Huomattavasti parempi voitti!

Anonyymi

Kuten aiemmin sanoin, Teofimo on syntynyt kehässä, hän veteli jo 13 vuotiaana salilla miesten kanssa kovia sparrimatseja. 16 vuotiaana hän sparraili jo ammattilaisten kanssa jne. Eli noilla ottelumäärillä ei ollut mitään merkitystä ja fakta on se, että Teofimolla on kehäeriä alla moninkertaisesti Tatlia enemmän ja sen näki. Jos jätetään Haapojan ja toisen suomalaisen juontajan puheet väliin, että Tatlilla oli hetkensä ja voikun ottelu olisi jatkunut myöhempiin eriin, että oltaisiin nähty mitä Teofimo tekee silloin. Totuus on se, että Tatlilla ei ollut mitään jakoa, ei yhdessäkään erässä ja jos Tatli ei olisi pudonnut vartaloiskusta, niin melkoisella varmuudella Tatli olisi tullut tyrmätyksi 2-3 erän jälkeen.

Mun mielestä Tatlilla kävi tuuri, että ottelu loppui, ennen kuin se ehti alkaakaan. Pakko sanoa, että vasta 21-vuotias Teofimo Lopez on jo nyt todella valmis mies vaikka kuinka suuriin otteluihin.

536232346234

19

256

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kun loppui noin, olis voinu tulla pahempia vammoja, ilmassa oli koko ajan milloin tärähtää. Yhtä pakittelua, muutamia yhtä tai kahta näennäistä rynnistystä lukuunottamatta.
      Luonto taisi loppua kun ei ylös päässyt enään, vai loppuiko se jo ensimmäiseen Lopezin iskusarjaan.
      Siinä oli Tatlin lupaama opetus Lopezille, olis nyt lähteny taisteleen upporikasta ja rutiköyhää tyylillä, mutta ei, äkkiä takaisin kotiin, ettei satu pahempaa pipiä.
      https://www.is.fi/nyrkkeily/art-2000006078899.html

    • Anonyymi

      Kuusinumeroinen palkkio, aatelkaa sitä. Hän on ne ansainnut, kaikki vaiva, harjoitukset, matkat, dieetit, jännitykset ja kyllähän Pekankin pitää jotain saada. Ja nyt ollaan sitten oteltu Madison Gaardenilla, on lapsille kertomista, sitte tuo mahaisku, varmaan otti kipeetä.
      Työmies on palkkansa ja kipurahansa ansainnut.
      Varmasti tulee hymy huulessa takaisin suomeen.
      Mahtava kokemus varmasti tuo New Yorki.

      • Anonyymi

        Joo, onhan se hienoa, kun pääsee tyrmättäväksi ulkomaille. Mikä sen hienompaa. Kelpaa palata kotimaahan nuolemaan haavojaan, kun on saanut kunnolla turpaan. Ja vielä "matkalla kohti maailmanmestaruusottelua". Harvinaisia nuo tyrmäystappiot pienemmissä painoluokissa, joten on täytynyt olla suuri tasoero miehillä. Taitaa olla samanlainen mestaruuden tavoittelija kuin tämä R. Steniuskin. Kun tulee oikea nyrkkeilijä vastaan, niin kanveesi kutsuu nopeasti.
        On se vaan kumma, että Suomessa ei nykyään ole kansainvälisen tason urheilijoita oikein missään lajissa. Pelkkiä harjoitusvastustajia oikeille urheilijoille.
        Luulenpa, että olemme vellihousuisia vätyksiä koko suomalainen mieskööri. Ilmankos tänne tunkee ulkomailta ruskeata miestä elvistelemään melkein päivittäin. Täällä kun voi tehdä mitä huvittaa, kun ei ole pelkoa, että tulisi kadulla miehiä vastaan.


      • Anonyymi

        6 numeroinen palkkio, sekö on sun mielestä suuri summa? 100000 on jo kuusinumeroinen summa, siitä pois Pekka Mäen palkkio, verot, ja muut kulut. Käteen max. puolet 5 numeroinen, eli 50000, ei tietoakaan seuraavasta palkasta, kyllä tuossa kuule puhutaan vielä hyvin pienistä palkoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        6 numeroinen palkkio, sekö on sun mielestä suuri summa? 100000 on jo kuusinumeroinen summa, siitä pois Pekka Mäen palkkio, verot, ja muut kulut. Käteen max. puolet 5 numeroinen, eli 50000, ei tietoakaan seuraavasta palkasta, kyllä tuossa kuule puhutaan vielä hyvin pienistä palkoista.

        Ainakin sitä palkkiota on hehkutettu joka lehdessä. Tuskin se nyt alinta mahdollista kuusinumeroista oli, eli sataatonnia. Laita tänne sitten linkkiä jos se oli vain tuo satatonnia.
        Vaikka onhan sekin iso raha.


    • Anonyymi

      Tatlinhan piti tukkia suurisuun suu. Ei Lopez turhaan leveile ja omaa valtavaa itseluottamusta. Ihan oikein se sanoi, että Tatli on vain välietappi isompiin otteluihin ja näytti sen myös. Siksi puhui Tatlista niin vähän. Pois edestä vaan ja tilipussi kotiin.
      Joo kyllä suomalaiset pääottelijat on alkanu käymään ulkomaillakin matsaamassa, Helenius ( roskinen häviö) Ewa, (tasoerohäviö) Tatli ( roskinen tasoerohäviö)

    • Anonyymi

      "että vasta 21-vuotias Teofimo Lopez on jo nyt todella valmis mies vaikka kuinka suuriin otteluihin. "
      Tai sitten Tatti on vaan NIIN huono ..
      Ei minkäänlaista itsekritiikkiä edes. Kyllä maailmalla liikkuvan ottelijan pitää tietää suunnilleen, mihin taitoryhmään kuuluu. Suomalaiset onnenonkijat ei tiedä edes sitä. Sinne vaan naurunalaiseksi ..

      • Anonyymi

        Ei kyse ole Tatlin huonoudesta, vaan siitä, että jos nyrkkeilystä yhtään mitään tietää, niin pystyy Teofimosta sanomaan jo muutaman erän katsomisella, että siinä on ikäisekseen harvinaisen valmis ottelija ja todellakin vastustajien reilu tason nosto Tatlista on selviö. Se taas tarkoittaa MM-tasoa.
        Ymmärräthän?

        6347734563


    • Anonyymi

      Se mahdollisuus oli tuossa matsissa, toista ei enää tule.

    • Anonyymi

      Panin merkille ottelun jälkeen Tatlin mairean hymyn kun otti hanskoja pois ja Lopez kävi pikkusen tervehtimässä. Eikö se massu enään ollutkaan kipeä? Lopez oli ainakin sanansa mittainen mies kun sanoi, että Tatli on vain välietappi isoihin otteluihin. Tatli taas sanoi menevänsä antamaan opetuksen
      liikaa puhuvalle Lopezille. Mäen ja Tatlin taktiikka oli väsyttää Lopez. Eikä ottaneet huomioon että siinä ennen väsyttämistäkin pitää taistella ja yrittää voittaa.
      Mutta ei, pitää kannustaa suomalaisia, aina, vaikka ne häviäisivätkin, on mukava kuulla Tatlin maireat
      hymyt kun sai käydä oikeen Madisonilla missä Alikin on otellut ja Mäki tietty sanoo, että Tatli otteli erittäin, erittän hyvin, mutta hävisi kuitenkin.
      Ainut hyvä puoli ottelussa oli Tatlin kannalta et se loppui noin, eikä tullut pahempia vammoja päähän.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tavallaan tuohan oli epävirallinen MM ottelu. Meinaa Lopez on tuleva maailmanmestari.

      • Anonyymi

        Näin itsekkin näen asian ja onhan tuo lopez kovimmista kovin 13 mm ottelua jo voittanut ja ikää 21 ei moista ennen nähty nyrkkeilyssä.


    • Anonyymi

      Ei ole ainakaan Lomachenkon kustannuksella.

      • Anonyymi

        Ei toki nyt mutta herroilla 10v ikä eroa eli ehkä 10-15 vuoden päästä voi voittaa kun loma on jo yli 40v.


    • Anonyymi

      Pekka Mäki taas analysoi mitä sattuu Rinside-studiossa boxing foorumilla. Kun häneltä kysyttiin, onko hän samaa mieltä kuin ennen ottelua Lopezista, hänhän aliarvioi Lopezin täysin ja sen huomasi kyllä tuossa matsissakin, sanoi taas että ei pidä Lopezia yhtään sen parempana kuin mitä sanoi ennen matsia. Harmitteli vaan kun Lopez osui hyvin ja ottelu loppui kun Tatlin piti alkaa painostaan ja kiristään ruuvia. Eikö Mäki nyt voinut myöntää realiteetit ja sanoa, että Lopez otti heti henkisen ja fyysisen yliotteen matsista heti kongin kumahdettua. Tatli ei olisi saanut painostettua yhtään sen enempää vaikka ottelu olisi jatkunutkin, näkihän sen kaikki. Tatli saa kiittää huonoa henkistä kestokykyään, ettei ottelu jatkunut, olisi tullut rumempaa jälkeä taatusti. Selityksen makua, että Tatli odotteli ottelun keskivaihetta missä aletaan nyrkkeillä kunnolla, höpölöpö. Millä eväillä? Ottaahan se Mäen luonnolle kun mennään opettaan "poikaa" nyrkkeilemään ja tullaankin häviäjänä takaisin.

    • Anonyymi

      Muistaakseni Mäki sanoi taannoin, et Roobert otteli ihan hyvin vaikka hävisikin Whytelle.

      • Anonyymi

        Katsos, Mäki osaa olla diplomaatti. Hän ei sylje heti sitä paskaa suustaan ulos, mikä tulee ensimmäisenä mieleen, niin kuin moni tälläkin palstalla tekee. Sitä taas kutsutaan pahaksi oloksi,


    • Anonyymi

      No pitäs kuitenkin pysyä kohtuudessa ja totuudessa.
      Mäki on niin varovainen kotimaan ottelijoiden arvosteluissa että ihmetyttää, pitääkö ovet auki tällaisella jaarittelulla jokaisen ottelijan pakeille?
      Tässä Boxing-foorumilta lainaus eräästä mielipiteestä, nimimerkiltä anakonda.

      Lainaus " Jälkiviisaana on helppo arvostella, mutta nuo Pekan kommentit taktiikasta ovat kyllä yhtä aikaa naurettavia ja järjettömiä. Annetaan puolimatsia eteen vieraskehässä ja sitten lähdetään muka kääntämään ottelua, huh huh.. ja naama pokkana todetaan, että Edis ei vielä ehtinyt näyttää osaamistaan. Kyllä kaikki sen osaamisen ja luonteen näki jo kahdessa edeltävässä erässä. Onnistuiko nousu Abrilia vastaan? Mikään ei olisi muuttanut ottelun lopputulosta, ei mikään, ainoa eri vaihtoehto olisi ollut täydellinen nukkumatti. Pekka tietää tämän itsekin. Ei ole vielä keskustellut Ediksen kanssa, mutta seuraava matsi saattas olla jo suunnitteilla jenkkeihin. Äkkiä mies kehään, ennen kuin se lopettaa, ja vielä on lypsävä. "lainaus loppu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1029
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      862
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      586
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      557
    6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      526
    7. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      515
    9. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    Aihe