Sinulla on kaksi lehmää - Eduskuntavaalit 2019
SDP:
Sinulla on kaksi lehmää. Lehmät suunnittelevat keskusjärjestöjen kanssa maidontuotannon suurlakkoa elleivät saa voimaan 0,7 karjanhoitomitoitusta. Kielteisen ulkoaitauspäätöksen saanut turvapaikkalehmä laitetaan kielikurssille ja lypsyrobottiin.
PS:
Sinulla on kaksi lehmää. Aitaukseen laitetaan sähköpaimen. Susia pakoileva turvapaikkalehmä korvamerkitään, laitetaan säilöön ja luovutetaan naapurille.
Kokoomus:
Sinulla on kaksi lehmää. Aktiivityötöntä lehmää kannustetaan pysymään lypsyrobotissa ja maito myydään alhaiseen tuottajahintaan lobbaaville meijeriketjuille. Fiksumpi lehmä perustaa sote-alan yrityksen ja myy sen naapurin suurtilalle.
Keskusta:
Sinulla on kaksi lehmää. Aitaus julistetaan sote-alueeksi ja toinen lehmä hoidattaa kipeitä sorkkiaan säännellyllä palvelusetelillä valitsemassaan naapuritilan sote-palveluyrityksessä.
Vihreät:
Sinulla on kaksi lehmää. Lihatila muutetaan täysin luomumaitotilaksi, navetta tuulivoimalaksi ja kartanosta tehdään vastaanottokeskus turvapaikkalehmän sukulaisille.
Vasemmistoliitto:
Sinulla on kaksi lehmää. Molemmat saavat saman perusrehupaalin. Satsataan koulutukseen, ja toinen lehmä opiskelee yliopistotutkinnon sekä perustaa lehmien yhteisen ja yhdenvertaisen sotehallintokeskuksen ja valtio-omisteiset palveluketjut.
RKP:
Sinulla on kaksi lehmää. Ruotsia puhuvalle lehmälle perustetaan oma sairaala.
KD:
Sinulla on kaksi lehmää. Molempia kannustetaan hankkimaan vasikoita ja jäämään pitkälle kotilehmävapaalle nostamaan vasikkabonuksia. Toinen käy sunnuntaisin kirkossa.
Sininen tulevaisuus:
Sinulla on kaksi lehmää. Työttömälle passiivilehmälle annetaan 5% vähemmän rehua jos kieltäytyy tarjotusta sotilaslentäjän urasta. Toisesta koulutetaan seriffi.
Tähtiliike:
Sinulla on kaksi lehmää. Toinen lehmä on eri mieltä asioista ja muuttaa aitauksen pohjoisnurkkaan vastustamaan hävittäjähankintaa ja julistaa sinne maakunnallisen itsehallintoalueen.
Feministinen puolue:
Sinulla on kaksi sukupuolineutraalia märehtivää sorkkaeläintä. Molemmat tykkäävät apilasta sillä sen lisäksi, että siinä on kaunis kukka ja se parantaa yhteiskunnallisesti tärkeän maidon laatua, niin se on myös naudoille ihan toimiva perhemalli.
Sinulla on kaksi lehmää - Eduskuntavaalit 2019
1
139
Vastaukset
- Riittuli1
Mulla oli navetassa 10 lehmää, Oli monen välisiä lehmiä eri puolelta maailmaa. Esim. Skotlannista musta Juuso, oli ruskee/valkonen Sini. Tähti ja Femi olivat valkoisia, sit oli Henkka,Petruska ja Make. Ne kaikki oli harmaanruskeita. Kaikki nää seitsemän lehmää käyttäytyi niin sopimattomasti ja melkeempä törkeästi toisia lehmiä kohtaan että oli pakko tilata eläinlääkäri tutkiin ne. No, niinhän se sitten selvisi että kaikilla niillä oli hullun lehmän tauti ja ne piti lopettaa. Mulle jäi onneksi kolme lehmää jotka oli täysin terveitä, siis Ana, PeHa ja Sarita. Ne on aivan ihania lehmiä ja ne tulee hyvin toimeen toistensa kansaa. Kun mä vien ne tuonne yhteislaitumelle, niin ne tulee hyvin toimeen myös naapureiden lehmien kanssa. Se on aika hauskaa kun tuntuu siltä, että nää lehmät tajuaisi sellaisen asian mitä kaikki Suomalaiset ei tajuu vaikka ovat ihmisii, nimittäin sen et me eletään monikansallisessa maassa ja sillon ei voi tuijottaa vaan omaa napaansa, tai tietysti psykopaatit voi ja tekeekin.
Nyt kohta on vaalit ja mua surettaa ja kaunistaa se että monet puolueet käyttää sellasta pelottelukampanjaa hyväkseen kun haluavat nuorten, vähätuloisten ja hyvä uskoisien äänet. Käykään nuoretkin googlaamassa mitä tarkoittaa populistinen puolue, mikä on heidän ideologia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit735860KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2744730Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202588Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881532Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro131412- 1051347
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281306seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1071248Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191201