Usko, toivo ja huijaus

Anonyymi

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Usko,_toivo_ja_huijaus

Pois pakkouskonto!!

Lauermalta asiaa.

Tässäkin:

Riistoa uskon nimissä
KOLUMNIT Turun Sanomat 21.4.2017 2:00 9

Uskosta voidaan muotoilla vääntökapula, jolla karismaattisen persoonan seuraajia manipuloidaan.

Uskonnon varjolla tapahtuva hyväksikäyttö, esimerkiksi taloudellinen riisto, elää ja voi hyvin. Kirkkojen, erityisesti katolisen kirkon, aikanaan väestöltä keräämät valtavat rikkaudet sopivat huonosti kristinuskon perusihanteisiin, mutta raskaan organisaation business-henkisyyttä on puolusteltu sillä, että kulttuurin vaaliminen ja yhteisöllisyys myös hyödyttivät väestöä.

Edelleen on kuitenkin myös nyky-Suomessa mahdollista kerätä mammonaa ja vaikutusvaltaa uskon varjolla yksityisestikin.

Hyvin dokumentoiduista suomalaisista tapauksista, joissa uskonlahko on harjoittanut jäsentensä räikeää sosiaalista ja taloudellista riistoa, huikein lienee hurmosliike, joka kehittyi unissasaarnaaja Maria Åkerblomin (1898–1981) ympärille.

Liikkeen sisäpiiriläisiä päätyi vankeuteen nimismiehen murhayrityksestä, joka tehtiin Åkerblomin ilmestyksiin vedoten. Köyhään mäkitupalaisperheeseen syntynyt Maria vietti kuitenkin vankeusrangaistuksensa jälkeen elämänsä ehtoopuolen korkeissa seurapiireissä kerättyään lahkonsa jäseniltä valtaisan omaisuuden ja eläen edelleen heidän työllään.

Pentti Haanpään loistavassa romaanissa Taivalvaaran näyttelijä (1938) esiintyneellä huijarisaarnaajallakin oli tiettävästi esikuvansa todellisuudessa, vaikka kirjallisuuskriitikko Eino Railo pyrkikin raivokkaassa kritiikissään tyrmäämään teoksen uskottavuuden ja merkityksen kaikin tavoin.

Monen ihmisen uskonnolliset tarpeet ovat niin voimakkaita ja sitovia, että uskosta voidaan muotoilla vääntökapula, jolla karismaattisen persoonan seuraajia manipuloidaan. Tässä kuussa ilmestyneessä teoksessaan Harhaanjohtajat – vahvassa uskossa kokemusasiantuntija Terho Miettinen ja rikostoimittaja Raija Pelli kuvaavat suomalaisen kristinuskon pahimpia vääristymiä asiantuntevasti ja faktoihin nojautuen.

Mainos (Teksti jatkuu alla)

Kristinuskoon sinänsä kunnioittavasti suhtautuvan kirjan teksti on kaihtelemattoman suoraa, eikä nimien mainitsemista vältellä, vaikka monet kuvatuista ongelmista ovat edelleen ajankohtaisia. Teoksessa kuvataan niin hengellistä, sosiaalista, taloudellista kuin seksuaalistakin riistoa.

Odotettavissa onkin epäilemättä uhittelua haasteilla oikeuteen ja menolippuja helvettiin, samaan tapaan kuin joitain vuosia sitten kun julkisuuteen nousi seksuaalisen riiston peittely lestadiolaisessa liikkeessä. Tuon keskustelun päätteeksi kävi kuitenkin niin, että liikkeen johto myönsi liikkeessä syyllistytyn kaikkeen siihen, mistä sitä oli syytetty.

Sitä ei kuitenkaan myönnetty, että liikkeen jäseniä oli vielä hieman aiemmin kehotettu lähettämään painostavia viestejä niille toimijoille, jotka olivat julkisuudessa maininneet ongelman olemassaolosta. Koska olen itse kuullut kerrottavan, että näin tehtiin, on valitettavasti todettava, että ilmeisesti joku valehtelee.

Erityisen ongelman muodostaa se, että hurmoskristillisyydenkin parissa esiintyy myös sellaista uskoa ihmeparannuksiin, joka vaarantaa saarnaajiin sokeasti uskovien ihmisten terveyden. Olen itsekin joutunut muun muassa selittämään, että maalliseen hammaslääkäriin kannattaa turvautua, vaikka ”rukous paransi” voimakkaan hammassäryn. ”Paraneminen” kun saattaa olla merkki paineisen infektiopesäkkeen kanavoitumisesta. Esimerkki on lievimmästä päästä.

Kirjoittaja on Psykiatrisen vankisairaalan ylilääkäri.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pois pakko rahan orjuus!

    • Anonyymi

      Täyttä paskaa nimimerkin takaa löytyi.

      Tämä geeniperimäni ryöstö. Puolimilj. Kertaa minut jo vuosien saatossa lypsetty jotain. Nukkuessakin.

      Lähde ähtäri palsta. Homesiittiöt lukekaapa ekat ketjut.

      T.HRJ

      JA SE ON TEHTY KYLMÄSTI RAHAN TAKIA.

      "Leikkelettä monen tätin pöytään pitkäksi aikaa" te sen kirjoititta.

      Teen testamentin. Täällä alkoi ulina että maksa sitten elarit.

      No mun testamentti menee vaikka Atheist Republic fb yhteisölle koska se on pakkouskontoa vastaan ja siellä on uhrien videoita jotka pyytää lahjoituksia ja rahaa et pääsee pois näiden kynsistä.

      Vaikka ateismi on ismi ja olen ismitön ja uskonnoton. Enpä parempaa tapaa tiedä testamentille juuri nyt.

      POIS PAKKOUSKONTO.

      Käyn varmaan lakitoimistoissa torstaina kyselee josko paril sadal eurol sais testamentin tehtyy. Kuolen muutenkin kohta vammoihini. Eikä tule sitä vitun parisuhdetta. Elämä elämättä.

    • Anonyymi

      Ja kuitenkin, kaiken tuon voi löytää raamatusta. Ihmepöhinää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      281
      1116
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      250
      920
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      900
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      841
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      98
      788
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      778
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      659
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      440
    Aihe