Hyvät äänestäjät, jotka ette ole vielä käyttäneet äänioikeuttanne, saatatte olla oikeaoppisen miljarditasoisen säästösuman synnyttäjä.
Miten ?
1. Kun ymmärrätte, että 1200 euron kuukausieläkkeellä Helsingissä, jossa asuntojen neliöhinnat ovat 5100 euroa/2, tulette toimeen heikommin kuin Kaskisissa, jossa asuntojen neliöhinta on noin 450 euroa/m2.
2. Ymmärrätte myös. että teille jää rutosti enemmän euroja muuhun kulutukseen Kaskisissa.
3. Kaskisissa ette tarvitse muun yhteiskunnan kustantamaa asuntotukea läheskää niin paljon kuin Helsingissä.
4. Säästö syntyy korvienvälinne oikeaoppisesta käytöstä, myös asuinpaikkaanne valitessanne.
5. Jos teillä on 30 m2:n suuruinen omistuosake Helsingissä ja myitte sen 5000 euron neliöhintaan ja ostatte vastaavan suuruisen asunnon esim. Suupohjasta niin teille jää noin 135000 euroa muuhun käyttöön loppuelämäksenne. Euromäärä on valuutta ainakin minulle.
6. Ymmärrätte, että eläkeläisenä ja työttömänä juuri teillä on mahdollisuus synnyttää joukkona yhteiskunnalle miljardien säästöt.
7. Keskeisin muutos on että te näillä valinnoilla pääsette GRYNNDERIEN saalistuksen ulkopuolelle.
Keskustan kansanedustaja Pekkerinen kävi täällä Pohjanmaalla mainostamassa hajasijoittamista.
Viimeisimpien kymmenien vuosien hajasijoitustoiminnan tuloksen me saamme lukea valtakunnan tilastoissa, joista mm.
Vuoden 2017 tilasto kertoo, että palvelualojen työpaikkojen osuus on seuraavan tasoinen:
Espoo 82,9 %
Helsinki 88,9 %
Karijoki 42,7 %
Huomioonottaen, että voisimme palvella toisiamme, meillä on oltava vastaavasti tuottavaa työtä, mikä kustantaa moisen.
Noissa lukemissa ilmenee totuus, miten Keskusta,Kokoomus ja Dematit ovat yhteensovittaneet puheet ja teot
Helsingin kaupungin pormesteri Vapaavuori väittää mm. Helsingin elättäneen muuta yhteiskuntaa.
Nuo kolme prosenttilukua kertovat tason, millaisissa harhoissa hän osaltaan elää.
Perussuomalaisena en hyväksy moista harhaanjohtamista ja omaisuuden saalistamista.
ENTÄ SINÄ ?
ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA NUKU sillä mahdollinen nukkumisesi näkyy vahvemmin kuin ymmärrätkään myös lastenlastesi elämässä.
Uskon, että ainakin minä nukun tuolloin jo hieman lahonneena kalmistossa
Hyvä äänestäjä, joka et vielä ole käyttänyt äänioikeuttasi olet tosi suunannäyttäjä, jos..
3
157
Vastaukset
- Persukaapinalta
Hyvä äänestäjä, jolle avattu teksti on osoitettu.
Tänään on Sinun viimeisin, vaalien lopputulosta edeltänyt , mielipiteesi vuoro.
Älä missään tapauksessa nuku, vaan
NÄYTÄ MISSÄ KAAPPI SEISOO.- Kappasvuan
Harva persu ilkeää tulla kaapista ulos jos vähääkään miettii puolueenne linjaa.
Mainoksetkin perustuu valheeseen. Tosin 15% väestöstä uppoaa mikä tuuba vaan.
- Anonyymi
Alamme lähestyä EU--vaaleja. Jokaisen suomen kansalaisen on huomioitava, että jo ennen äskenkäytyjen eduskuntavaalien tulosta (jopa jo viime syksynä) ovat keskeiset puolueet tehneet päätöksen perussuomalaisten hyllyttämisestä. Aito demokratiamme on vajonnut kehitysmaatasolle varsinkin keskustan, demarien ja vihreiden aikaansaannoksena.
Ja nyt valmistauduttaesa EU-vaaleihin ovat Jäätteenmäki ja Jaakonsaari ryhtyneet levittämään ympäri Eurooppaa perussuomalaisista viestiä kyseenalaisena populistisena äärioikeistopuolueena.
Aika vastuutopnta toimintaa.
NÄE JA KOE MISSÄ ON MEILTÄ ÄÄRIOIKEISTOLAINEN OMAISUUS ?
Onko kansakuntamme alistuttava moiseen.
Riippu myös juuri sinusta, muista etujesi mukainen äänestykäyttäytyminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746