Mitäköhän kerrottavaa

Anonyymi

Pietarilla taivaan portilla on kaikille ikäväpalstan riidan kylväjille?

13

56

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös pietari ollut raamatussa kalamies, hän olisi ilmeisesti tyytymätön siihen että et ollut onkinut ja saanut saaliksi kunnollisia kaloja itsellesi syötäväksi?

      • Anonyymi

        Missä tossa on Raamattu mainittu?


    • Anonyymi

      Kyllä se sanoo tervetuloa, syntisi ovat anteeksi annetut.

    • Anonyymi

      Ei täällä minun mielestäni mitään riidankylvämistä ole.

      • Juu ei minunkaan mielestäni. Eikä varsinkaan minun aloituksessani.


    • Anonyymi

      Varmaan kysyy, eihän sulla vaan ollut osaa eikä arpaa Notre Damen kirkon poltossa? Ja saitko kalaa ja kuinka iso oli suurin saaliisi, onko kuva todistetta?

    • Anonyymi

      Itse ajattelen niin, että Taivaaseen on aikanaan menossa vain ne, jotka ovat ottaneet/ottavat tässä ajassa henkilökohtaisesti vastaan Jeesuksen omana pelastajanaan. Valitettavasti muilla ei ole asiaa Jumalan ikuiseen asuinsijaan, jota Taivaaksi kutsutaan. Näin raamattu opettaa ja näin itse uskon. Jeesus on persoona, joka jakaa ihmiskunnan. Siellä jossain on kyllä jo tiedossa, kuka Jeesukselle kuuluu ja kuka hänelle ei kuulu. Joka tapauksessa niin kauan kuin on elämää on aikaa tehdä elämän tärkein päätös. Ihmisen henki "elää" ikuisesti. Ylösnousemus koskee henkeä, sielua ja ruumista. Missä sinä haluat ikuisuutesi viettää?

      • Anonyymi

        Eli jos on esim. kaasuttanut kuoliaaksi miljoonia ihmisiä mutta ottaa Jeesuksen vastaan, niin pääsee taivaaseen. Jos taas on ollut kanssaihmisille hyvä ja tuottanut hyvää mieltä, pelastanut ihmishenkiä ja saanut vaikka sodan loppumaan, mutta ei ole ottanut Jeesusta vastaan, niin joutuu helvettiin?

        Jos asia olisi noin, niin Jumala olisi tyylipuhdas narsisti, jolle ainoa merkitsevä asia olisi saada itselleen palvontaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli jos on esim. kaasuttanut kuoliaaksi miljoonia ihmisiä mutta ottaa Jeesuksen vastaan, niin pääsee taivaaseen. Jos taas on ollut kanssaihmisille hyvä ja tuottanut hyvää mieltä, pelastanut ihmishenkiä ja saanut vaikka sodan loppumaan, mutta ei ole ottanut Jeesusta vastaan, niin joutuu helvettiin?

        Jos asia olisi noin, niin Jumala olisi tyylipuhdas narsisti, jolle ainoa merkitsevä asia olisi saada itselleen palvontaa.

        Ihminen ei voi koskaan ansaita omilla teoillaan pelastusta vaan turvautumalla Jeesuksen ristinkuolemaan ja uskomalla synnit anteeksi Jeesuksen tähden omalla kohdalla. Koska jokainen ihminen on syntinen, jokainen tarvitsee periaatteessa Jeesusta. Jumala kuitenkin antaa ihmisen valita, ottaako tämä vastaan Jeesuksessa tarjottavan pelastuksen tai ei. Siis Taivaaseen pääsemisen peruste tai este ei ole ihmisen hyvät teot tai hyvyys tai ihmisen pahat teot vaan se, onko tämä Jeesuksen oma vai ei. Jeesus on asetettu kulmakiveksi, johon moni kompastuu. Jeesus on ainoa tie ja portti Taivaaseen, Isä Jumalan luoksi. "Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään." "Jolla Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää." Nämä ovat vaan niitä hengellisen elämän lainalaisuuksia, joita yksikään ihminen ei koskaan voi muuksi muuttaa. :)


    • Anonyymi

      Kysy muukalaiselta portissa.

    • Anonyymi

      Ilmankos uskovaiset ovat joskus todella ilkeitä, loukkaavat surutta muita, mutta hehän ovatkin etuoikeutettuja. Siellä taivaanportilla tönivät muut kumoon, heidän pitää päästä ensin. Tuollaiset "uskovaiset" ovat mielestäni niitä ulkokullattuja parkoja. Minusta raamattu neuvoo olemaan hyvä muita kohtaan, auttamaan heikko-osaisia ja antamaan anteeksi, jos joku on ollut epäoikeudenmukainen. Opetus ei mene niin, että tee ihan mitä vaan, taivaanportilla saat anteeksi, niinkuin jotkut näyttävät uskovan

      • Anonyymi

        Ei se kyllä noinkaan mene. "Kun fariseukset kuulivat, että Jeesus oli tukkinut saddukeuksilta suun, he kokoontuivat neuvonpitoon. Sitten yksi heistä, joka oli lainopettaja, kysyi Jeesukselta pannakseen hänet koetukselle: "Opettaja, mikä on lain suurin käsky?" Jeesus vastasi: "Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi. Tämä on käskyistä suurin ja tärkein. Toinen yhtä tärkeä on tämä: Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Näiden kahden käskyn varassa ovat laki ja profeetat."


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1344
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1156
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      871
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      802
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      731
    Aihe