Takki kääntyi päivässä

Näinhän se kävi, kuten arvattiin.

Siinä missä Halla-Aho on kannattajilleen fantasioinut demarien ampumisesta, niin päivä vaalien jälkeen arvot ovatkin melkein samanlaiset: https://www.iltalehti.fi/eduskuntavaalit-2019/a/ecdb8278-93ac-415c-a451-42e42545b1aa

Halla-Aho: En ole kiinnostunut politiikasta. Takki kääntyi heti kun oli puolueen johtopaikka tarjolla.
Halla-Aho: En ole kiinnostunut ministerin paikasta. Takki kääntyi heti, kun olisi ministerin paikkaa tarjolla.

Ei tämä yllätä. Persut ovat populisteja ja takin kääntäminen on populisteilla veressä. Viimeksi takki kääntyi sillä sekunnilla kun pääsivät hallitukseen. Nyt se kääntyi jo ennen hallitusneuvottelujen alkamista.

18

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha Sipilä on seuraava valtionvarain ministeri

      • Sanoisin, että Sipilälle on kolme vaihtoehtoa:
        1/3: Valtionvarainministeri
        1/3: Sisäministeri
        1/3: Kansanedustaja

        Veikkaan, että Keskusta ei lähde hallitukseen, ellei saa jompaa kumpaa noista kahdesta ministerinpestistä itselleen. Toisaalta, SDP voi ottaa myös kokoomuksen hallitukseensa, mikä olisi muuten hyvä veto, mutta voi olla vähän hankalat neuvottelut.


    • VOlTTAJA

      theFat, kovillehan se ottaa, tuo vaalitappio, vai miten on, voiko vitutukseen kuolla?

      • Mikä vaalitappio? Kepu on minun listoillani vain vähän persuja parempi.


      • naurettava.nimimerkki

        Yyyyhhhhh, nyyyyhhh, persut perkele, byääää


      • naurettava.nimimerkki kirjoitti:

        Yyyyhhhhh, nyyyyhhh, persut perkele, byääää

        Juu, persut onnistuvat uhriutumaan, vaikka pärjäävät vaaleissa oikein hyvin. Huvittavaa porukkaa. Siellä varmaan realismi raikuu takaraivossa.


      • nimimerkki.12v

        nyyh, nyyh, nyyh, persut pärjäsi, nyyyh, nyyh, byäääää,


    • Kyllä suurin syy oli vaalitulos, tottakai hallituspaikka kelpaa jos sitä tarjotaan.Muuta vuosi sitten vassaritkin menivä hallitukseen Arhinmäen johdolla, vaikka hallitusohjelma oli täysin vasemmiston puolueohjelman vastainen. Muista kun Arhinmäki sanoi, että puolueenjohtoryhmä katsoi, että hallituksessa "voimme" vaikuttaa enenmmän kuin oppositiossa.Ensi hallituksen pääministeri Rinne tulee olemaan todellinen tuuliviiri,sen osoitti jo vaalikeskustelut. Vappusatanen onkin vain kymppi.

    • Itse toivon etteivät persut menisi hallitukseen, koska tuleva hallituskausi tulee olemaan fiasko.
      Seuraavissa vaaleissa persuista tulisi suurin puolue selvällä erolla seuraavaan.

    • roistokoplanpomo

      Kepu hallitukseen apupuolueeksi ja perustetaan sipiukolle uusi ministerinvakanssi.
      Hra.Vatulointiministeri

      • Ei huono idea. Kunhan ei päästetä sitä piilopersua päättävään asemaan.


    • tarkastuslaskija

      Vasurit unohtavat köyhän ihmisen, vihreät ympäristönsuojelun, demarit duunarinja eläkeläiset sekä kepu kaikki muut, jos pääsevät hallitukseen. Kokoomus on jo alkujaan vain rikkaiden asialla. RKP:lle taas kelpaa ihan mikä ohjelma vaan, kannatus on 100 varma

      • Se on totta, että vain kepulla ei ole intressiä kääntää takkia. Tämä ei kuitenkaan oikeuta äänestämään puoluetta, joka itse asiassa on virallisestikin jäsentensä asiaa vastaan...

        Persua äänestetään vain tyhmyydestä tai protestina. Tai jos sitä hillotolppaa (idioottimainen termi) halailemaan haluaa.


      • tarkastuslaskija
        TheRat kirjoitti:

        Se on totta, että vain kepulla ei ole intressiä kääntää takkia. Tämä ei kuitenkaan oikeuta äänestämään puoluetta, joka itse asiassa on virallisestikin jäsentensä asiaa vastaan...

        Persua äänestetään vain tyhmyydestä tai protestina. Tai jos sitä hillotolppaa (idioottimainen termi) halailemaan haluaa.

        Meinaatko, että kaikki persujen äänestäjät on tyhmiä tai protestoijia? Kerrotko perustelusi ? Miksi esim. maahanmuuton kustannuksista, työttömyydestä ja asumis- ja sosiaalikulujen kehityksestä ei anneta kansalle tietoja?


      • tarkastuslaskija kirjoitti:

        Meinaatko, että kaikki persujen äänestäjät on tyhmiä tai protestoijia? Kerrotko perustelusi ? Miksi esim. maahanmuuton kustannuksista, työttömyydestä ja asumis- ja sosiaalikulujen kehityksestä ei anneta kansalle tietoja?

        Katsos kun noista kaikista asioista on tietoa tarjolla. Mutta kun luvut eivät kelpaa foliohattuosastolle, niin omia pitä keksiä.

        Pitää olla tyhmä, jos noita foliolukuja uskoo. Jos taas äänestää puoluetta, jonka agenda on oman edun vastainen, eikä edes usko sitä roskaa, jolla tuota perustellaan, niin sitten kyse on protestista.

        Ja sitten ovat ne muutamat, jotka saavat henkilökohtaista etua persujen menestyessä.

        Muita?


    • hywaa

      Ps on OK .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe