Pietarilla taivaan portilla on kaikille ikäväpalstan riidan kylväjille?
Mitäköhän kerrottavaa
13
75
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös pietari ollut raamatussa kalamies, hän olisi ilmeisesti tyytymätön siihen että et ollut onkinut ja saanut saaliksi kunnollisia kaloja itsellesi syötäväksi?
- Anonyymi
Missä tossa on Raamattu mainittu?
- Anonyymi
Kyllä se sanoo tervetuloa, syntisi ovat anteeksi annetut.
- Anonyymi
Ei täällä minun mielestäni mitään riidankylvämistä ole.
- Anonyymi
Varmaan kysyy, eihän sulla vaan ollut osaa eikä arpaa Notre Damen kirkon poltossa? Ja saitko kalaa ja kuinka iso oli suurin saaliisi, onko kuva todistetta?
- Anonyymi
Itse ajattelen niin, että Taivaaseen on aikanaan menossa vain ne, jotka ovat ottaneet/ottavat tässä ajassa henkilökohtaisesti vastaan Jeesuksen omana pelastajanaan. Valitettavasti muilla ei ole asiaa Jumalan ikuiseen asuinsijaan, jota Taivaaksi kutsutaan. Näin raamattu opettaa ja näin itse uskon. Jeesus on persoona, joka jakaa ihmiskunnan. Siellä jossain on kyllä jo tiedossa, kuka Jeesukselle kuuluu ja kuka hänelle ei kuulu. Joka tapauksessa niin kauan kuin on elämää on aikaa tehdä elämän tärkein päätös. Ihmisen henki "elää" ikuisesti. Ylösnousemus koskee henkeä, sielua ja ruumista. Missä sinä haluat ikuisuutesi viettää?
- Anonyymi
Eli jos on esim. kaasuttanut kuoliaaksi miljoonia ihmisiä mutta ottaa Jeesuksen vastaan, niin pääsee taivaaseen. Jos taas on ollut kanssaihmisille hyvä ja tuottanut hyvää mieltä, pelastanut ihmishenkiä ja saanut vaikka sodan loppumaan, mutta ei ole ottanut Jeesusta vastaan, niin joutuu helvettiin?
Jos asia olisi noin, niin Jumala olisi tyylipuhdas narsisti, jolle ainoa merkitsevä asia olisi saada itselleen palvontaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli jos on esim. kaasuttanut kuoliaaksi miljoonia ihmisiä mutta ottaa Jeesuksen vastaan, niin pääsee taivaaseen. Jos taas on ollut kanssaihmisille hyvä ja tuottanut hyvää mieltä, pelastanut ihmishenkiä ja saanut vaikka sodan loppumaan, mutta ei ole ottanut Jeesusta vastaan, niin joutuu helvettiin?
Jos asia olisi noin, niin Jumala olisi tyylipuhdas narsisti, jolle ainoa merkitsevä asia olisi saada itselleen palvontaa.Ihminen ei voi koskaan ansaita omilla teoillaan pelastusta vaan turvautumalla Jeesuksen ristinkuolemaan ja uskomalla synnit anteeksi Jeesuksen tähden omalla kohdalla. Koska jokainen ihminen on syntinen, jokainen tarvitsee periaatteessa Jeesusta. Jumala kuitenkin antaa ihmisen valita, ottaako tämä vastaan Jeesuksessa tarjottavan pelastuksen tai ei. Siis Taivaaseen pääsemisen peruste tai este ei ole ihmisen hyvät teot tai hyvyys tai ihmisen pahat teot vaan se, onko tämä Jeesuksen oma vai ei. Jeesus on asetettu kulmakiveksi, johon moni kompastuu. Jeesus on ainoa tie ja portti Taivaaseen, Isä Jumalan luoksi. "Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään." "Jolla Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää." Nämä ovat vaan niitä hengellisen elämän lainalaisuuksia, joita yksikään ihminen ei koskaan voi muuksi muuttaa. :)
- Anonyymi
Kysy muukalaiselta portissa.
- Anonyymi
Ilmankos uskovaiset ovat joskus todella ilkeitä, loukkaavat surutta muita, mutta hehän ovatkin etuoikeutettuja. Siellä taivaanportilla tönivät muut kumoon, heidän pitää päästä ensin. Tuollaiset "uskovaiset" ovat mielestäni niitä ulkokullattuja parkoja. Minusta raamattu neuvoo olemaan hyvä muita kohtaan, auttamaan heikko-osaisia ja antamaan anteeksi, jos joku on ollut epäoikeudenmukainen. Opetus ei mene niin, että tee ihan mitä vaan, taivaanportilla saat anteeksi, niinkuin jotkut näyttävät uskovan
- Anonyymi
Ei se kyllä noinkaan mene. "Kun fariseukset kuulivat, että Jeesus oli tukkinut saddukeuksilta suun, he kokoontuivat neuvonpitoon. Sitten yksi heistä, joka oli lainopettaja, kysyi Jeesukselta pannakseen hänet koetukselle: "Opettaja, mikä on lain suurin käsky?" Jeesus vastasi: "Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi. Tämä on käskyistä suurin ja tärkein. Toinen yhtä tärkeä on tämä: Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Näiden kahden käskyn varassa ovat laki ja profeetat."
- Anonyymi
Hehheheheeeh
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006076361.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=e0c1a13091b396c0fbeef2c375d6d29b
Roikutteko koko pääsiäisen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242421Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3452030Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261892Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101703Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121042Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181019- 55880
- 63875
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2828