Kreikalta sotakorvausvaatimus Saksalle

7

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korvauksia vaaditaan muun muassa Saksan Kreikalta vuonna 1942 ottamasta pakkolainasta, arkeologisten aarteiden varastamisesta, natsien aikaansaamasta materiaalisesta tuhosta, ja natsien uhrien omaisten kokemasta kärsimyksestä, kreikkalainen Kathimerini-sanomalehti kertoo.
      Parlamentti ei kertonut vaadittujen korvausten määrää. Sen vuonna 2016 tekemän selvityksen mukaan Saksa on Kreikalle velkaa yli 300 miljardia euroa, kertoo Deutsche Welle -uutiskanava.
      Natsit aiheuttivat Kreikassa nälänhädän, jossa yli 100 000 ihmistä kuoli. Natsit veivät sen lisäksi yli 50 000 juutalaista Kreikasta Auschwitzin keskitysleiriin tapettaviksi.
      https://yle.fi/uutiset/3-10747033

      Korvausvaatimuksen perustelut ovat aiheelliset. Kreikan parlamentti päätti asiasta eu-vaalien alla. Saksa väittää asian olevan loppuunkäsitelty eikä ilmeisesti suostu keskustelemaan asiasta.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Nl/venäjän tulee maksaa Suomelle kaiiki aiheuttamansa rikokset 2.ms:ssa. Mikä olisi hinta? Ehkä 1000 mrd, riittääkö?


    • Tuosta Partacusi näkee, että natsit ja komuloiset ovat samaa maata! Ei ole naapurin Suuri ja Mahtavakaan alkanut maksaa korvauksia meille aiheuttamistaan sota vahingoista vaikka hyökkäsi maahamme sodan aloittaen marraskuun viimeisena 1939.

      Kun lähdet näihin väittelyihin niin miksi et samalla ota myös toisen sosialismin ongelmia esiin? Yhdessähän Saksa ja Neuvostoliitto II maailmansodan saivat aikaan Molo - Rippe sopimuksellaan jonka täytäntöön pano sen sodan sai alkamaan!

      Olisit tasapuolinen niin vaikuttaisit luotettavammalta!

    • Anonyymi

      Suomelta sotakorvaatimus kommunsti-Venäjälle

      100 000 murhattua a miljardi euroa kappaleelta
      100 000 000 000 000 euroa

      Putinia pyydetään maksamaan ensi tilassa viimeistään kuitenkin
      voiton raiskauspäivään mennessä touko kuussa

    • Suomen tilanne oli erilainen.
      Se maksoi fasistisen Saksan kanssa olleena liittolaisena liittoutuneiden kanssa tekemien rauhansopimusten mukaisesti sotakorvauksia Neuvostoliitolle. NL pienensi lopussa sotakorvausten rahallista määrää hyvän tahdon eleenä sekä luovutti Porkkalan sotilastukikohdan ennen aikojaan Suomelle.

      Suomi maksoi vuonna 1918 keisarilliselle Saksalle mittavat summat sen avusta työväen punakaartin kukistamisesta. Kun keisarivalta romahti niin Suomi maksoi aina 1930 luvulle saakka sotavelkaansa Weimarin Saksan tasavallalle vaikka rauhansopimus 1918 Saksa-Entente kanssa ei sitä vaatinut.
      Lähde: Marjaliisa Hentilä - Seppo Hentilä: Saksalainen Suomi 1918 (2016).
      Svunhufvudin senaatti oli valmis maksamaan mitä tahansa, kun sai Saksan sotavoimaa avuksi. Saksa otti kun annettiin.

      • Et sitten taaskaan Partacusi ola tasapuolinen!

        1918 kapina ja sen jälkeiset asiat menevät silloisten sosialistien eli komuloisten ja sosiaalidemokraattien piikkiin koska he halusivat hylätä demokratian! Siinä on heillä maksamisen paikkaa!

        1939 marraskuun viimeisenä Suomessa alkanut II maailmansota oli samaa lähtökohtaisesti. Siinä petturi Kusinen oli saanut Moskovan komuloispäälliköt uskomaan Suomen olevan vain välipala ja ehkä 2 viikkoa ähellystä kun Suomen työväki joukolla liittyy puna-armeijaan kun siihen tulee mahdollisuus. Tuosta se alkoi ja vaikka talvisodan jälkeen tehtiin rauha eivät Moskovan satraapit meitä jättäneet rauhaan eivätkä alkaneet keskustelua varastettujen alueiden palautuksista!

        Stalin lähetti vielä 1940 syksyllä Molonsa Berliiniin kyselemään josko voisi hoitaa aloittamansa Suomen valtauksen loppuun mutta Hitler sanoi ettei hän halua kahinoita alueelle enää.

        Sano nyt arvon Partacusi mitä muita mahdollisuuksia siihen aikaan oli kun meillä ei ollut mahdollisuuksia saada apua lännestä niiden tyhmyydessään liittouduttua toisen sodan masinoijan kanssa. Saksa oli meille ainoa mahdollisuus säästyä kommunismin kurjuudelta!

        Tiedät itse jos viitsit katsoa, ettei se elämä kovin auvoista ollut noissa satelliiteissa jotka tuohon aikaan jäivät komujyrän alle. Verrattuna Suomen aikaan 1950 - 1990 olojen kehitystä ei voi edes vertaiulla sillä kommunismi pysäytti käytännössä kehityksen ainakin hyvinvoinnin oslta, aseita kyllä väsättiin mutta ei kansalle mitään kulutustavaraa vaan siitä oli pulaa eikä ruokaakaan ollut viljalti. Siksihän Väiskin lihatistiä käytiin Virossa katsomassa kaukaakin Liettuasta asti jos ei kauempaakin.

        Saksaa pitää kiittää, se on kaksi kertaa pelastanut meidät kommunistisen kurjuuden kurjalasta!

        Jos sosialistit ja kommunistit olisivat luottaneet demokratiaan niin ei koko sotia ja kahnauksia olisi edes ollut. Itsehän aateveljesi ne aina masinoivat vaikka olisimme halunneet hoitaa asiat demokratian keinoin mutta eihän se näköjään sovi komuloisen nuppiin, se demokratia!


    • Uutinen vuodelta 2015

      Kreikka pitää kiinni vaatimuksistaan saada Saksalta sotakorvauksia natsiajan miehityksen ajalta. Viimeksi vaatimuksen esitti Kreikan uusi presidentti Prokopis Pavlopoulos, kun vannoi virkavalansa viime perjantaina. Hänen mukaansa Kreikan sotakorvausvaatimukset Saksalta ovat voimassa.
      Natsi-Saksa otti 476 miljoonan Reichsmarkan eli valtakunnan markan pakkolainan Kreikan keskuspankilta vuonna 1942. Sillä se kattoi Kreikan miehityksen kustannuksia ja rahoitti sotaretkiään Afrikkaan.
      https://yle.fi/uutiset/3-7871188

      Kaksi natomaata vastakkain. Suomella ei ole osuutta asiassa ellei liittolaisuutta natsien kanssa oteta huomioon.
      Natomaat Turkki ja USA lähes vastakkain Syyrian sodassa.
      Saas nähdä kuinka käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      111
      8093
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      428
      7269
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      208
      5538
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      136
      4463
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      82
      4421
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      99
      4331
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4042
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3720
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2590
    10. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      1
      2416
    Aihe