Demokratia Suomessa ?

tietomies13

Miten on mahdollista että ollaan sulkemassa puolue hallituksesta vain heidän näkemyksien takia ? Onko Suomi sittenkin Diktatuuri valtio

4

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jännäolisinähdä

      Suurin puolue alkaa muodostamaan hallitusta. Hallituksen kokoonpanosta päättää pääasiassa pääministeri, joka on valittu äänestämällä eduskunnassa presidentin ehdotuksesta. Pääministeriksi pääsee yleensä suurimman eduskuntapuolueen puheenjohtaja.

      Jos muut puolueet eivät halua "leikkiä" persujen kanssa, niin sille ei voi mitään. Olisi jännää nähdä se jos persut voittaisivat vaalti, että miten asiat silloin menisivät.

      • demokratianontoimittava

        Sellainen toimitapa että jätetään demokrattinen kansan äänestyksen tulos kuulematta puolueiden halujen mukaan tarkoitaa käytännössä sitä ,että vaarannetaan demokratian toimitavat.

        Käytänössä kansantahtoa ei tällöin noudateta ja heidän annetaan ymmärtää tai pikemminkin äänettömästi kerrotaan äänestäneen väärin.Mikäli näin voidaan toimia kunnioittamatta kansanvaltaisessa tasavalla ääntäjien halua ,joillle valta kuulu ja jättää äänestyksen tulos toteuttamatta ,ei käytänössä myöskään voida pitää omintakeisesti muodosteun hallituksen auktoriteettia itsestään selvyytenä, jos se on muodostettu toteuttamatta kansantahtoa ,koska tällöin siltä puuttuu kansan suora vahva mandaaatti toimia.

        Koska toimitapa myös syrjäyttää äänestysjärjestelmän ,saatata tuonkaltaisella toimella joka yksin tuumin tehdään puoluerintaman ,estäen äänestyksen vaikutus politiikkan olla kohtalokkaat seuraamukset,sillä tällöin sulkeutuu kansalaisilta vaikutuskanava valita edustaja tai pikeminkin edustajat ajamaan asioitaan viralliseen hallintoelimaan.

        Jos näin ollen ei ole enää suuren kansanosan vaikutettavissa asioiden kulkuun ja heidän asioita hoidetaan piittamatta heistä ei heille jää vaikutuskeinoiksi enää kuin anarkiset vaikutuskeinot. Euroopassa on nähty esimerkkinä /vastauksena kansantunnon heräämisestä siitä kun tunnetaaan,että vaalein ei saa enää asioihin vaikutettua. Viittaan asiassa näkyvästi esiityneeseen Keltaliivien toimintaan. Mikäli tuollaiselle sulkemisen tielle lähdetään,liikutaan heikoilla jäilla ja se tulee vääjäämättä kostautumaan.


    • Rauta-koura

      Suomi on Diktatuuri valtio. Suomalaiset ovat slaavilaista kansaa.
      Ne eivät osaa elää ilman rautaista kuria ja sanavapauttakin on
      rajoitettava,

      • Anonyymi

        Eudiktatuuri vallitsee jo Suomessa, ylläkuvatulla tavalla, koska suomalaiset ovat typeriä. 😇


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      302
      6907
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      65
      2079
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      175
      1807
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      15
      1297
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1257
    6. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      169
      1190
    7. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1166
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      54
      1076
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1041
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      982
    Aihe