Tilanne on tämä: nuorella aikuisella koiralla on ollut pennusta asti muutamia ongelmia sekä terveydessä että käyttäytymisessä. Käytöksen osalta tilanne on ajoittain hieman parempi, terveyden osalta ei. Koirasta ei kuitenkaan päällepäin osaisi aavistaa mitään. Kokonaistilanne on alkanut näyttää toivottomalta ja epäreilulta koiraa kohtaan. Siksi on päädytty miettimään jopa koiran lopettamista. Miten eläinlääkärit mahtaa suhtautua nuoren ja päällepäin terveen koiran lopettamiseen? Voiko eläinlääkäri jopa kieltäytyä siitä vaikka hänelle kerrottaisiin lopetukseen johtaneet syyt?
Nuoren koiran lopetus
1
159
Vastaukset
Mielestäni ei eläinlääkärillä ole sanomista. Kun kerrotte jutun niin se riittää. Ja jos ei niin eläinlääkäreitähän riittää, jos ei yksi niin toinen.
Jos tilanne on mielestänne toivoton ja esim. uusi omistaja ei ole mahdollinen vaihtoehto tai parannus nykyiseen ja tai jos eläin on ylettömän kiintynyt yhteen ihmiseen niin minäkin lopettaisin koirani. Olen kauan miettinyt että kun olen kuiteskin jo aika vanha ja tapahtuu niin että tätä nuorta koiraani en voisi pitää, niin mieluummin piikille kuin johonkin tuntemattomaan paikkaan. Saisin loppuelämäni miettiä että miten sitä kohdellaan, onko sillä kaikki hyvin. Itse hoidan sitä eläkeläisen täsmällisyydellä ja aikaa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840