Halla-aho:
"Olemme valmiita kompromisseihin – myös maahanmuuttopolitiikassa"
"Olemme valmiita kompromisseihin – myös maahanmuuttopolitiikassa"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 88
Vanhimmat
PerSus silmäiset äänestivät rähmät silmissään. Tikkaa heittämälläkin olisitte saaneet paremman vaalituloksen.
17%:n+kannatus+ei+ole+veret+seisauttava+vaalivoitto.+Jos+se+olisi+niin+perSut+saisivat+hallituksen+muodostajan+tehtävän.+Jostain+syystä+niin+ei+ole.+Joku+tuli+maaliin+ennen+teitä.+Kukahan+se+olisi+mahtanut+olla?+;)
Rinteen tai paremminkin demariaatteen kannattajien "kannat kattoon" ilosta ei ollut ainakaan nähtävissä/aistittavissa telvisiolähetyksessä , aika vaisua oli voiton juhlat.Rinteelle taisi käydä vaalikeskusteluissa, kuin juopolle maalarille, maalasi itsensä nurkkaan.Vappusatanen voidaan unohtaa,se tulee vaihtumaan korkeintaan kympiksi, jos edes siksikään.
Vasemmistovinoutuneiden leirissä Persujen menestys on todella kirvelevää, varsinkin kun oma puolue on aina vilttiketjussa. Nyt yritetään peittää vitutusta tuuleen huutamalla. Ei teikäläisten elämä muutu, ette kasva, ette opi. Aina samaa vollotusta ja tekosyiden keksimistä. Oppisitte edes häviämään arvokkaasti. Mouhot.
Ainoa ilo oli hokea me oltiin voittajia kaikki toisti tätä sanomaansa, paitsi keskusta.
" Äänesitkö persuja tämän takia?
"Olemme valmiita kompromisseihin – myös maahanmuuttopolitiikassa""
Normaalia politiikkaa.
Halla-aho ymmärtää, toisin kuin esim Sipilä, että politiikka on kompromisseja.
Soinikin ymmärsi. Persukannattajat eivät ymmärtäneet kuten tiedetään.
Jussi ei tullut maininneeksi maahanmuuton olevan kompromissiasia tosin kai missään ennen vaaleja? Ei uskaltanut?
"Normaalia politiikkaa."
Persut ovat siis kuten "vanhat puolueet". Hyvä tietää.
Ei Halla-aho kai mikään yksinvaltias ole.
Sipilä koetti olla, tulos oli ulos.
Eipä ollut veret seisauttava muillekaan, etenkään punavihreille. Puheissa oli kaikilla ongelmia maahanmuuton kanssa. Sitten se, että persuissa on paljonkin yllätys yllätys ei peräkammarin juoppoja läskeja vaan yrittäjiä. Nyt nähdään hyväksyvätkö duunaripersut matuja kavereikseen. Ainakaan halvemmalla. Kaikille olisi parasta ajaa laittomat siirtolaiset matkoihinsa ja ottaa työhön valmiita myös koulutuksellisesti sivistyneemmistä maista. Nykyinen on aika epänormaalia pakkopolitiikkaa.
Aiheesta et sitten enää pysty kommentoimaan.
Persut eivät merkittävissä asioissa tee kompromisseja. Haittamaahanmuutto on sellainen. Siinä on ehdoton nollatoleranssi.
Eikös se ollut, että kompromissit ovat normaalia politiikkaa.
Kuunnelkaa erittäin viisasta puhetta tältä nuorelta mieleltä. Kuunnelkaa tarkkaan mitä hän sanoo. Laittakaa mieleen mitä hän puhuu tästä mielettömyydestä.
https://www.youtube.com/watch?v=jJHL9K3kxOw
Sori. Siis mieheltä.
Miten määrittelet haittamaahanmuuton?
Siis sitä mitä "vanhat puolueet" ovat tehneet vuosikymmeniä.
Persut siis toimii kuten vanhat puolueet?
No eihän sinulla muuta aihetta ole kuin persuvastainen vihapuhe.
Miten sitä pitäisi kommentoida.
Miten vihapuheeseen tulee vastata?
Kerrohan.
"Miten vihapuheeseen tulee vastata?"
Mikä oli vihapuhetta?
Tuleeko vihapuje sallia? Vai tuleeko se kieltää lailla?
Tuleeko persujen mennä hallitukseen joka ajaa vihapuheen kieltämistä lailla?
Varmaan olen (qåaäzm) sen sinullekin jossain viestissä määritellyt. Se on sitä että tulija syö enemmän kuin tienaa tässä maassa, eli hänen nettovaikutus on negatiivinen valtiolle taloudellisessa mielessä. Se myös on sitä jos tulija syyllistyy vakavaan rikokseen, terrorismiin tai raiskauksiin, murhiin. Erään vihamielisen uskonnon levitys ja sen tuleminen lopulta meitä hallitsemaan on sitä myös. Tätä tarkoittaa haittamaahanmuutto. Kuinka kauan tätä pitää teille tolkuttaa?
Hyvä työperäinen maahanmuutto on tietysti tämän vastakohta. Hyvää maahanmuuttoa on tietenkin se etttä oikeasti hädänalaista autetaan. Lähtökohta on että kun tilanne tulijan kotimaassa rauhoittuu, hänen olisi palattava omaa maatansa rakentamaan, sillä turvapaikka on väliaikainen juttu, ainakin pitäisi olla.
Nämä 2015 vyöryssä Tornion kautta tulleen eivät olleet Suomeen tullessaan missään hädässä, sillä heillä oli jo mahdollisuus asettua aikaisempiin Euroopan maihin. Nehän on turvallisia maita, eikös vaan. Minkä ihmeen takia he tänne peräpohjolaan saapuivat? Tietenkin kun eräs herra kutsui.
Sori nuo kirjainvirheet.
"Varmaan olen (qåaäzm) sen sinullekin jossain viestissä määritellyt. Se on sitä että tulija syö enemmän kuin tienaa tässä maassa, eli hänen nettovaikutus on negatiivinen valtiolle taloudellisessa mielessä."
Kuinka monen ns. kantasuomalaisen vaikutus on sama?
"Varmaan olen (qåaäzm) sen sinullekin jossain viestissä määritellyt. Se on sitä että tulija syö enemmän kuin tienaa tässä maassa, eli hänen nettovaikutus on negatiivinen valtiolle taloudellisessa mielessä."
Mikä on se aikaväli jolla tämä lasketaan? Sinun elinaikasi? Vuosi? 2kk? Mikä aikaväli on se oikea aikaväli tätä mittaamaan?
Melko yksinkertaista, eikö vain.
Pitääkö sitä lisätä kun omasta takaa on sellaisia jotka syö enemmän kuin tienaa? Hei haloo!
T.qåaäzm
Tämä jäi tietysti sinulta vastaamatta:
"Varmaan olen (qåaäzm) sen sinullekin jossain viestissä määritellyt. Se on sitä että tulija syö enemmän kuin tienaa tässä maassa, eli hänen nettovaikutus on negatiivinen valtiolle taloudellisessa mielessä."
Mikä on se aikaväli jolla tämä lasketaan? Sinun elinaikasi? Vuosi? 2kk? Mikä aikaväli on se oikea aikaväli tätä mittaamaan?
Ei ollut vaalijuhlien krapula vielä helpottunut, kun takinkääntö alkoi. Seuraavalla kerralla jokin muu puolue.
Kannattaisiko kokeilla vasemmistoliittoa? Tosin Arhinmäen olessa puolueenjohdossa,niin puolue hylkäsi koko puolueohjelmansa vaalien jälkeen päästäkseen ja pääsivätkin hallitukseen. Arhinmäki perusteli silloin kannattajille, että puolueenjohto päätti, että on suurempi mahdollisuus saada omia asioita läpi hallituksessa, kuin oppositiossa. Lue ministerinpalkka autoetu.....
Vasta hallituksessa voi todella vaikuttaa, ei todellakaan oppositiosta raakkumalla vähin äänin ! Eihän se persujen vika ole, että Antti Rinne sanelee, kenen kanssa se leikkii ja kenen kanssa ei, koska näyttää olevan nykydemokratiaa , että kansan päältä kävellään ! Sitähän SDP nyt tekee.
Mutta sinipunahallitus ei todellakaan paranna Suomen tilannetta !
Jussi Halla-aho kävi Savonlinnassa kertomassa, että perussuomalaisilla ei ole hallituskiimaa
— "Puolue ei lähde hallitukseen, joka ei sitoudu vähentämään haitallista maahanmuuttoa"
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei ottanut kantaa seudun toiveisiin Parikkalan rajanylityspaikan kansainvälistämisestä tai opettajankoulutuksen lopettamisen kompensoinnista. Hän jätti ne paikallisten perussuomalaisten kommentoitavaksi.
Hehheh...kevät tulossa ja mikähän kiima Halla-ahooniskee, olisiko Eurovaalikiima vai...
Juuri sen takia, että Halla-ahon persuissa on maalaisjärkeä. Tiedät itsekin, että Jussi on yksi Suomen älykkäimmistä ihmisistä, joten hän kyllä tietää, ettei sivistysvaltiossa harjoiteta rautakankipolitiikkaa. Erittäin älykäs päätös. Jos PS pääsee hallitukseen, PS:n linjaukset haittamaahanmuutosta voi saada aikaan varovaisia toimenpiteitä ja sitä kautta muut näkee niiden hyödyt ja näin syntyy tarvittavaa konsensusta ja yhteistoiminta kehittyy ja kasvaa. Mutta, kuten Jussi sanoi, "...mutta ei hinnalla millä hyvänsä", tulee pitämään.
koska on monipuoluejärjestelmä
hallitus on AINA kompromissi
kaksipuoluejärjestlelmissä (englanti) ei tarvitse mutta
brexit osoittaa
että sielläkin voi käydä niin että puolue jakautuu
jolloin asiassa ei päästä eteenpäin
Minkä hinnan sinä olet valmis maksamaan hallituspaikasta?
Persut saivat toiseksi eniten ääniä (HYVÄ) !!!Nyt tilittäjät tilittää.Nämä ei tietääkseni ollut henkilökohtaiset vaalit,vaan SUOMEN KANSAN yhteiset. Rinne nousi kukoksi tunkiolle,joka ei todellakaan ajattele muuta,kuin omaa hillotolppaansa. Nyt kannattais alkaa puhaltaa samaan hiilen PS:n kanssa,ja toteuttaa kansan tahtoa.
Britanniassa on vielä merkillepantavaa, että siellä valta, niin hyvässä kuin pahassakin henkilöityy.
Cameronin takia koko Brexit.
Halla-aholle ei ole vaihtoehtoja
raiskaajia kutsunut sipiläpi tai jihadin turkuun aiheuttana orponen
eivät ole vaihtoehtoja
törkyturvat ovat aivan omaa luokkaansa sitten
https://www.vihreat.fi/artikkeli/2016/10/emma-kari-eva-biaudet-li-andersson-erkki-tuomioja-suomen-pakolaiskiintio-moninkertaistettava
detaljeista keskusteltaisiin vasta sitten kun olisi useita matuja ulosheittäviä
puolueita
https://www.youtube.com/watch?v=jR3Sazvxz58
Kaikki ministeriksi nimitettävät pitäisi laittaa(määrätä) esim. Mensan testiin. Jos tulos jää alle jonkin tietyn pistemäärän niin hylkäys ja puolue joutuisi valitsemaan uuden henkilöä.Tietysti voisi käydä, ettei olisi pahemmin tunkua ministeriksi.
No kyllä siellä Halla-aho olisi :-)
Persut 39 ! vihreät vassarit=36! LOL
Viisaus+lähti+persuista.+Eli+ne+ainoat+jolle+ministeri+salkun+saattoi+antaa.+Ne+kutsuu+itseään+siniseksi+eduskuntaryhmäksi.++Valitettavasti+niinkin+pätevä+puolustusministeri+kuin+Jussi+Niinistö+ei+päässyt+
eduskuntaan.+Olisi+kannattanut+lähteä+PS+puolueesta+jo+2016+niin+olisi+ollut+aikaa+hakea+parempaa+kannatusta.
Populistipulueen+on+helppo+puhua.+Kun+alkaa+vastuu+puheista+iskeä+niin+sitten+on+helppo+muuttaa+kantaa.+Jopa+populisti+puolueen+pääteemoissa.+Jotenkin+mua+ei+yllätä+tämä+persujen+touhu.
Se+on+muuten+sellainen+puolue,+että++jos+ei+sinne+tule+järkeä+lisää.+Ikään+en+ole+heitä+äänestänyt+enkä+tule+äänestämään.+Jokaisen+terveellä+järjellä+varustetun+Suomalaisen+pitäisi+miettiä+kelle+numeron+kirjoittaa.+Äänenne+meni+oppositio+puolueelle.+Se+sanonta+20%+kansasta+leimaa+loput+80%.+Pitää+PS+suhteen+paikkansa.+Kaikille+tiedoksi.+Nukkuvien+puolueella+oli+suurin+kannatus.+Se+oli+melkein+28%.+Kannattaa+äänestää+sellaisia+puolueita+jotka+oikeasti+on+valmiina+jotain+lupaamiaan+tekemään,+eikä+vaan+lupaamaan+pettyneille+sellaisia+asioita+jota+eivät+voi+lunastaa.+Sen+ainoan+kerran+kun+olivat+ottamassa+vastuuta+niin+puolue+hajosi.+Ja+miten+kävi+niille+jotka+sen+vastuun+kantoi?+Protestoida+voi+muutenkin+kun+antamalla+äänensä+porukalle+joka+ei+sillä+mitään+tee+ja+saa+aikaiseksi+muutosta.
EiHyvääPäivää!! Mielummin asun suomessa suomalaisten kanssa. Jos haluan Esim.Irakiin,Somaliaan muutan sinne,mutta tämä on minun ja minun esi-isien KOTIMAA jota puolustan henkeen ja vereen.Mixi nää mamuset tulee tänne valtaamaan olohuoneeni? Elämään MUN fyffeillä? MEIDÄN KULTTUURIIN? Jos mä meen rättipää valtioihin,täytyy mun käyttäytyä heidän kulttuurin mukaa..mixi se ei toimi toisinpäin???
Persut ei ole populistipuolue vaan PEPULISTIPUOLUE
Olipa melkoisen sekava, kiukkuinen ja epärealistinen pläjäys. Ilmeisesti vaalituloksella on osuutta asiaan. Kun kopioit mielipiteitä ja kannanottoja sieltä täältä mieleesi ja kirjoitat niistä koosteen, niin yritäpä nyt saada niiden välille edes jotain loogista asiankulkua. Motiivisi on vain saada muotoiltua joku mukafiksu näkemys. Niele kiukkusi ja tunnusta tappiosi, niin kuin mies.
Kovasti mietitään saiko persut ääniä sen tai tämän asian vuoksi. Oliko ilmastonmuutoksen eriävä mielipide se juttu, onnistuko Halla-aho tenteissä, oliko video onnistunut, tai markkinointi muuten.
Minä en katsonut videota, en vaalimainoksia, ilmastonmuutoksesta en jaksanut kuunnella enää sanaakaan.
Se miksi minä ja tuhannet muut äänestivät Pesuja, johtui siitä, että he vastustavat haittamaahanmuuttoa, turvapaikkaturisteja, islaminuskoisia matuja! So simple. Tämän vuoksi myös Brexit ja Trump, eli ihan pienestä asiasta ei ole kyse.
Halla-aho:
"Olemme valmiita kompromisseihin – myös maahanmuuttopolitiikassa"
Vastaa sitä aatetta jota äänestit?
Halla-aho sanoi myös, että ovat valmiita tekemään yhteistyötä kaikkien kanssa, mutta ei millä hinnalla hyvänsä.
Pääsääntöisesti+noin+30%+omista+tavoitteista+saadaan+läpi.
Maahanmuutostahan+Jussi+on+jo+valmis+tekemään+kompromisseja.+Mistähän+kaikesta+muusta?
Viimeksi+kun+persut+tekivät+kompromisseja+kävi+miten+kävi,+sen+tietävät+kaikki.
Siinä+kävi+2-1+persut+hävisivät+Sipilän+ja+Orpon+joukkueelle,+koska+persujen+kapteeni+Soini+oli+lahjottavissa,+sekä+sai+ylipuhuttua+muutkin+johdon+jäseneet+mukaan+50%:tisesti+eli+raha+meni+puolueen+ja+aatteen+edelle.
Halla-ahon viesti oli viimeksi tulleesa tv-ohjelmassa, kiintiöpakolaisten määrää voidaan nostaa 750:nestä noin 1000:teen vuositasolla. Näillä hän tarkoitti nimenomaan pakolaisleireillä olevia hädän alaisia naisia/lapsia, vastaavasti näille turvapaikka surfaajille pistetään stoppi, ja jo täällä olevat "surfarit" ulosmaasta. Myös viisaana miehen totesi, ettei kiintiöpakolaisten ottamisella ole suurtamerkitystä "isossakuvassa" eli maailman laajuisesti.
Meinaan notta RAJAT kiinni.
Ei kompromissejä. Kenttä ei hyväksy.
Hallitus ..ei muodostu jos ei löydy joustavuutta, sitä pitää kaikilta mahdollisesti hallitukseen menevistä puolueista, ei sinne tällä tuloksella mikään puolue mene pitämällä tiukasti kiinni kaikista vaatimuksistaan, onnittelut PS, jos vaalit olisi ollut parin viikon päästä niin PS olisi voittanut kannatus niin kovassa nousussa, mutta saas nähdä, Jussi kuiten nappas mojovasti ääniä, onnittelut !
Niin niin olisi voittanut joo. Eikös se persujen kanta ollut aina että vaalipäivä ratkaisee ei gallupit tai muut?
Niin, ja vaalipäivänä tuli ilmi, että todellinen kannatus oli tuplaantunut puolessa vuodessa siitä mitä galluppien mukaan pääteltiin.
Kannatus oli vähäisempi kun edellisissä ja sitä edellisissä vaaleissa.
Vaalit ratkaisevat, eivät gallupit, tätähän persut ovat hokeneet.
Niinhän+sinä+luulet.++Asiantuntijat+ja+muistaakseni+Jussikin+on+sanonut,+että+persujen+maksimiäänimäärä+on+siinä+17%+ja+ehkä+hiukan+päälle.++Sama+trendi+on+maailmallakin.
Sadakseen+enemmän+ääniä+persujen+pitäisi+muuttaa+melko+monta+asiaa.++Nyt+persut+on+sekalaisen+sakin+äänitorvi,+liian+moni+äänestäjä+on+fanaatikko+ja+puolueessakin+niitä+lauroja+riittää.
Äärioikeistolainen,+maahanmuuttovastainen,jossa+kuitenkin+työttömyys+ja+vähävaraisuus+ovat+vallitsevia.++Ristiriitaista+ja+profiili+ei+tuo+kuin+äänestäjiä,+joita+kositaan+yhdellä+asialla+ja+vaalien+jälkeen+käännetään+takki.++Vain+30+000+entistä+persua+äänesti+Sinisiä,+olisihan+se+ollut+ratkaiseva+äänimäärä+päästä+ykköseksi.++Näin+vain+meni,+vaikka+sisinet+oli+jo+polittinen+ruumis+kesäkuussa+2017,+nyt+hautajaiset+14.4.
Seuraavalla+kerralla+voi+yrittää,+mutta+sivistyneemmin,+ei+retkulaumalla.
Takinkääntäjät ovat sinisiä. Sininen tulevaisuus on Takinkääntäjien puolue, ei Perussuomalaiset.
Rinne joutuu hallitustunnustelijana hankalaan tilanteeseen, koska on möläytellyt löysäsuisesti arvojaan ja sitä kenen kanssa ei mene hallitukseen, kokemattoman poliitikon toimintaa. Huono keitos tulee vihreiden, vasemmistoliiton, jonkin parvaripuolueen ja pienpuolueen demarivetoisesta hallituksesta. Neljän vuoden päästä voi saavutukset laske yhden käden sormilla, mikäli hallitus saadaan edes kokoon.
"Huono keitos tulee vihreiden, vasemmistoliiton, jonkin parvaripuolueen ja pienpuolueen demarivetoisesta hallituksesta. "
Tällainen hallitus edustaisi kuitenkin demokraattisesti valitun eduskunnan enemmistöä. Et siis kunnioita demokratiaa?
Onko sinulla aina tuo pakonomainen tarve tehdä vääriä johtopäätöksiä ???
Kannattaisi kuule ymmärtää lukemansa, se olisi sinulle eduksi.
Tällainen hallitus edustaisi kuitenkin demokraattisesti valitun eduskunnan enemmistöä. Et siis kunnioita demokratiaa?
Unohtuiko vastata?
EI MILLÄ HINNALLA HYVÄNSÄ,, muista JUSSI tämä, Siitä on pidettävä kiinni, vaikka Suomi ei saisi hallitusta kokoon ikipäivinä se EI OLE perussuomalaisten syytä, EI MITÄÄN periksi matu asiassa, Kun otat yhden, niitä on muutaman vuoden jälkeen siinnyt satoja, ja nämä on tulevia vihervasemmistolaisia, EI SUOMALAISIA.
Onko GCM sopparin peruminen persufaneille kynnyskysymys? Voiko persut olla hallituksessa joka ei sopimusta peru?
Halla-aho on jo antanut periksi humanitäärisen maahanmuuton suhteen. Tiesithän?
Onko vasurilla taaas paha olo???
Siltähän tuo loputon pakonomainen persun toistaminen näyttää...
Nuo juttusi kertovat enemmän sinusta kuin persuista......
Et siis tiennyt että Jussi on jo antanut periksi.
Niin, nyt lehdet kirkuu kuinka Rinne on syksystä saakka ilmeisesti kokoomuksen kanssa tehnyt lehmäkauppoja kepun selän takana.
Koko hallitustunnustelu on pelkkää teatteria. PS-llä on hyvin paikkoja eduskunnassa ja valiokunnissa vahvan aseman se minusta riittää kyllä. Hoitakoot ne hyvin, kuten Sami Savio joka on ollut aktiivi ja kiitettävä.
Jostain syystä persutkaan eivät kertoneet asiaa: "Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kertoo IS:lle, että perussuomalaisetkin ovat olleet mukana keskusteluissa, joissa on mietitty tulevan hallitusohjelman teknistä runkoa"
Tämän persut kertoi vasta vaalien jälkeen.
Jostain syystä sinä et yksinkertaisesti osaa lukea.
Tai osaathan sinä kirjoittaa sanan "persu"..
"Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kertoo IS:lle, että perussuomalaisetkin ovat olleet mukana keskusteluissa, joissa on mietitty tulevan hallitusohjelman teknistä runkoa"
Tämän persut kertoi vasta vaalien jälkeen.
Totta eikös vain?
Satakunnassa+Suomen+kovin+kannatus+Persuille.
Huhtasaari+sai+kaikista+äänistä+10,4%.Suomen+kovin+tulos.
Suomen+kovin+jytky+on+Honkajoki+Persu+kannatus+jopa+42,7%.
Hyvin taas ilkkujat kuvittelevat tietävänsä, mitä me persujen äänestäjät halusimme ja mitä Halla-aho on ennen vaaleja ja vaalien jälkeen sanonut.
Kerro toki mitä halusitte. Ihan vaapaasti tässä voi kertoa mitkä ovat sinun mielestäsi kynnyskysymykset hallitukseen menolle.
Listaa vaan tänne. Kukaan ei estä.
Vasemmisto ei kykene käsittelemään vaalitappion aiheuttaa tunnevyöryä.
Ammattiauttaja on näille tarpeen.
Minäkään en äänestänyt vasureita ja on edelleen mukava olo.
Miten paljon "vasureiden" paikkamäärä kasvoikaan uuteen eduskuntaan?
Ja miten paljon se jäi persujen alle???
SDP ei siis ole vasureita? Ovatko he oikeistoa vai keskustaa?
Totta kai demokraattisessa politiikassa tehdään kompromisseja, jopa tietyssä määrin omien näkemysten ydintä myöten. Tämä tehdään siksi, että oppositiopolitiikka ei ole hallitusvallan käyttämistä, eikä oikeastaan minkään muunkaan vallan käyttämistä paitsi inttämisen, vastaanväittämisen ja ideologisten erojen olemassaosoittamisen osalta. Varjobudjettit ovat voineet vakuuttaa äänestäjät menneisyydessä, mutta nykyään niillä ei ole juurikaan merkitystä, koska äänestäjiä alkavat kiinnostavat perustavampaa laatua olevat asiat kuin pelkkä rahanjako hallinnon haarojen välillä.
Onko GCM sopimuksen hyväksymisen peruminen asia joka persufanin mielestä tulisi olla ehtona hallituksen menossa?
GCM-sopimus on vain yksi monista sopimuksen muotoon puetuista ideologisista ja moraalisista ihanteista, joita maailmassa riittää.
Sopimus ei sinänsä velvoita mihinkään, vaan käytännössä ainoastaan osoittaa että ongelma on olemassa ja siihen tulisi puuttua tiettyjä vaikutuksia tavoitellen.
Esimerkiksi ihmissalakuljetuksen vähentämistä vaativa kohta voisi tulla täytetyksi toimilla, joilla tehtäisiin salakuljettaminen hyödyttömäksi, eli palautettaisiin kaikki laittomasti Eurooppaan tulleet siihen valtioon mistä ovat viimeksi lähteneet.
Sinänsä sopimus tavoitteineen ei ole sen enempää hyvä kuin pahakaan, koska se ei velvoita mihinkään tiettyihin konkreettisiin toimiin. Se esittää tavoitteita, jotka ovat sellaisenaan hyvin tulkinnanvaraisia, joihin voidaan päästä monilla tavoilla.
GCM-sopimuksen hyväksyminen ei siten olisi minulle mikään ehdoton reunaehto, mutta pidättäisin vapauden tulkita kyseistä sopimusta hallitusvastuun oloissa.
Persupoliitikothan vaativat että sopimusta ei hyväksytä Suomessa. Siitä on persupoliitikon tekemä lakialoitekin.
On ihan ok jos he kääntävät takkinsa ja menvät hallitukseen joka ei pura GCM sipimusta?
"Äänesitkö persuja tämän takia?"
Äänestin. Mitä sitten?
Eli tervetuloa maahanmuuttajat, ja GCM sopimus on OK.
Jos nämä ok niin miksi ihmeessä äänestit persuja?
Mikä ongelma GCM on sinulle???
Ja mikä ongelma on sellaisissa jotka korvaavat sinut työpaikalla.
Näitäkin kysymyksiä voidaan toistaa kuten sinäkin.
Kerrohan.
Kerro sinä hyväksytkö sen että pesut menisivät hallitukseen joka ei pura GCM sopimusta.
Et siis itse halua vastata mihinkään kysymykseen, mielenkiintoista.
Mikä ongelma GCM on sinulle???
Ja mikä ongelma on sellaisissa jotka korvaavat sinut työpaikalla.
Näitäkin kysymyksiä voidaan toistaa kuten sinäkin.
Kerrohan.
Odottelen että se keneltä on kysytty vastaa ensin.
Ja kuten tiedätkin vastaan pääasiassa kysymyksiin kenen esittäjällä on kanttia kirjoitella rekatulla tunnetulla nimimerkillä tänne.
Puskahuutajien kysymyksille ei paljoa kannata arvoa antaa koska kun "keskustelu" ajatuu umpikujaan heidän kannaltaan puskahuutaja katoaa ja palaa uudella nimimerkillään.
Tiedätkin tämän jo koska olen sen kertonut jo moneen kertaa kun kirjoittelen eri nimimerkeilläsi tänne.
Perussuomalaisten+on+ehdottomasti+pidettävä+tiukka+linja+maahantunkeutujiin.+Demokratia+toimii+erinomaisesti+demari+vetoisissa+maissa+ruotsissa+esim.+4%+KESKUSTA+KOKOSI+HALLITUSTA,+kukaan+ei+halunnut+edes+puhua+toiseksi+suurimman+puolueen+kanssa+yhteistyöstä,+eli+ruotsidemokraattien+kanssa,+Eläköön+demokratia,+SATASTA++rinteen+hallitukselta++ODOTELLESSA,+Ei+väliä+mikä+hallitus,+kunhan+vain+eläkeläisille+satasen+korotuksen+eläkkeisiin+luvannut+rinne+on+siinä+mukana.