Ms-tautia?

Anonyymi

Tiedän että tällainen arvailu ja jossittelu on turhaa enkä oikein tiedä mitä tällä haen, mutta pakko purkaa johonkin. Kuulostavatkin oireeni ms-taudin ensioireilta? On vaikea sanoa mikä johtuu mistäkin koska minulla on myös kilpirauhasen vajaatoiminta mutta en ihan osta ettäkö kaikki johtuisi siitä. Noin puolen vuoden ajan minulla on ollut virtsaamisen kanssa ongelmia, rakko ei tyhjene kunnolla ja joutuu pinnistelemään kauan vessassa. Aamulla kun herään en meinaa päästä sängystä ylös koska olen yksinkertaisesti niin jumissa ja jäykkä. Liikkuminen on todella kankeaa ensimmäiset tunnit ja sitten helpottaa mutta jos istun paikallani vaikkapa tv-ohjelman ajan ja nousen ylös olen taas liikkuvuudeltani kuin vanha mummo. Nivelet ovat myös jäykät ja esimerkiksi siivotessa rätin kanssa joudun joskus suoristamaan sormet toisella kädellä kun ne ovat jääneet koukkuun eivätkä suoristu itsestään. Lihaksetkin ovat jäykät, heikot ja tärisevät. Tasapaino on heikentynyt ja olen kömpelö. Puheeni on alkanut takellella ja sekoilla, muisti huonontunut todella rajusti ja ylipäätään tunnen olevani todella hidas. En oikein ymmärrä aina puhetta tai osaa tuottaa sitä ja olen kuitenkin aina ollut kielellisesti melko lahjakas. Lääkäri ei ole vielä uskaltanut edes epäillä mitään mutta mahdollisuuksia ovat käsittääkseni tämän ms-taudin lisäksi myös cushingin oireyhtymä ja jotkin muut harvinaiset aineenvaihduntasairaudet ja autoimmuunisairaudet. Olen ollut pään magneettikuvauksessa kaksi vuotta sitten muista syistä mutta silloin ei näkynyt mitään erikoista joten ainakaan aivoissa ei pitäisi olla mitään ylimääräistä.

7

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kylläpä on monenmoista oiretta :( Jos nämä oireet on tullut enimmäkseen magneettikuvauksen jälkeen, on paikallaan nyt uusia kuvaus.
      Kyllä MS ihan varteenotettava vaihtoehto on, mutta jäykkyysoireesi vaikuttaa niin isoilta, että reumaakin varmaan voi ajatella. Hormonaalinen toiminta, kuten estrogeenivaje tai juuri kilpparin vajis voi tehdä mm. jäykkyyttä ja neupsy. oireita. Paljonko viimeisimmät kilppariarvot on? Onko sulla tietoa taustasyystä eli onko mahd. autoimmuuni vai muu syy? Onko oireet tulleet pikkuhiljaa vai onko tapahtunut jotain erityistä elämässäsi mikä on voinut aiheuttaa?

      Terveísin Monisairas

      • Anonyymi

        Lisätään vielä jatkoksi tutut lätinät eli noin kirjavilla oireilla voi olla myös B12-, D-vitamiinin, foolihapon, raudan puutosta.

        Cushingia en tekstin perusteella pidä todennäköisenä, vaikka se aiheuttaa mm. lihasheikkoutta. Tyyppioireita on painonnousu, korkea verenpaine, ihon oheneminen, mustelmaherkkyys, pyöreät killtävät kasvot, lihasheikkous, niskapoimu.

        Monisairas


      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Kilppariarvot hyvät eikä lääkitystä voi enää lisätä. Ei oo tietoa onko autoimmuunia vai ei, mutta mulla on paljon sen tyyppisiä oireita kuten se että iho ei kestä aurinkoa lainkaan vaan nousee rakkuloille jne. On tosi vaikeaa lähteä miettimään koska kaikki alkoi, sanotaan että 3-4 vuoden sisään on oireet tulleet ja nyt viimeisen vuoden aikana romahtanut vointi, viimeisten parin kuukauden aikana todella rajusti.

        Cushingin oireista tosiaan löytyy tuo mustelmaisuus eli jatkuvasti kroppa, lähinnä jalat ja kädet mustelmilla vaikka en oo satuttanut itseäni mihinkään, kropan muoto on muuttunut päärynästä tasapaksuksi/omenaksi todella huomattavasti ja kasvot myös ihan pallot.

        Ylihuomenna labrat, lääkäri määräsi juurikin nuo vitamiinit tsekattavaksi ja kortisolin. Saa ainakin jotain selkeyttä mutta ehdottomasti vaadin nyt muitakin tutkimuksia. Elo ja olo ihan mahdotonta kun nukkuu koko ajan eikä normaalit perustoiminnot onnistu 22-vuotiaana.


    • Anonyymi

      Itselläni oli paljon monenlaisia selittämättömiä pahenevia oireita. Kuljin lääkärissä ruoansulatuksen takia, mutta lähimuisti oli hyvin heikko, uni vajaata ja katkonaista, tavarat putosivat käsistä jne. Olin mielestäni pitkällä parkinsonin oireissa. Kun funktionaalisen lääkärin suosituksesta poistatin amalgaamit suustani, aloin parantua. Paraneminen vie kauan, mutta ainakin olen jo palannut työelämään.

      Yksi näkökulma myös ms-taudista paranemiseen on Deercatilla (https://terapeuten.wordpress.com/deercat-herself/). Hän kuvaa blogissaan mm paranemistaan tästä taudista amalgaamisaneerauksen jälkeen.

      Toivottavasti saat diagnoosin ja asianmukaista apua, mutta jos asia viivästyy, ehdottaisin biohammaslääkäriä

    • Anonyymi

      Jäykkyys voi olla myös nivelrikkoa.
      Mikä lääkitys sinulla on? Katso syömiesi lääkkeiden sivuoireet. Joskus oudot oireet voi tulla lääkkeistä. Mulld yks kipulääke teki kaikenlaista...

    • Anonyymi

      En ole lääkäri mutta virtsatien tulehdus ongelmatkin jopa voivat johtaa kummallisiin ongelmiin... Mutta minulla on MS tauti mutta myös sinun ikäinen tytär ja olen helpottu ut että sinulla lääkäreihin kontakti koska täältä voi helposti tulla Väärää tieto!

      Minulla ja monella muulla MS taudissa on monesti Todella Voimakas uupumus oireena .
      (ja se Uupumus on sellainen että sitä on Ihan turha verrata krapulaan... minulla myös lähti näkö silmästä joka monesti yleistä tähän MS tautiin.

    • Anonyymi

      Ihan hyviä arvailuja ollut täällä monesta asiasta.. että turha tässä oikeastaan mitään lisäillä.. mutta lisään kuitenkin että Parkinsonin tautiin kanssa liittyvät kaikenlaiset jäykkyydet. No myös toki nivelreumaan ja selkärankareumaan.. En tiedä olisiko joku lihastauti mahdollinen mutta sitä usein onkin jo suvussa siis yleensä jollain toisellakin, ei aina edes lähisukulaisella mutta kuitenkin yleensä jollain. Fibromyalgiakin esim jäykistää.. se se esim todetaan esim tietty lomake täyttämällä ja lääkäri painaa tietyt muistaakseni 19 pistettä läpi kehosta ja katsoo tai pyytää sinua ilmoittamaan mahdolliset tuntumat painamisesta niihin pisteisiin. Sitten esim borrelioosi saattaa aiheuttaa erilaisia nivelkipuja ja hermostollsia vaikeuksiakin. Toivottavasti sinulla on hyvät lääkärit niin selviää mikä ongelma/sairaus sinulla on kyseessä! Eli onnea ja jaksamista toivotan sulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2487
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1097
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe