Kun äänestät annat valtakirjan kansanedustajan toimia sinun edustajana.

PoisEUikeestä

Jos et äänestä niin et hyväksy ketään edustamaan sinua eli
et kannata äänestyksen pitäjää etkä anna valtakirjaa toimia
sinun edustajana eli vastustat äänestyksen pitäjää.

Jos olet EU vastainen älä anna menemällä äänestämään
valtakirjaasi heille.

Viimeisimmässä EU parlamentti vaaleissa osanotto oli 42.5 % ja on
laskenut koko ajan joten protesti ääni oli 57.5 % .

Iltasanomat Gallup: Autetaanko Kreikkaa?
90 % ei auteta koska emme halua maksaa toisten laskuja.
10% autetaan koska me tulemme hyötymään.

9

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eu ei ole valtakunnalisten parlamenttien edustuksellinen edustus tällä htekellä,se kanatta aäänestäessä pitää ielessä.Edustajan voi asettaa valitsijamiehet 2000 äänellä,jolloin edustajaksi listalla saattaa olla kuka tahansa eduskunna ulkopuolinen henkilö,jolla ei ole muuta asemaa valtiollisessa hallinossa. Tuota joku voi pitää kansanvaltaisena toimintana,mutta itse en pidä ,vaan suurena aukkona valtioillisissa hallinoissa, sillä Eu luo ja tuo direktiivejä valtiollisiin hallintoihin ,joita Eu : n säädoksien puitteissa sitten kirjataan lakeihin. Moista väylää pidän kansallisten hallintojen päätöksen teko elimienä ohittavana vallan käyttö väylänä. Edustajia voi tuo 20 kpl asettaa myös mikätahansa puolue,joka ei ole ylittänyt edustuksellista kynnystä saaden yhtään paikka eduskunnassamme. Kuitenkin tarkoitus olis tuolla edustaa maamme kantoja ja ajaa etuja eteenpäin edustuksellisesti Suomen näkökulmasta.

      Äänestäjän tulee siis olla hyvin valveutunut ja kriittinen äänestäessään eduskuntavaaleissa . Kyllä ehdokkaan kautta voi vaikutta esim. juuri Eu kriittisyyden suhteen,antamalla äänensä Eu kriittiselle henkilölle ,jollon edustus tuon suhteen on kansallisia etuja valvova.

      • Anonyymi

        Korjaan ,siis ed olevalla kirjoituksellal viitataan Eu vaaleissa äänestämisen ei eduskunta .


    • Taas-naurattaa:

      "EUROPARLAMENTTIVAALEISSA VAALIKELPOISIA ELI ehdokkaaksi kelpoisia ovat kaikki äänioikeutetut Suomen kansalaiset, jotka eivät ole vajaavaltaisia sekä kaikkien muiden jäsenmaiden äänioikeutetut kansalaiset, jotka eivät ole menettäneet äänestysoikeuttaan ja jotka ovat ilmoittautuneet Suomen äänioikeusrekisteriin. Ehdokkaita vaaleihin voivat asettaa puoluerekisterissä olevat puolueet sekä äänioikeutettujen perustamat valitsijamiesyhdistykset."

      Valinta edellyttää suurta äänimäärää, koska koko valtakunta on yhtenä vaalipiirinä ja vain 14 pääsee läpi. Siksi ehdokkaina on mm. juuri valittuja kansanedustajia, joilla ei ole tarkoitustakaan mennä EU-parlamenttiin.Tilalle tulee seuraava, jolla voi olla ääniä huomattavasti vähemmän. Eli todellisuudessa äänesi hyödyttää ihan muuta kuin tarkoittamaasi ehdokasta.

      EU-parlamentti järjestäytyy puolueryhmittäin, ei valtioittain. Tietysti edustajat pitävät äänestyspäätöksissään myös oman maan etua silmällä.

      Nyt on hankkeilla eurokriittisten puolueiden ryhmä, jonka tarkoitus on vaikeuttaa EU:n yhteistoimintaa.

      • Anonyymi

        Pienpuolueilla ja -ryhmillä on suuri ongelma, koska yhdenkin mepin saaminen vaatii noin 100 000 ääntä hieman osallistumisprosentista riippuen.
        Väyrysen yritys on siis taas tuhoon tuomittu. Tiukkaa teke KD:lläkin, vaikka Essayah on itse ehdokkaana. Vaikeaa on jopa Rkp:llä.


      • Anonyymi

        Yhtä tuhoon tuomittu on kuin Euroopan unioni. Sen toimitavat on direktiiveineen ja pyrkimyksineen käydä valtiollisten hallintojen yli yhtä kysenalaiset ja oikeutetut, kuin minkä tahansa hulaboo heimon perustaman talous kerhon yritykset ylittää valtiolliset hallinnot jäsenistönsä tuella . Jos tuonne saadaan kattavasti euroopasta äänestettyä autonomisia hallintoja tukevia edustajia jotka pitävät kotimaansa etuja etusijalla hyvä niin.


    • EU:ssa ylin päätösvalta on jäsenmailla. Ei ole mitään elintä, joka voisi ohittaa Eurooppa-neuvoston päätökset. Ne sitovat jäsenmaita, koska jäsenmaidenpäämiehet ovat ne hyväksyneet.

      " Jos tuonne saadaan kattavasti euroopasta äänestettyä autonomisia hallintoja tukevia edustajia jotka pitävät kotimaansa etuja etusijalla hyvä niin."

      Olet hölmö. Jäsenmaat lähettävät demokraattisesti valitut mepit väkilukunsa mukaisesti.
      Parlamentti toimii puolueryhmittäin, ei maittain. Tavoitteena on aina koko EU:n etu, ei yksittäisen jäsenmaaan

    • Anonyymi

      Ei tulisi pieneen mieleenikään äänestää Europarlamenttivaaleissa. Mitä tekemistä Suomella on EU:n valtiollisissa elimissä?

      • Jokainen jäsenmaa asettaa edustajansa EU:n elimiin sen mukaan, mitä perussopimuksessa on sovittu.
        Se on ainoa tapa vaikuttaa EU:n päätöksiin.

        EU-vihaajalta puuttuu taas alkeistietokin.


    • Anonyymi

      MEP rankingin mukaan turhista turhin ehdokas on
      Elsi Katainen
      Suomen Keskusta

      MEP RANKING SCORE
      10.125 (641st of 749 MEPs)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe