

kaivoksen tyhjyyden täyttänee käyttökelpoinen vesi, joten siinä on ainetta, jota voi myydä eteenpäin kaikkine mausteineen ja hivenaineineen.
Jos arvon periferian valopäät käsittävät, niin maailman synkin uhka lukuisissa maanosissa on käyttökelpoisen vesivarantojen väheneminen.
Pyhäjärvi, puhdasta vettä myyntiin, eikä ole syytä kaivokseen väenvängällä istuttaa paikkaan ja olosuhteisiin kuulumatonta minimalistista tuotetta, hyönteisiä, perunaa, vihanneksi -Jotenkin on myötähäpeä lähellä, ku on lukenut ko. uutisia uusiokäytöstä...
lagunan hössöherran tukijat eivät enää kerskaile henkilön korvaamattomuudesta, kovaäänisimmänkin keskustalaisen lapaset on lattialla ja takki auki muuten vaan. vai olenko ainut tietämätön?

Äänestä
  • Ettet vaan ole sama joka äskettäin kirjoitti täällä että "lumi on kallista"?

    Äänestä

  • tuhansien.järvien.maa kirjoitti:

    Ettet vaan ole sama joka äskettäin kirjoitti täällä että "lumi on kallista"?

    Hmmm? Missähän ko. kirjoitus on? Ehei, eli en ole. Vesi on vettä ja lumi on lunta, tekolumi on kyllä myös kallista, jos .

    Äänestä

  • Vesi on hyvä ajatus. Tulisi mukana raudat , kuparit ,rikit ja muut hivenaineet. Sivutuotteena todellakin terveyskylpylä , kuten Runni ja hanasta terveysvettä.
    Tietenkään Rantakangasta ei pidä päästää hallituksen puheenjohtajaksi , joten ehkäistään mahdolliset ongelmat myynnistä eurolla tai muut suhmuroinnit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aktiiv.hiili.sen.tekee kirjoitti:

Hiilidioksidipäästöjä voi varastoida esim. vanhaan kaivokseen. Kaivosta käytetään paineellisena varastona , jonka pinnat on tiivistetty kaasun pitäväksi.
Sellaisena kautena kun ei ole hiilinielut käytettävissä esim. talvi , kevät ja syksy. Silloin kompressorillapumataan ilma kaivostunneliin , jossa hiilidioksidi erotetaan ilmasta ja varastoitu kaasu on yli 97% hiilidioksidia.
Kun viherkasvukausi on toiminnassa tämä hiilidioksi kaasu voidaan ohjata esim. kanavistolla hiilinieluihin , metsät pääasiassa ovat hiilinieluja suomessa.
Tätä ideaa voi vapaasti käyttää ja kehotan , että tutustutte k.o tutkimuksiin , jos niitä vielä löytyy.
Pyhäjärvellä tällainen toiminta toisi noin 2000 miestyövuotta rakentamisvaiheessa ja arvo yli 900 000 000 euroa. Pysyviä työpaikkoja arviolta noin 80-90 henkilöä.
Samalla voisi kehittää aktiivihiilisuodatin teollisuutta ja desinfiointituotteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu