Kuten ole sanonut, tekoäly ajaa kohta takseja.
Miljardi ei ole ihan pikkusumma, uskoa tekemiseen siis löytyy.
https://yle.fi/uutiset/3-10748521
Oletko jo kouluttautunut uudelle alalle?
Miljardi ei ole ihan pikkusumma, uskoa tekemiseen siis löytyy.
https://yle.fi/uutiset/3-10748521
Oletko jo kouluttautunut uudelle alalle?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kuten kaikki pässeimmätkin tietävät, - edes metroa ei saada automatisoitua vaikka "pikkuisen" yksinkertaisempi kuljetin.
Hössötys pois ja palataan 50 vuoden päästä.
Kuten kaikki jotka ovat vähän matkustaneet tietävät, lähes kaikissa suurkaupungeissa on automaattimetro.
Maailman vanhin automaattimetro on vuodelta 1927:
https://www.tekniikkatalous.fi/talous_uutiset/liikenne/2015-02-06/Maailman-vanhin-automaattimetro-vuodelta-1927-avataan-jälleen-3258717.html
Mutta ei Helsingissä. Bussit vois kyllä automatisoida mahdollisimman pian niin ei tarviis pelätä päälle ajavia busseja.
Helsingissä homma kaatui HKL:n ja Siemensin riitoihin. Vanhoja junia ei saatu automatisoitua samalla tavalla kuten uudet tehtiin.
Onhan tämä nyt täysin erilainen ongelma. Itseajavat autot rakennetaan alusta asti itseajaviksi.
Mutta teitä ei suunniteltu alunperin autonomisesti ajavia autoja varten. Lainsäädäntö on pahasti perässä kuka on vastuussa kun jotain taphtuu? Ei tuo varmasti ole teknisesti mahdotonta toteuttaa ehkä jopa autolla ajaminen kielletään joskus tulevaisuudessa koska ihminen tekee virheitä. Metro on sinänsä järjettömän yksinkertainen ajaa aina samaa reittiä ja pysähtyy aina samassa kohdassa lähtee liikkeelle aina samaan aikaan. Nyt kun käy helsingissä ajamassa autolla on kaikki paikat täynnä tietöitä muuttuneita liikennejärjestelyjä. Ei ole mahdotonta tehdä automaattisesti kulkevia takseja mutta vaikeaa se tulee olemaan.
Kehitys tosin nopeutuu kokoajan ja tulevaisuuden ennustaminen on kovin vaikeaa. Autonominen liikenne tulee mutta miten ja millä tavalla se jää nähtäväksi.
Kerropa missä kaupungeissa on täysin automaattinen metro? Onko esimerkiksi maailman suurimassa kaupungissa, Tokiossa? -Ei ole.
Itse asiassa Tokiossakin on pari automaattista junalinjaa. Tekniikka on aika vanhaa, Yurikamome -linja otettiin 1995.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_automated_urban_metro_subway_systems
Jep. Alan kirjoittelemaan Suomi24 keskuselupalstoille typeriä aloituksia. Olen jo saanut periaatepäätöksen 5 miljoonan tukirahasta asian kehittelemiseen jakomäkeläisen kaverini kanssa.
Alil jo jakikses oma tekoäly tesla..
Kyllä. Tänään kuljetin taas liikemiehiä Teslallani Jakomäessä koskematta kertaakaan rattiin. Pari pierua päästin matkan aikana. Huomenna vien äitini Ritun ja Ramin alepaan.
ViidenTähdenAGI
Miljardi menee siihen kun yritetään keksiä semmoinen kun ei aja väkijoukkoon kovasti surmaten..
Joku tyhmä innoitsee tästäkin mutta se tietää taas kymmenien tuhansien taksikuskien potkua tulevaisuudessa.
Toisaalta se työllistää paljon korkeakoulutettuja osaajia. Kukaan ei halua istua pieruaan pidättelevän nahkakuulan takana, toistaiseksi vain on pakko.
Tuskin kovin montaa korkeakoulutettua työllistää ja heitäkin vain hetken aikaa.
Sitä paitsi jos olisin korkea koulutettu niin en työskentelisi saatanallalle (AI, globalisaatio). Ei kannata luopua taivaspaikasta jonku tilapäisen työpaikan takia, katsoen samalla miten tuhannet joutuu työttömiksi keksintöjen takia.
Haluaisinpa nähdä sen taksin, joka tähän vuodenaikaan tulee hakemaan minua kelirikkojen saartamaa tietä pitkin, hakee minut kotipihaltani, pyörätuolissa istuvan yksinäisen ihmisen sisältä vieden minut nyt vaikka lääkäriin työntäen pyörätuolini sisälle sairaalaan? Mitenkähän auto sen oikein tekee?? Minulla on oikeus käydä myös matkoillani kaupassa, aiemmin sen on tehnyt kuski, nyt jatkossa sen tekee itseajava auto, miten se auto siellä kaupassa oikein käy? Kauppiaalla ei riitä aikaa minun palvelemiseeni, auton on tehtävä tämä palvelutapahtuma itse. Epäilenpä kuitenkin, etten minä sitä tule koskaan elinaikanani näkemään, vaikken olekaan vanhus.
Kun tänne ei enää kykene nimimerkkiään laittamaan, laitanpa sen tänne loppuun:
Invalidinuorukainen
P.S. Miksei voi enää laittaa nimimerkkiä, kaikki kirjoittajat ovat ”anonyymejä”, kuka on keksinyt pilata loputkin tästä suomi24 palstasta? Miten erotella eri kirjoittajat toisistaan? Ei ole enää viiden, eikä yhdenkään tähden ”huippukirjoittajia”.
Oikein rekisteröidy jos tarvitset erottua. Muuten ei oo väliä.