Stallari: "Ukrainan vallanvaihto Venäjän etu?"
Tuskin. Tosin se voisi olla Ukrainan etu.
"Kertaako historia itseänsä. Tuleeko uudesta Ukrainan päämiehestä Volodymyr Zelenskystä saman tapainen valtion päämies kuin mitä oli Viron Laidoner. Viron tasavalta muuttui sosialistiseksi neuvostotasavallaksi ja osaksi Neuvostoliittoa Laidonerin kehujen siivittämänä ja johtamana."
Tyypillistä stallarin historian vääristelyä.
NLmiehitti Viron MR-sopimuksen perusteella Saksan luvalla. Baltian maat muuttuivat neuvostotasavalloiksi järjestetyillä vaaleilla.
Viron presidentti oli Konstantin Päts.Hän kuoli NL:n vankina mielisairaalassa 1956.
Laidoner oli ylipäällikkö. Hän asettui yllättäen miehittäjien puolelle kehoittaen virolaisia joukkoja ja suojeluskuntia luovuttamaan aseensa.
Stallari siis haaveilee Venäjän miehittämästä Ukrainasta ja molempien maiden yhteisestä kommunistisesta tulevaisuudesta!!!
Voisi kysyä, meneekö tällainen stallarillekin poikkeuksellinen into historian vääristelyyn jo yli stalllarien valvojien ohjeiden? Hehän puuttuvat innolla totuudessa pysyvien kirjoittajien pienimpiinkin lipsauksiin.
Eikö tällainen totaalinen vale jo edellytä kirjoittajan puhuttelua huttilalta ja ketaleelta? Vai sallivatko Kremlin ohjeet moisen?
Ukrainako yhtä kuin Viro 1939-40?
9
94
Vastaukset 9
- Anonyymi
Venäjällä ei ymmärretä, ettei sen aggressivis-fasistinen politiikka innosta ketään liittymään sen yhteyteen.
- Anonyymi
Stallarin vertaus Viroon meni pahasti pieleen.
Vertaus Suomeen olis osunu lähemmäs maalia."Vertaus Suomeen olis osunu lähemmäs maalia."
Niinkö?
Milloin Suomi on presidentinvaalien jälkeen miehitetty, muuttunut kommunistiseksi ja liittynyt Venäjään?
Punikit yrittivä kyllä sitä 1918 ja NL 1939-40, mutta pieleen meni.- Anonyymi
Sotaratsu kirjoitti:
"Vertaus Suomeen olis osunu lähemmäs maalia."
Niinkö?
Milloin Suomi on presidentinvaalien jälkeen miehitetty, muuttunut kommunistiseksi ja liittynyt Venäjään?
Punikit yrittivä kyllä sitä 1918 ja NL 1939-40, mutta pieleen meni.Ei koskaan.
Siksipä Ukraina nyt enemmän Suomi kuin Viro vuonna 1939. Ukraina ei ole millään tavalla sen enempää Suomen kuin Viron asemassa.
Se pyrkii kehittymään demokraattiseksi länsimaaksi.
Suomi ja Viro ovat jo. Suomi on ollut vuodesta 1919, Viro liityttyään EU:iin ja Natoon.
Ennen sotia Viro oli Pätsin johtama puolittainen diktatuuri.
- Anonyymi
"Nehän otti siellä Ukrainassa nyrkkitappelun kesken parlamentti-istunnon. Olisi opittavaa demokratiasta ja käytöstavoista."
Ukraina on demokratia, toisin kuin Venäjä. Siellähän hankalat vastaehdokkaat ammutaan, pannaan vankilaan tai todetaan vaalikelvottomiksi.
"Mitäs sanoisitte, jos vaikka Orpo heittäisi Harkimolle nyrkkiä naamaan tv-kameroiden aikana. Sitä kun jurppii todella raskaasti puolueen hajoittaminen."
Harkimo tosiaan takasi demareille suurimman puolueen paikan. Historiaan voi jäädä monilla tavoilla.
Harkimolla on edessään vain poliittinen konkurssi. Sellainen on poliittisen huijarin kohtalo. Sen koki jo Paaavo Väyrynen.- Anonyymi
-----Harkimolla on edessään vain poliittinen konkurssi. Sellainen on poliittisen huijarin kohtalo. Sen koki jo Paaavo Väyrynen. -----
Soini on kyllä katalin esimerkki, pahimman sortin takinkääntäjä ja opetuslastensa ja häneen luottaneiden "sinisten" poliittisen uran tuhooja. - Anonyymi
Ei Soini ollut ainoa, joka oli asiasta päättämässä. Siksi toiseksi mies on JO tehnyt jättimäisen poliittisen uran? Sinisillä oli riittävästiaikaa tehdä itsestään tarpeellinen puolue. Se ei vain toiminut!
- Anonyymi
Harkimo kosti kokkareille, kun ei saanut ministerin pestiä. Siinäpä istuu rampana ankkana 4v, jollei eduskuntaa hajoteta aiemmin. Pitkästyy , kärsimätön kun on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran99939Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?156889- 64730
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26692Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47684Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46654- 49623
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä31562Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30557Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.37536Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee450518- 6496
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81489- 43483
- 44471
- 30456
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 364437En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39424