"Ainakin 359 ihmisen hengen vaatineiden Sri Lankan pommi-iskujen osallisena on myös yksi pääkaupunki Colombon varakkaimmista muslimiperheistä. - - Lehtitietojen mukaan - - nuorempi veli Ilham toi avoimesti esiin kiihkeän uskonnollisia näkemyksiä."
Niin, olikohan terroriteon syynä syrjäytyminen ja heikko asema yhteiskunnassa, vaiko kenties uskonto?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006083081.html
Sri Lankan pommi-iskusta
7
120
Vastaukset
- Anonyymi
Uskonto kietoutuu hieman liiankin moneen siaan milei joka kulttuurissa. Tässä tapauksessa uskonnollisesti motivoituneella ryhmällä, jokka kv yhteyksiä, on ilmeisesti osuutta asiaan.
Tässä tapauksessa saatavilla olevien tietojen perusteella syy oli uskonto. Ei mitään "yhteyksiä" vaan aivan yksiselitteisesti syyttävä sormi osoittaa nyt islamiin.
Olin juuri kuuntelemassa Sam Harrisin podcastia asiasta. Sama tulkinta, yksiseltteisesti uskonnon piikkiin menee. Suosittelen: https://samharris.org/podcasts/154-jihadists-really-want-2019/
Ääh, ei jaksaisi kuunnella. Lukeminen on paljon nopeampaa. Voitko heittää jonkun tiivistelmän, tai oliko pointteja jotka eivät ole itsestäänselviä?
jori.mantysalo kirjoitti:
Ääh, ei jaksaisi kuunnella. Lukeminen on paljon nopeampaa. Voitko heittää jonkun tiivistelmän, tai oliko pointteja jotka eivät ole itsestäänselviä?
Siinä jaksossa Harris lukee jotain ISISin julkaisua ja kommentoi sitä. En nyt osaa nostaa siitä mitään yksittäistä hyvää pointtia, mutta kokonaisuudesta käy kyllä hyvin selville, että ISISin motiivit ovat uskonnolliset. Rivien välistä etsimälläkään ei tahdo muita syitä löytyä, sen verran selkeäsanaisesti he motiivinsa ilmoittavat.
- Anonyymi
Tietenkin ISIS:n motiiveissa kietoutuu sekä uskonto että poplitiikka yhteen. Nyt Afganistanissa iso pommi-isku.
- Anonyymi
Kaikissa uskonnoissa ilmenee väkivallan käyttöä toisinajattelijoihin. Myös buddhalaisuus osoittautunut vaaralliseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup325701Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su813824Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene223244Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252695- 452611
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1162602Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322041Maija Kajan
Aiheutti hormoonien määräämisellään massiivisen rintasyöpien lisääntymisaallon!!!!1021841- 421607
Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731576