https://www.suomenmaa.fi/?app=NeoDirect&com=6/3/493366/beaaec5fd
Rotta sai lähdön.
Rotta sai lähdön.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Sipilä : paljon tinasit paljon pilasit viimein kolvisi kylmeni .
linkki-linkki
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/sipila-luopuu-keskustan-puheenjohtajuudesta--ylimaarainen-puoluekokous-koolle-ensi-syksyna-6.3.493366.beaaec5fd6
tämä varmaan katkeaa
"https://www.suomenmaa.fi/uutiset/sipila-luopuu-keskustan-puheenjohtajuudesta--ylimaarainen-puoluekokous-koolle-ensi-syksyna-6.3.493366.beaaec5fd6"
googleen : sipila-luopuu-keskustan-puheenjohtajuudesta
Sipilän harrastama sanelupolitiikka ei nyt vain toimi.
Sipilä kyykytti Suomen kansaa.Nyt osat vaihtuivat.
Kansa kyykytti Sipilää.
15000 ääntä vähemmän kuin viime vaaleissa.
Paavo Väyrynen pitää saada takaisin Keskustan puoluejohtajaksi. Jos käy niin että nyt äänestetty mahdollinen hallituspohja ei kestä, ja tulisi uudet vaalit, olisi siinä Väyrysellä näytön paikka. Väyrynen on kaikista näistä nykyisistä poliitikoista ainoa sellainen, jolla on järkevät ajatusperät, mitä tulee Suomen sisä- ja ulkopolitiikkaan.
Teidän kepulaisten pitää puhua Paavo teille takaisin. Jos Väyrynen olisi ollut Kepun johdossa eikä tullut syrjäytetyksi, olisi maaseudun kansalla paljon paremmin asiat, kuin mitä nyt on tulossa.Moni kepulainen kannatti varmasti PS :a, koska ei kokenut ominaan porvarillista touhua ja köyhän kansan ruoskintaa.
https://www.paavovayrynen.fi/2019/04/15/alkiolaisuuden-alennustila/
Sipilän eroamisella yritetään mahdollistaa kepun pääsy hallitukseen! Sipilän johdolla sinne ei ole asiaa.
Juurikin näin.Pate on keskustan sdpn ja persujen sekoitus eli tasapuolinen kansanmies.
Johan tuo pipilä ilmoitti aikoja sitten ettei ole kuin yhden kauden politiikassa ja silti valehteli olleessaan ehdokkaana ja perk..e vielä pääsi läpikin...
Palkalla saa ylläpidettyä talon/asumiskustannukset ja nauttia elämästä.
Ja ottaa kepulit komentoonsa.
Mutta minä tilasin kaalisoppaa lihalla sain kaalisoppaa hevosenluilla. Ei ole helppoa täällä Pietarissakaan.
On poliittisen huoran raato.
Juha Sipilän politiikkaa ja tekemisiä voidaan kuvata hyvin kuluneella fraasilla.
"Leikkaus onnistui, mutta potilas kuoli".
Juha Sipilä jakoi keskustan ja koko kansa kahtia. Samalla hän on ihalitua ja suurimman osan suomalaisista vihaama hahmo.
Täysin sopimaton politiikkaan ja saattaa mennä kaksikin vaalikautta, että kepu saa palautettua kansan luottamuksen takaisin puolueeseen.
Mies jonka toimet osuivat ehkä kaikkein kipeimmin juuri omaan maaseudulla asuvaan kannattajakuntaan. Tuli taksiuudistusta, tuli kiinteistöverojen nostoa tuli kauppojen vapaata aukioloa, joka tappoi syrjäseutujen kyläkaupat.
On sääli, että suomen puolueet ovat nyt ilman ohjelmaa toimivien puoluejohtajien käsissä. Suunta muuttuu kun puheenjohtaja vaihtuu ja mitään jatkuvuutta ei politiikalla ole.
Toimitaan puoli vaalikautta kerrallaan ja toinen puoli pelätään kansan kostoa.
Näistä diktaattoreista pitää päästä eroon joka puolueessa. Myös ulkopuolinen ohjaus on mennyt yli äyräiden. Sipilää johdettiin Ek:sta käsin ja ei jäänyt sijaa kansan kuulemiselle kun piti kumartaa elinkeinoelämää. Näille rahan lähettiläillehän tilanne on helppo, tarvitsee lahjoa vain yhtä diktaattoria puolueen sijaan, mutta kansan hyvinvointi unohtuu näissä täysin ja niin kävi sipilän tapauksessa.
Toista on Putin!
HIP HURRAA - Suomen juhlapäivä!
KAUHEETA MENI BISNEKSET PERSEELLEEN SEKUNDA INSSILTÄ TERVE MENOA HELVETTIIN ILMAN JARRUJA EN IKÄVÖI KOSKAAN EI VARMAAN TOISETKAAN.
Suomen seuraava presitentti Sipilä.
Saitin persuruput ja punatollot ovat riemuunsa tikahtumassa mutta onko siihen mitään syytä?
Sipilällä menee ihan mukavasti, liki 17 000 ääntä ja paikka eduskunnassa a' 10 000 ekua per kuukausi jos ei mittään parempaa löydy. Saitin kirkuvilla ruplakkeilla jää hiukan alle?
Toisekseen Keskustan liike naulasi Rinteen Antille mustanpekan käteen. Pakkoliitto Kokoomuksen kanssa takaa saitin ruplakkeille vappusatasen vai mitä arvelette?
Tai sitten Rinteen ehto kepuille oli Sipilän lähtö, nyt kepu saattaisi olla hallituskelpoinen. Tästä tulee vielä hauskaa ja kepu vielä rutistanut Väyrysen housuunsa! Agraarikommunistit pyhässä maaseutuvihassaan kiehuvat!
Ymmärys hoi, äly älä jätä...
Keskustan puolueneuvosto tietää paremmin kuin sinä?
Kokoomus puristaa ainoana vaihtoehtona Rinteen pallit ruttuun. Tai sitten Demarit jää kokonaan ulos hallituksesta. Kiilusilmä Tampereen ämmähän jöi eilen Hallaahon ulos hallitusyhteistyöstä.
Heh-heh, jöikö Hallaahon. Kepuloinen käy kuumana kuin hellan koukku;-))) Älä vaan pullaasi tukehdu kepuloinen tai jöi kahvia;-)))
VOI TÄTÄ ILON JA ONNEN PÄIVÄÄ
Lesta Sipilä kertoi ottavansa vastuun keskustan huonosta menestymisestä ja eroaa keskustan johdosta.
Tämähän on vastuun pakoilua. Arvostaisin miestä huomattavasti enemmän jos laittaisi itsensä narun jatkoksi.
Suosittelet syöksymään sementtiin???
Seuraava hallitus
Demarit.Kokoomus.Kepu.Kristilliset.Ruottalaiset.
Sipilästä tulee uusi työttömyysministeri.
Hyvä, että edes lopussa löytyi hiukan ryhtiä.
Nyt se on jo ylennetty messiaaksi kommenteissa!
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/sipila-luopuu-keskustan-puheenjohtajuudesta--ylimaarainen-puoluekokous-koolle-ensi-syksyna-6.3.493366.beaaec5fd6
Katrista uusi pomo, ei Heikkilästä, eikä ainakaan Kaikkosesta!
Heittäkää se Sipilä kokonaan ulos Keskustasta!
Ja jos haluatte äänestäjiä takaisin, niin valitkaa Annika Saarikko puoluejohtajaksi.
2017 soinin lahjonta ja persujen hajoittaminen.sipilä häärämässä.Tätä ei anneta anteeksi.