Satelliitteja on

Meille satelliittiuskovaisille on netissä parempikin paikka kuin ISS:n yksitoikkoinen ja kovin vähän näyttävä: https://earthnow.usgs.gov/observer/

Se on lähes reaaliaikainen. Oikean laidan punaisesta neliöstä saa näkyviin valikkolistan uusimmista videoista. Pieni kartta näyttää, miten ko. kuvaus kehittyy maapallolla, ja alla näkyvät kulloisetkin koordinaatit.
Samalla näkyy isolla kartalla kuvaavien satelliittien tämänhetkiset paikat ja radat. Näyttäisi kuvattavan välillä Suomeakin - onhan siellä ylhäällä meidän nimikkosatelliittimmekin! Löysin paikan juuri, joten en vielä tiedä, näyttävätkö Antarktistakin. Mutta periaate näyttäisi olevan se, että vain maa-alueita näytetään.

8

179

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuva ei ole kovin tarkka. Minun tietokoneellani millimetri vastaa lähes kilometriä.

      • Kunhan vain pystytään erottamaan todellisuus ja toisaalta kuvitelmat ja harhat toisistaan. Se on ihmiselämän perusasioita.


      • Kun kuulen satelliittihuijauksesta muistan aina äitini kertomuksen Keuruun räätälistä, joka todisti rautaiset laivat valeeksi paiskaamalla silitysrautansa laiturilta järveen. "Näkeehän jokainen itse, ettei rauta pysy pinnalla." Markkinarahvas kulmaat kurtussa murisee hyväksyvästi . Pyykkäri haki sinkityn pesusoikkonsa ja laski sen vesille tokaisten "Rautalaivat onkin tekniikkalaji, se vaatii älliä joka sulta puuttuu".

        Äidin opetus: ota asioista selvää ennenkuin levität omia päätelmiäsi.


    • Yleispiirteinen satelliittikuva kaksi kertaa päivässä:
      https://zoom.earth/#62.139317,25.656063,9z,sat,am,2019-04-19

      Kun kuvaa suurentaa, se muuttuu surkean siirtymävaiheen jälkeen lopulta tarkaksi ja loisteliaaksi vanhaksi satelliittikuvaksi.

    • Anonyymi

      Oujee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3060
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      963
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      837
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      776
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      569
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      50
      541
    8. Harvinaisin persoonallisuustyyppi

      Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o
      Sinkut
      80
      475
    9. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      470
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      82
      461
    Aihe