Seuraan keskusteluja ja vain harvoin viitsin niihin puuttua. Ihmettelen täällä ajatuksiaan julki tuovien itsekritiikittömyyttä. Olisihan se hyvä juttu voida lukea rakentavia ajatuksia ja perusteltua kritiikkiä. Vai eikö kuulu yleensä miehisiin ominaisuuksiin, paha tietää? Sanokaa asianne, kertokaa kuinka itse haluaisitte ne ratkaista. Nämä perussuomalaiset ainakin yrittää, minun mielestäni. Tsemppiä jokaiselle teille.
seija-perusduunari
5
359
Vastaukset
- JKa
Hyvä ja aiheellinen kommentti. Iso osa näittenkin palstojen lukijoista osaa lukea sen sanoman sieltä poliittisten intohimojen vimmalla heitetyn loankin seasta.
Jupe the taximan sanoi tuolla toisaalla osuvasti
"Perussuomalaista vaihtoehtoa tarvitaan joka vaaleissa.Sekin on hyvä, että haukutaan, nollaa ei koskaan kukaan vaivaudu lyömään."
Tuohon kun vielä lisää sen poliittisen realiteetin, että vastustajaa ei voi kehua. Ja jos uhkana koetusta vastustajasta ei löydy asiaperusteista moitittavaa, on pakko tyytyä asiattomuuksiin. Ja sitten kun uskottavuus menee, voi vaihtaa nimimerkkiä. Vakiokirjoittelijat kuitenkin tunnistaa tyypillisistä sanoista ja sanontatavoista. Eräillä on myös kielioppi kateissa, varma tuntomerkki sekin.
Onhan noitten spämmien kahlaaminen joskus turhauttavaa, mutta täytyy vain sietää nekin politiikan lieveilmiöinä. Kertoohan se ainakin sen, että on tullut huomatuksi ja todettu vaikeaksi vastustajaksi. Ja voihan niistä tehdä johtopäätöksiä niiden kirjoittelijoiden omien viiteryhmien periaatteista.Hyvä oli kysymys, mutta voi voi vastausta!
JKa on niin itsekeskeinen, ettei edes huomannut kysyjän argumenttejä kysymyksensä perusteluina.
"Vanhoissa puolueissa" on paljon ihmisiä, jotka eivät koskaan ole sanoneet ilkeyksiä "vastustajista", mutta silti ovat menestyneet vuosikymmeniä.
No onhan sellainen myös esim Vistbacka.
JKan kaltaiset berreswisserit uskovat olevansa aina oikeassa ja kaikissa asioissa. Se ilmiö onkin se sama jolla esim T. Halme on kannuksensa hankkinut. Ne kannukset vaan eivät kanna pitkälle.
Eli vasta, kun vastustajasta tulee yhteistyökumppani, asioille voi tehdä jotain.
Ja niinhän se on jokaisessa tiimissä. Halme viimeksi TVssä mollasi muut kansanedustajat, ja kannattajansa hurrasivat! Mutta miksi muut edustajat, esim Vistbacka ei siten toimi?
Fiksu on fiksu politiikassakin
Kysyjä on oikeassa pohdiskellessaan, JKa näkee vain muisssa vikoja. Mutta saahan sitenkin Wapaassa Suomesa toimia.- noin simppelisti?
Joka iikka ny huomaa, et palstoille skriivailijat tarkotuksella käyttää hoono soomi, ku ei ne haluu et tunnistetaan nimmarin takaa - niinku et kait säkään haluu.
- Analytic
VempelKolli kirjoitti:
Hyvä oli kysymys, mutta voi voi vastausta!
JKa on niin itsekeskeinen, ettei edes huomannut kysyjän argumenttejä kysymyksensä perusteluina.
"Vanhoissa puolueissa" on paljon ihmisiä, jotka eivät koskaan ole sanoneet ilkeyksiä "vastustajista", mutta silti ovat menestyneet vuosikymmeniä.
No onhan sellainen myös esim Vistbacka.
JKan kaltaiset berreswisserit uskovat olevansa aina oikeassa ja kaikissa asioissa. Se ilmiö onkin se sama jolla esim T. Halme on kannuksensa hankkinut. Ne kannukset vaan eivät kanna pitkälle.
Eli vasta, kun vastustajasta tulee yhteistyökumppani, asioille voi tehdä jotain.
Ja niinhän se on jokaisessa tiimissä. Halme viimeksi TVssä mollasi muut kansanedustajat, ja kannattajansa hurrasivat! Mutta miksi muut edustajat, esim Vistbacka ei siten toimi?
Fiksu on fiksu politiikassakin
Kysyjä on oikeassa pohdiskellessaan, JKa näkee vain muisssa vikoja. Mutta saahan sitenkin Wapaassa Suomesa toimia.Lainaan taas tuota tällä palstalla aikaisemmin melko yleisesti esiintyneen kirjoittajan hylkäämää nimimerkkiä.
"Vanhat puolueet" termin sisältökin on tullut selväksi niille, jotka ovat sen halunneet lukea. Kertaan sen vielä vamuuden vuoksi:
""Rosvot kiinni" on edelleen aiheellinen vaatimus. Kansalaisten varallisuuden ryöstäjät jatkavat edelleen rötöstensä toimeenpanoa. Martti Purasjoki sanoi hyvin kuparikartellijutssa: "Tämä on eliittirikollisuutta. Ei nämä ole mitään polkupyörävarkauksia". Noitten selvittämisen laiminlyönnissä "suurilla puolueilla" on suurin synti kannettavanaa. Ne ovat keskittyneet omien valtarakenteittensa ylläpitämiseen ja omin "luurankojensa" piilotteluun. Siinä kansalaisten oikeusturva on jäänyt lapsipuolen aemaan. Oikeusjärjestelmä on valjastettu laillisuuden ylläpitämisen sijasta vallankäyttäjien itsensä suojelemiseen. Nyt jopa EOA Paunio myönsi, että poliittisen järjestelmän ylläpitämiseksi voidaan rikkoa yksityistä oikeutta.
PS on toistaiseksi ainoa puolue, joka on ohjelmassaan tunnustanut, että laillisuusvalvonta on tehoton ja uskottavuutensa menettänyt."
En ole havainnut koskaan väitetyn, että _kaikki_ vahojen puolueiden edustajat saati sitten kannattajat olisivat käyttäytyneet moitittavalla tavalla. Kuten edellä olevasta ilmenee, kyse on noiden puolueiden tavasta toimia. Jos tuossa kuvauksessa on jotakin pielessä, niin varmaankin yksilöit sen; siitä pääsemme niihin asiaperusteisiin.
Otit jälleen Halmeen esimerkiksesi. Selittäisitkö vielä, miten PerusSuomalaiset on puolueena vastuussa siitä, mitä sitoutumaton Tony Halme sanoo tai tekee. Ehkä sitten pääsemme asiapohjaiseen keskusteluun myös vikojen näkemisestä ja näkijöistä.
terveisin JKa - JKa
noin simppelisti? kirjoitti:
Joka iikka ny huomaa, et palstoille skriivailijat tarkotuksella käyttää hoono soomi, ku ei ne haluu et tunnistetaan nimmarin takaa - niinku et kait säkään haluu.
Mihinkös tiikeri raidoistaan pääsee.
Eikä ihan oikein tuo nimimerkkiasiakaan: kyllä minun oikea henkilöllisyyskin on siitä kiinnostuneiden tiedossa. Epätietoisille ja uteliaille vinkiksi
http://www.jormauski.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131208
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1181057- 130940
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten297755Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81676Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504