Palvelukeskus Kotiranta yksityistetään

Anonyymi

Hoitopaikkoja on 43 varakkaimmille ja vähävaraisille Attendo tai muu yksityinen toimija pystyttää tarvittaessa tilapäismajoitus parakkeja pihaalueelle. Tämä johtuu yksinomaan väestön ikääntymisestä ja laitospaikkojen puutteesta.

8

1375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko niissä pihamökeissä minkalainen lämmitys tai tuleeko niihin vesi?

      • Anonyymi

        Sivukyliltä tuleville tulee ulkorakennuksiin kantovesi ja ulkovessat sekä puulämmitys sillä suurin osa heistä on siihen ainakin nuoruudessaan tottunut.Päärakennukseen tulee kolmen hintaluokan huoneita.

        3 luokka 1500e kuukausi sisältää aamupalan, hoitajan käynti kerran päivässä ja lääkäri kerran vuodessa. Omat liinavaatteet.

        2 luokka 3000 e kuukausi sisältää aamupalan, päivällisen ja iltapalan. Hoitaja käy kolme kertaa päivässä ja lääkäri kerran kuussa. Omat liinavaatteet.

        1 luokka 5000 e kuukausi aamupala, päivällinen, lounas, iltapala. Hoitaja käy tarvittaessa kutsuttaessa tai tunnin välein. Lääkäri kerran kuussa. Liinavaatteet talon puolesta.


    • Anonyymi

      Kannuksen huimaavienakkojen tietotoimiston mukaan yksityistäminen tapahtuu nopeasti. Asukkaat perustavat osuuskunnan jota johtaa aina yli 80v entinen tai nykyinne kunnanvaltuutettu. Osuuskunta kilpailuttaa toimintojen eri osa-alueet. Työvoima hankintaan ainoastaan Kannuksen alueelta ja siihen yhdistetään omaishoitoa ( ei kuitenkaan Kokkolan yhdistyksen vaan aatteelisen ja arvomaailmaltaan puhtaan sekä yhteisseen päämään pyrkivän ja potilaan edun ja työntekijöitään kunnioittavan yhteisöllisyyden rakenteet huomioivaa hoivaa) Kotiranta puhdistetaan virsikirjoista ja muista uskonnollisista vaikuttaista jotta potilaiden täydellinen turvallisuus voidaan taata. Asukkaiden etu on ensisijalla. Suomalaista ruokaa, puhdasta vettä ja kotimaista energiaa. Asukkaiden tietotaitoa elämästä myydään erikseen perustettavaan osakeyhtiönkautta mm. Kannuksen sivistyslautakunnan ja kaupungin valtuuston käyttöön. Jokaiselle Kannuksen kylälle tulee oma "kotiranta" nimi saattaa vaihdella. Väli-Kannuksen hoitopisteen nimestä on jo menossa valituskierre, joten nimeksi otettaneen Välivalitusranta jos valitusaika on pidempi kuin 2v hallinto-oikeudessa toinen vaihtoehto on Jatkovälivalitusrantaparta.

      • Anonyymi

        Eskolan kotirantaan tulee video yhteys lapinjärven vanhainkotiin ja etelä-suomesta saatavaa tieto taitoa käytetään ainakin tielautakunnissa, seurakunnan ulkomaanmatkojen suunnittelussa ja sivistyslautakunnan kokouksissa.


    • Anonyymi

      Hui, olipa edellä olevissa melkoista tykitystä. Pakko kysyä: kumpaa meni enemmän kirjoitusten lomassa, valko- vai punaviiniä?

    • Anonyymi

      Paikallinen ei töissäkäyvä kunnanvaltuutettu alkaa hoitamaan vanhusten raha-asioita vanhalla kokemuksella. Samalla voi räpsäistä kuvankin jos muistaa tulla paikalle

      • Anonyymi

        Entiselle maamies ja karjatalouskoululle voisi perustaa uuden oppilinjan eli Maaseutuhoitajan ammattitutkinto. Tutkintoon sisätyisi lähihoitajan ja kiinteistöhoitajan tutkinto. Opiskelijat saisivat edelleen pitää omat koiransa tai muut lemmikkinsä mukanaan opiskelun yhteydessä mutta nyt heidät koulutettaisiin hyödylliseen ammattitutkintoon entisen turhanaikaisen opiskelun sijaan.


      • Anonyymi

        Ja vie rahat samalla


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1318
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      56
      1173
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1091
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      887
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      76
      812
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      807
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe