Vaikka siirtokarjalaisille ei ollut sijaa ruots pohjanmaalla (maanhankintalakiin 1944 pakotettu ruotsalaispykälä joka vapautti ruotsalaisalueet siirtokarjalaisten asuttamisesta) he toivat kuitenkin mukanaan hienoja perinteitä
Virpominen uudehko perinne Etelä-Pohjanmaalla
"Virpomiskulttuurien sekoittuminen on tapahtunut vain muutama vuosikymmen sitten. Vuonna 1942 Jalasjärvellä syntynyt Salme Henell kertoo, että hänen lapsuudessaan lapset eivät vielä lähteneet Etelä-Pohjanmaalla virpomaan.
– Virpominen on alkanut täällä eri paikoissa hieman eri aikoihin, mutta ehkä yleisesti vasta 1970-luvulla.
– Virpominen tuli Pohjanmaalle siirtokarjalaisten mukana niin kuin monet muutkin perinteet esimerkiksi ruokakulttuuriin, Salme Henell arvelee."
https://yle.fi/uutiset/3-7907344
Siirtokarjalaisille ei ollut sijaa ruots pohjanmaalla
12
1348
Vastaukset
- Anonyymi
Näköjään sensuuri poistaa kommentit joissa paljastetaan pietarsaaren todellinen tila. Kaupungilla olisi tilaisuus olla viihtyisä pikkukaupunki jossa on mukava asua ja tehdä töitä mutta paikalliset uskovaiset huumehörhöineen ja rkpn suomalaisvihamielinen politiikka ajaa suomenkieliset pois sveduparatiisista.Työelämässä ruotsinkielisyys on ainoa valtti ja muualtatulleita karsastetaan. Pietarsaaressa todellakaan ei asu laatu vaikka rkp propaganda näin väittääkin. Ongelma on myös suomenkielisten junttien leirityminen eri kaffepöytiin ja näin ei koskaan tule olemaan mitään yhteistä eri järviltä tulleiden ja kaupunkilaisten suomenkielisten välillä. Järviseututalon mummot ja ukot kolmosen korruptiodemarit toimpparin muumiot ja antifarikollset ja kaikenkarvaiset uskovaiset yhdessä pimeiden ruotsinkielisten sisäsiittoisten pökiöiden kanssa tulee takaamaan pysyvän laskusuhdanteen väkiluvussa jota ei edes maahantunkeutujien vyöry pysty pysäyttämään. Lopullinen lasku tulee silloin kun isontehtaan kunnosspito leikataan ja koneisto ajetaan alas, silloin ei tarvita enää rkp aatelistoa pomoiksi ja suomenkielisiä paskahommiin.
- Anonyymi
Jos nyt lukisit ensin maahankintalakia, missä nimenoaan hyvin selkeällä kielellä määrätään että ruotsinkielinen talodellinen vastuu on yhtä suuri kuin suomenkielisten, ja millä tavalla ruotsinkielinen osallistuvat tähän vastuuseen.
- Anonyymi
No millä tavalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No millä tavalla?
heittivät lompakolla ...olihan etelä-pohjanmaalla nevoilla sillon tyhjää tilaa mihin sijoittaa savuja ja ruveta kuivaamaan niitä sitä ne on tehny tähän asti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
heittivät lompakolla ...olihan etelä-pohjanmaalla nevoilla sillon tyhjää tilaa mihin sijoittaa savuja ja ruveta kuivaamaan niitä sitä ne on tehny tähän asti
Evakot eivät hurreille kelvanneet koska osasivat suomea.
Mamut sopii kyllä ja näille opetaan ruottia ja opetetaan äänestämään Rkptä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Evakot eivät hurreille kelvanneet koska osasivat suomea.
Mamut sopii kyllä ja näille opetaan ruottia ja opetetaan äänestämään Rkptä.Siihen aikaan kaksikielisyys ei ollut rikkaus
Eikä se ole rikkaus Ahvenanmaallakaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siihen aikaan kaksikielisyys ei ollut rikkaus
Eikä se ole rikkaus Ahvenanmaallakaan13 000 karjalaista asettui ruotsinkielisille seuduille.
Usein unohdetaan, etteivät suomenkieliset olleet mitenkään suopeita evakkojen tulon suhteen. Olivat 'ryssiä' ja kauhistus, usein ortodokseja. Ev.lut. kristillinen rakkaus karkasi hyvin nopeasti, kun 'tuollaiset' olivat tulossa.
Ev.luttilaisten suhtautuminen manifestoitui monin tavoin paljon myöhemminkin. Mm. Tuusulan Hyrylästä oli 'pakko'purkaa sikäläinen ortodoksinen kirkko...
No, nyt häviävät monet ev. lut. kirkot ja muutkin kirkolliset rakennukset, kun kansa on saanut tarpeekseen tuosta aikansa eläneestä ja mahoksi todetusta luulemuslaitoksesta.
- Anonyymi
Kyrönmaa historia juutube "jatkosota" viitataan myös tuohon ruotsalaisalueiden nuivaan suhtautumiseen suomalaisiin pakolaisiin
- Anonyymi
Eipä karjalaisevakoilla Etelä-Pohjanmaan puolellakaan helppoa ollut. Maata sai, mutta paikallisten asenteet olivat mitä olivat.
- Anonyymi
Kuulemma vaihteli aika paljon ymmärtääkseni tavallinen kansa oli myötämielisempää ja isot maanomistajat eniten vastaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulemma vaihteli aika paljon ymmärtääkseni tavallinen kansa oli myötämielisempää ja isot maanomistajat eniten vastaan
Niin, tavallisilla kansalaisilla ei yleensä ollut kovin paljon josta ottaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, tavallisilla kansalaisilla ei yleensä ollut kovin paljon josta ottaa..
eipä karjalaisia kyllä etelä-pohjanmaalle ole paljoa tullut. ovat jääneet kyllä etelä suomeen. jossa toimii karjala seuroja ja helsingissä mm.karjala talo. sitä ihmettelen kuinka aikoinaan pohjoisen rajan kautta ruottin puolelta tulleet romanit ovat pesiytyneet juurikin sankoin joukoin mm.etelä-pohjanmaalle? harvoin yleensäkkin rannikon alueella kulmahousuja näkee isommissa erissä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026688
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324008törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831837- 331418
- 281367
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481131Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42909