Näinhän se kävi, kuten arvattiin.
Siinä missä Halla-Aho on kannattajilleen fantasioinut demarien ampumisesta, niin päivä vaalien jälkeen arvot ovatkin melkein samanlaiset: https://www.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2019/a/ecdb8278-93ac-415c-a451-42e42545b1aa
Halla-Aho: En ole kiinnostunut politiikasta. Takki kääntyi heti kun oli puolueen johtopaikka tarjolla.
Halla-Aho: En ole kiinnostunut ministerin paikasta. Takki kääntyi heti, kun olisi ministerin paikkaa tarjolla.
Ei tämä yllätä. Persut ovat populisteja ja takin kääntäminen on populisteilla veressä. Viimeksi takki kääntyi sillä sekunnilla kun pääsivät hallitukseen. Nyt se kääntyi jo ennen hallitusneuvottelujen alkamista.
Takki kääntyi päivässä
18
153
Vastaukset
Juha Sipilä on seuraava valtionvarain ministeri
Sanoisin, että Sipilälle on kolme vaihtoehtoa:
1/3: Valtionvarainministeri
1/3: Sisäministeri
1/3: Kansanedustaja
Veikkaan, että Keskusta ei lähde hallitukseen, ellei saa jompaa kumpaa noista kahdesta ministerinpestistä itselleen. Toisaalta, SDP voi ottaa myös kokoomuksen hallitukseensa, mikä olisi muuten hyvä veto, mutta voi olla vähän hankalat neuvottelut.
- VOlTTAJA
theFat, kovillehan se ottaa, tuo vaalitappio, vai miten on, voiko vitutukseen kuolla?
- naurettava.nimimerkki
Yyyyhhhhh, nyyyyhhh, persut perkele, byääää
naurettava.nimimerkki kirjoitti:
Yyyyhhhhh, nyyyyhhh, persut perkele, byääää
Juu, persut onnistuvat uhriutumaan, vaikka pärjäävät vaaleissa oikein hyvin. Huvittavaa porukkaa. Siellä varmaan realismi raikuu takaraivossa.
- nimimerkki.12v
nyyh, nyyh, nyyh, persut pärjäsi, nyyyh, nyyh, byäääää,
Kyllä suurin syy oli vaalitulos, tottakai hallituspaikka kelpaa jos sitä tarjotaan.Muuta vuosi sitten vassaritkin menivä hallitukseen Arhinmäen johdolla, vaikka hallitusohjelma oli täysin vasemmiston puolueohjelman vastainen. Muista kun Arhinmäki sanoi, että puolueenjohtoryhmä katsoi, että hallituksessa "voimme" vaikuttaa enenmmän kuin oppositiossa.Ensi hallituksen pääministeri Rinne tulee olemaan todellinen tuuliviiri,sen osoitti jo vaalikeskustelut. Vappusatanen onkin vain kymppi.
Itse toivon etteivät persut menisi hallitukseen, koska tuleva hallituskausi tulee olemaan fiasko.
Seuraavissa vaaleissa persuista tulisi suurin puolue selvällä erolla seuraavaan.- roistokoplanpomo
Kepu hallitukseen apupuolueeksi ja perustetaan sipiukolle uusi ministerinvakanssi.
Hra.Vatulointiministeri - tarkastuslaskija
Vasurit unohtavat köyhän ihmisen, vihreät ympäristönsuojelun, demarit duunarinja eläkeläiset sekä kepu kaikki muut, jos pääsevät hallitukseen. Kokoomus on jo alkujaan vain rikkaiden asialla. RKP:lle taas kelpaa ihan mikä ohjelma vaan, kannatus on 100 varma
Se on totta, että vain kepulla ei ole intressiä kääntää takkia. Tämä ei kuitenkaan oikeuta äänestämään puoluetta, joka itse asiassa on virallisestikin jäsentensä asiaa vastaan...
Persua äänestetään vain tyhmyydestä tai protestina. Tai jos sitä hillotolppaa (idioottimainen termi) halailemaan haluaa.- tarkastuslaskija
TheRat kirjoitti:
Se on totta, että vain kepulla ei ole intressiä kääntää takkia. Tämä ei kuitenkaan oikeuta äänestämään puoluetta, joka itse asiassa on virallisestikin jäsentensä asiaa vastaan...
Persua äänestetään vain tyhmyydestä tai protestina. Tai jos sitä hillotolppaa (idioottimainen termi) halailemaan haluaa.Meinaatko, että kaikki persujen äänestäjät on tyhmiä tai protestoijia? Kerrotko perustelusi ? Miksi esim. maahanmuuton kustannuksista, työttömyydestä ja asumis- ja sosiaalikulujen kehityksestä ei anneta kansalle tietoja?
tarkastuslaskija kirjoitti:
Meinaatko, että kaikki persujen äänestäjät on tyhmiä tai protestoijia? Kerrotko perustelusi ? Miksi esim. maahanmuuton kustannuksista, työttömyydestä ja asumis- ja sosiaalikulujen kehityksestä ei anneta kansalle tietoja?
Katsos kun noista kaikista asioista on tietoa tarjolla. Mutta kun luvut eivät kelpaa foliohattuosastolle, niin omia pitä keksiä.
Pitää olla tyhmä, jos noita foliolukuja uskoo. Jos taas äänestää puoluetta, jonka agenda on oman edun vastainen, eikä edes usko sitä roskaa, jolla tuota perustellaan, niin sitten kyse on protestista.
Ja sitten ovat ne muutamat, jotka saavat henkilökohtaista etua persujen menestyessä.
Muita?
- hywaa
Ps on OK .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455563Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3035386Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä754603Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12098Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161842Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261810Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811745