Iltalehden katsastustilasto viisi vuotta vanhojen (2013) hylkäysprosenteista. Skoda Yetissä hylkäysprosentti on 2% ko. vuodelta.
Faktaa: Skoda Yeti 2%
Parhaimmistoa.on
35<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Skoda on itäauto ja Yetti muistuttaa myös ihan puu-wc:ltä.
Ai kun kadehtii. Hellyttävää.
Mitenkä tuo mielipide liittyy katsastustilastoon?
Eli melkein kaikki muut automallit pärjäsivät huonommin katsastuksessa. Hyvä Yeti!
Tämä keskustelu on heti haudattava syvälle muiden postausten taakse, ettei tosiasiat jää ensimmäiselle sivulle kaikkien nähtäväksi.
Ei muuta kuin spämmäämään Toyota-viestejä terot ja hönöt!
uskomatonta kertakaikkiaan että jokin skodan malli on pärjännyt edes jossain laatua tai kestävyyttä käsittelevässä mittauksessa, todennäköisesti nuo yetit seisovat pihassa ajamattomina kun noin hyvin on pärjännyt, jos tutkimus on edes totta kun linkki puuttuu, (voitu keksiä omasta päästä)
Ks. tämän päivän il-lehti netistä. Itselläni 155 tkm ajettu Yeti ja vikoja nolla. Vm. juuri tuo -13.
Kun aloittaja mainitsi missä lehdessä juttu on ollut, niin ei liene ylitsepääsemättömän vaikeaa kaivaa se sieltä esiin. Mutta helpompaa on toki näytellä uusavutonta tällä palstalla. Sitäpaitsi nykyisen käytännön mukaan ylläpito ei kai oikein hyväksy mitään linkityksiä, joten kirjoittajan taka-ajatuksena kaiketi taitaakin olla, että jos joku laittaa linkin, niin koko keskustelu poistettaisiin.
Työkaverin jeti vietiin juuri viime viikolla hinausautolla tas korjaamolle, että semmoista laatua.
Kas kummaa kun heti löytyi työkaverin hajonnut auto ja juuri tuota merkkiä ja mallia, juu uskotaan ihan varmasti. Olet kyllä todella ovela ja älykäs kun osaat noin hienoja tarinoita kehittää.
Skoda Yeti on tuulahdus menneisyydestä. Mitä niitä myytiinkään Suomessa, parisataa?
Niin, parisataa nenästä vedettyä Skoda Yetiläistä hermorauniota on liikenteessä, haaveilemassa länsiautosta. Puristavat ohutta bakeliittirattia valkoisin sormin tötterömäisen ruman ulkonäön omaavassa kulkuneuvossaan.
Sääliksi käy näitä onnettomia.
T. Larvannonbroidi
Yeti valittiin ainakin kahtena vuotena parhaaksi veturiksi Britanniassa karavaanarien toimesta ja niitähän siellä riittää. Ei myyntimäärä meillä korreloi auton hyvyyteen oikein mitenkään, paras esimerkki on Toyota, ihan paska auto kaikilta ominaisuuksiltaan ja silti meillä myydään hyvin paljon. Eipä myydä autoilumaissa, koska ei kelpaa autoja tunteville ja mukavuutta vaativille.
Oletpa järkevä..jos toitsua myytiin vaikka 15 tuhatta suomessa niin onkait niitä pitäny myydä jossakin muuallaki jos 10miljoonaa maailman laajuisesti myyty.
Yli 6000 Yetiä on Suomeen uutena rekisteröity. En viitsi alkaa uudelleen rekisteröintitilastoja tutkimaan, kun edellinen postaukseni oli jostain käsittämättömästä syystä poistettu.
Eli joka toinen myyty jetti hylättiin..
Yeti on hyvä. MOT.
Monta kertaa goodwill hinannut merkkikorjaamolle
ei näy tilastoissa
kukas tuon asian tutkisi?
Ihmettelin kirjoituksessani, että en tunne sellaista hinausfirmaa kuin Goodwill. Mitä sääntöjenvastaista siinä oli?
asiakas maksaa lisärahaa ja valmistaja maksaa-ei kylläkään kirjoiteta missään piilokorjauksista
sitten seuraava ostaja saa vikapesän kontolleen
hyundaikia takuu on läpinäkyvä suora velvoite valmistajalle
Olen yetiin tyytyväinen. Mutta kerran ovet vaihdettu ja sen jälkeen vielä maalattu takuuseen. Ei voi valittaa. Ja jakoketjun vaihto 2x.
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=19504.0
Oletko varma, että tuolla palstalla kaikki puhuvat totta? Tällä palstalla toki kaikki on totta.
Tällä palstalla kirjoitukset ovat "faktaa". Totuus on ihan jossain muualla.
yeti on todella heikkolaatuinen auto. top gearin jaksossa vertailtiin halvan luokan autoja jonka yeti hävisi, yetillä varttimailin kiihdytys kesti seuraavaan päivään ja loppunopeuden huidellessa 80km/h.
Oliko se sama jakso, jossa Avensis lähti kuljettajalta lapasesta ja päätyi Surreyn testiradalta Thames-jokeen?
Aika harvinaista herkkua on yeti itäautokeidas suomessa. Eipä juuri markettien parkkipaikoilla tapaa eikä liikenteessä muutenkaan. Ovatkohan jo pääosin paalissa? Naapurillakin oli parisen vuotta. Vaihtoi kun takuuaika oli lusittu. Todellisessa Automaa Yhdysvalloissa ei tule yeti vastaan mutta Toyotaa on pilvin pimein. Volkkarit on pakkoparkissa ajokiellossa paalia pdottamassa. On kuin länsiserkkuveljenpoika skodalle.
Todellinen automaa Yhdysvallat. Johan vitsin murskaisit.. haha..
On se niin väärin, kun omistajat ovat tyytyväisiä Skodiinsa. Ja ovat vielä hinta-laatusuhteensa puolesta parasta A-luokkaa. Jotkut vaan ei halua ajaa brittivalmisteisilla riisipusseilla - sitä ei teroparka ymmärrä.
Amerikassa loistoautot olivat yleisiä kulkuvälineitä kun Euroopassa kansa kulki vielä hevospeleillä ja haaveili jostain kuplavolkkarista. Jokaisessa itseään arvostavassa ja kunnioittavassa yrityksessä Suomessakin oli jenkkirauta johdon kulkupelinä ja samoin taksissa kun euroopasta ei löytynyt autoa kumpaankaan tarkoitukseen. Tosin japanilaiset ovat saaneet jo Detroitinkin polvilleen kun laatu ja luotettavuus on puhunut.
Sodan jälkeen kesti pitkään, ennen kuin Eurooppa ja Japani saivat taloutensa kuntoon. Jenkit elvistelivät 1970-luvulle saakka. Sen jälkeen jenkkien autoteollisuus hiipui. Japanilaisten oli helppo valloittaa USA:n automarkkinat, kun jenkit eivät tietäneet paremmista autoista yhtään mitään. USA:n kauppapolitiikkakin tuki japanilaisia valmistajia. Euroopassa japanilaiset autonvalmistajat eivät koskaan saavuttaneet suosiota.
Eikö Suomi kuulu Eurooppaan? Miksei eurooppalaiset merkit pystyneet valtaamaan Amerikan markkinota? Oliko japanilaisilla tekninen etumatka jo seitsemänkymmentä luvulla? Eikö eurooppalaisiin luotettu vaikka olivat jo vuosikymmenien kokemus autojen valmistuksessa. Omaan kokemukseen perustuen keskihintaisesta autosta japanilainen oli tekniikassa, taloudellisuudessa ja luotettavuudessa vuosia edellä eurooppalaisia, Euroopan taistellessa kuplavolkkaritasolla vuosikymmenet. Eipä niillä eväillä olisi ollut mahdollisuutta Amerikan valloitukseen. Todellisen mahalaskun Amerikkaan teki VW huijaamalla kun osaaminen ei muuten riittänyt. Todella noloa! Japanikin oli sodan häviäjä ja ainoa maa jota pommitettiin ydinpommeilla. Silti pystyivät haastamaan eurooppalaiset ja valtaamaan valtavat Amerikan automarkkinat. Minulle ainakin se kertoo eurooppalaisesta ongelmasta jos vain kelpaavat omaan kulutukseen . Jenkeille ei riitä että on luotettavampi kuin Fiat ja päästöjä "pienennetään" huijaamalla .
Mutta kuitenkin. Kannattaa muistaa, että japanilaisethan ovat kopioineet kaiken tekniikan juurikin eurooppalaisista autoista.
Japanilaiset yrittivät Euroopan markkinoille juurikin Suomen kautta. Suomalaisten autokanta oli onneton 1960-luvulla, joten Suomen duunarit oli helppo houkutella vaihtamaan itäautonsa riisikuppeihin. Varakkaampi suomalaisväki toki ajeli jo silloin länsieurooppalaisilla autoilla, jotkut amerikkalaisillakin, ja naureskeli riisikupeille. Itäautoista puhumattakaan. Japanilaisten autojen Euroopan valloitus ei onnistunut kuin Suomessa.
ford ja skodavw yhdistyvät
usa-saksa
oliko pakkoliitto kun tdi skandaali on?
Ei. Ford ja VW eivät yhdisty. Molemmat jatkavat omina yhtiöinään. Kysymyksessä on kumppanuussopimus, jolla pyritään pakettiautojen ja pick-uppien valmistuksessa ja myynnissä yhteistyöhön Amerikassa.