Ukrainako yhtä kuin Viro 1939-40?

Stallari: "Ukrainan vallanvaihto Venäjän etu?"

Tuskin. Tosin se voisi olla Ukrainan etu.

"Kertaako historia itseänsä. Tuleeko uudesta Ukrainan päämiehestä Volodymyr Zelenskystä saman tapainen valtion päämies kuin mitä oli Viron Laidoner. Viron tasavalta muuttui sosialistiseksi neuvostotasavallaksi ja osaksi Neuvostoliittoa Laidonerin kehujen siivittämänä ja johtamana."

Tyypillistä stallarin historian vääristelyä.

NLmiehitti Viron MR-sopimuksen perusteella Saksan luvalla. Baltian maat muuttuivat neuvostotasavalloiksi järjestetyillä vaaleilla.

Viron presidentti oli Konstantin Päts.Hän kuoli NL:n vankina mielisairaalassa 1956.

Laidoner oli ylipäällikkö. Hän asettui yllättäen miehittäjien puolelle kehoittaen virolaisia joukkoja ja suojeluskuntia luovuttamaan aseensa.

Stallari siis haaveilee Venäjän miehittämästä Ukrainasta ja molempien maiden yhteisestä kommunistisesta tulevaisuudesta!!!

Voisi kysyä, meneekö tällainen stallarillekin poikkeuksellinen into historian vääristelyyn jo yli stalllarien valvojien ohjeiden? Hehän puuttuvat innolla totuudessa pysyvien kirjoittajien pienimpiinkin lipsauksiin.

Eikö tällainen totaalinen vale jo edellytä kirjoittajan puhuttelua huttilalta ja ketaleelta? Vai sallivatko Kremlin ohjeet moisen?

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjällä ei ymmärretä, ettei sen aggressivis-fasistinen politiikka innosta ketään liittymään sen yhteyteen.

    • Anonyymi

      Stallarin vertaus Viroon meni pahasti pieleen.
      Vertaus Suomeen olis osunu lähemmäs maalia.

      • "Vertaus Suomeen olis osunu lähemmäs maalia."

        Niinkö?

        Milloin Suomi on presidentinvaalien jälkeen miehitetty, muuttunut kommunistiseksi ja liittynyt Venäjään?

        Punikit yrittivä kyllä sitä 1918 ja NL 1939-40, mutta pieleen meni.


      • Anonyymi
        Sotaratsu kirjoitti:

        "Vertaus Suomeen olis osunu lähemmäs maalia."

        Niinkö?

        Milloin Suomi on presidentinvaalien jälkeen miehitetty, muuttunut kommunistiseksi ja liittynyt Venäjään?

        Punikit yrittivä kyllä sitä 1918 ja NL 1939-40, mutta pieleen meni.

        Ei koskaan.
        Siksipä Ukraina nyt enemmän Suomi kuin Viro vuonna 1939.


      • Ukraina ei ole millään tavalla sen enempää Suomen kuin Viron asemassa.

        Se pyrkii kehittymään demokraattiseksi länsimaaksi.

        Suomi ja Viro ovat jo. Suomi on ollut vuodesta 1919, Viro liityttyään EU:iin ja Natoon.

        Ennen sotia Viro oli Pätsin johtama puolittainen diktatuuri.


    • Anonyymi

      "Nehän otti siellä Ukrainassa nyrkkitappelun kesken parlamentti-istunnon. Olisi opittavaa demokratiasta ja käytöstavoista."

      Ukraina on demokratia, toisin kuin Venäjä. Siellähän hankalat vastaehdokkaat ammutaan, pannaan vankilaan tai todetaan vaalikelvottomiksi.

      "Mitäs sanoisitte, jos vaikka Orpo heittäisi Harkimolle nyrkkiä naamaan tv-kameroiden aikana. Sitä kun jurppii todella raskaasti puolueen hajoittaminen."

      Harkimo tosiaan takasi demareille suurimman puolueen paikan. Historiaan voi jäädä monilla tavoilla.

      Harkimolla on edessään vain poliittinen konkurssi. Sellainen on poliittisen huijarin kohtalo. Sen koki jo Paaavo Väyrynen.

      • Anonyymi

        -----Harkimolla on edessään vain poliittinen konkurssi. Sellainen on poliittisen huijarin kohtalo. Sen koki jo Paaavo Väyrynen. -----

        Soini on kyllä katalin esimerkki, pahimman sortin takinkääntäjä ja opetuslastensa ja häneen luottaneiden "sinisten" poliittisen uran tuhooja.


      • Anonyymi

        Ei Soini ollut ainoa, joka oli asiasta päättämässä. Siksi toiseksi mies on JO tehnyt jättimäisen poliittisen uran? Sinisillä oli riittävästiaikaa tehdä itsestään tarpeellinen puolue. Se ei vain toiminut!


    • Anonyymi

      Harkimo kosti kokkareille, kun ei saanut ministerin pestiä. Siinäpä istuu rampana ankkana 4v, jollei eduskuntaa hajoteta aiemmin. Pitkästyy , kärsimätön kun on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      85
      3228
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1767
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1367
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1336
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1183
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1119
    9. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      51
      1026
    Aihe