Mm. politiikan konkari(ja moni muu)'asiantuntija' Unto Hämäläinen piti Sipilän hallituksen eroa loistavana poliittisena peliliikkeenä, jonka piti hyödyttää Kepua vaaleissa. Eipä auttanut pätkääkään., Turpiin tuli niin että tukka lähti.
Miksi PS nousi noin hyvään vaalitulokseen? Toki osin Halla-ahon ja PS:n vahvan vaalityön ansiosta, mutta hyvin suurelta osin myös muiden puolueiden edustajien ja toimittajien, mm. vaalitenttien vetäjien, Jussin jatkuvan päälle puhumisen, haastamisen ja halveksumisen ja PS:n jatkuvan kampituksen takia.
Mitä ilmeisimmin se on ihmisen synnynnäinen, sisäänrakennettu ominaisuus, että hän kuvittelee omaa kantaansa voimallisesti tuputtamalla saavansa lähes automaattisesti toista mieltä olevat tulemaan omalle kannalleen, siis muuttamaan mielipidettään jopa 180 astetta. Tämähän on erityisen tuttua kiihkouskovaisten osalta.
Tosiasiassa käy usein niin, että jos saa tuputtamalla omaa mielipidettään yhden kääntymään puolelleen, niin kaksi muuta voi kääntyä poispäin.
Vihreät ja Vasemmistoliitto saivat ilmeisesti jonkin verran lisä-ääniä ilmastonmuutos ja pakolaiskannoillaan, mutta samalla moni joka olisi muuten jäänyt nukkuvien puolueeseen, päättikin tukea Halla-ahoa, suvaitsevaiston hyökkäystä vastaan.
Demarien virhe oli lähteä kilpailemaan Vihreiden ja Vasemmistoliiton kanssa suvaitsevaiston äänistä. Se oli jo lähtökohtaisesti hävitty taistelu. Toki esim. Marin sai mitä ilmeisimmin suvaitsevaiston ääniä paljonkin, mutta samalla mielestäni karkotti periteisiä demareiden duunariäänestäjiä.
Suvaitsevaisto ampui vaalikamppailussa tykillä hyttysiä, mm. De Witt, Junes, Janitskin, joiden äänisaalis oli surkea. Heidän ampumisensa tykillä saattoi kuitenkin sataa Halla-ahon ja PS:n laariin.
Sipilän hallituksen ero ei pelastanut Kepua rökäletappiolta
vaalianalyysi
1
125
Vastaukset 1
- Ääkkä-Juttu
Sipilä osasi aavistaa, sen että takkiin tulee vaaleissa ja kaatoi
hallituksen.
Muutoin homma olisi onnistunut, mutta teki tuon liian myöhään.
Hallitus olisi pitänyt kaataa 2 kk aiemmin niin homma olisi onnistunut.
AHNELLA ON PASKANEN LOPPU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261989- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.131684- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv93589- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412