Persut ei kelpaa Rinteelle, Rinne ei kelpaa Keskustalle. SDPn ainoa vaihtoehto on KOK ja Orpo.
Orpo ilmoitti menevänsä hallitukseen, vain jos talouslinja on Kokomuksen talouslinja. Jos Rinteelle ei sovi, linja joka on päinvastainen SDPn linjan kanssa, niin hallitusneuvottelut kariutuvat. Tässä tapauksessa Orposta tulee hallitusneuvottelija. Orpolla ei siis ole mitään syytä perääntyä, missään asiassa.
Loppujen lopuksi, vaalithan meni ihan hyvin.
Onnea vaan Rinteelle neuvotteluissa. :)
Orpo ilmoitti menevänsä hallitukseen, vain jos talouslinja on Kokomuksen talouslinja. Jos Rinteelle ei sovi, linja joka on päinvastainen SDPn linjan kanssa, niin hallitusneuvottelut kariutuvat. Tässä tapauksessa Orposta tulee hallitusneuvottelija. Orpolla ei siis ole mitään syytä perääntyä, missään asiassa.
Loppujen lopuksi, vaalithan meni ihan hyvin.
Onnea vaan Rinteelle neuvotteluissa. :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaatii älyllistä epärehellisyyttä rakentaa hölmöläispeitosta säkkipillimalli. No, sipilällä oli kakkaransa. https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vake-istuu-rahojensa-paalla-toimitusjohtaja-teki-huipputilin-tekematta-mitaan/5fb43c83-d349-4142-a8c3-d0bfd68cec04?ref=iltalehti:14bd&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi
Niin, ja mikä oli pointti?
Rinne taitaa olla vieläkin vähän sekaisin tehohoitojaksostaan. Sellaisesta toipumisessa kestää aikansa ennen kuin järki alkaa taas luistamaan, jos ylipäätään koskaan palautuu ennalleen.
Nimittäin kortteja ei kannattaisi paljastaa pelin alussa, kuten Rinne teki, kun ilmoitti Petteri Orpolle, ettei Perussuomalaiset uhkaa Kokoomuksen asemaa hallitusneuvotteluissa.
Hallitusneuvottelua voi aivan hyvin vetää myös Haavisto. Ei tämä kahden kauppa ole. Eikä kokoomus niin typerä ole, että ryhtyy joustamattomaksi, Orpon puhe on vain eurovaalipeliä.
Jos Rinne ei onnistu hallitusneuvotteluissa, niin Orpo on seuraava neuvottelija. Jos myös Orpo möhlii neuvottelunsa, niin sitte alkaa HallaAho neuvottelemaan, sitte Sipilä, sitte vasta Haavisto.
Kuinka pieniin puolueisiin mennään jos hallitusta ei vaan synny? Jos Haavisto ei onnistu, kuka sen jälkeen? Mennäänkö tässä Marco De Vitiin asti vai pidetäänkö sitä ennen uudet vaalit? SDP ei varmasti halua uusia vaaleja, joten myöntyvät joko Orpon linjalle tai PS:n rajavalvonnan palauttamiselle. Orpon linja olisi SDP:n tuho, mutta PS:n vaatima rajavalvonnan palauttaminen jättäisi talouspolitiikan rauhaan ja palauttaisi äänestäjien luottamuksen.
Siis onks tää se sama Rinne , joka just kuulutti tulossa olevia hallitusneuvotteluja helpoiksi?
Onko tuo demari ihan sekaisin?
Mielenkiintoista nähdä mitä tuleman pitää! Ensinnäkin jos Rinne ei saa hallitusta kasaan niin kuka sitä sitten seuraavaksi yrittää?
Eikös se pitäisi mennä niin että sitten on vuorossa seuraavaksi suurimman puolueen puheenjohtaja, ainakin jos demokratiaa ja äänestystulosta kunnioitetaan.
Jos näin ei tapahdukaan niin tarkoittaako se että on alkamassa uusi "Suomettumisen" aikakausi?