Sain ensimmäisen paniikkikohtaukseni noin kuukausi sitten yhdessä tapahtumassa, jossa oli paljon porukkaa.Sen jälkeen paniikkikohtauksia on näkynyt vähän, mutta niitä on silti tullut harvakseen. Nyt kuitenkin noin viikko sitten aloin kokemaan paljon väsymystä ja muita oireita, joista aloin stressata taas ja sen kanssa paniikkihäiriön mukana on tullut sekoamisen tuntemuksia. Minulla pyörii kokoajan päässä ihan outoja ja sekoja ajatuksia. Tuntuu ettei niitä pysty estämään. Pelkään kokoajan, että teen jotain läheisille tai muille noiden paniikkikohtauksien aikana.Enkä tiedä mitä tehdä.
Voiko Paniikkihäiriöstä seota?
3
245
Vastaukset
- niinpäon
Joo voi
- Anonyymi
No Ei voi!!sanon tämän 30 vuoden kokemuksella kamala olo mutta ei siitä"hulluksi"tule!!!!Hae lääkitystä tai terapiaa
- Anonyymi
Se on todella "persiistä" että joutuu kärsimään sellaisista oloista. Tämä on hyvin hyvin yleistä nykyään. Pelätään muiden reaktiota itsestä ja siitä syntyy "pikkuneurooseja". Paniikkikohtauksessa usein unohdetaan hengittää, mikä vie ahdistuksen uusiin korkeuksiin, niin että alkaa päätäkin pakottaa ja tulee kipuja. Se auttaa jos muistaa hengittää. Hengittää sisään syvään, ja ulos hitaasti. Jo kaksi tällaista henkäystä vie pahimman terän yliaktiivisesta jännitystilasta. Lisäksi ala tarkkailemaan mielentilaasi. Missä mielentilassa olen nyt? Olenko taas hämmentynyt tai huolestunut?
Muista että myös sinun mielipiteelläsi on väliä. Sillä mitä itse ajattelet itsestäsi ja mitä ajattelet muista, on väliä heille. Sinullakin on suuri valta vaikuttaa toisten elämään ja minäkuvaan (tee siis hyvää muillekin). Oikeastaan ei ole mitään ihmisjoukkoja eikä porukoita. Siellä istuu tai seisoo vain yksittäisiä ihmisiä omine ajatuksineen. Olet jokaisen kanssa "kahden". Kahdenkeskisessä vuorovaikutuksessa. Eikä oikeastaan se edes kuulu sinulle, mitä muut sinusta ajattelevat. Eikä kannata yrittää olla mitään. Ole vain oma itsesi, jos se kuulostaa järkevältä.
Tämä on ikivanhaa turhaa stressaamista, jota jokainen sen kokeva luulee omaksi erityiseksi ahdistuksekseen. Kyllä se siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk51234Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1661148Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021025Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470977Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.70862- 129857
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt269853Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.63754Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan44754Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää393739