Rinne lupasi Henrikssonille oman ministerin salkun

Anonyymi

Se on nyt varmaa, Henriksson sanoi kaikkiin Rinteen esittämiin hallitusohjelmiin: JAA! Henriksson saa oman ministerinauton kuljettajiineen käyttöönsä neljäksi vuodeksi.

Eri juttu on se, minkä ministerinpostin Henriksson saa, arveluja on monta. Jos ei ole muuta jäljellä olevaa vaihtoehtoa, Henriksson saa Monty Pythonista kuuluisan : Koikkelehtivan ministerinsalkun"

Ansiot nousevat ja lapset pääsevät hyviin ruotsinkielisiin kouluihin.

12

120

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antti Rinne ei saa hallitusta kasaan. Vihreät eivät suostu tukemaan Kemin tehdasta.
      Perussuomalaiset, Kokoomus ja Keskusta kaikki haluavat tehtaan. He eivät lähde mukaan hallitukseen. Seuraava hallitusneuvottelija on sitten Halla-aho.
      Porvarihallitus syntyy helposti. RKP ei siihen mahdu.

      • Anonyymi

        Halla-aho joutuisi tyytymään vähemmistöhallitukseen, joka koostuisi pelkästään Persu-ministereistä. Suomi jumittuisi täysin, koska luottamusta ei löytyisi mihinkään suuntaan.


    • Minäkin saan salkun.

    • Anonyymi

      RKP:lle on maailman tärkein asia olla hallituksessa keinolla millä tahansa.

      • Anonyymi

        RKP menee hallitukseen Rinteen omaishoitajaksi, kun hän nyt on hieman voipunut vastoinkäymisistä. Ja siinä samalla saa sitten hoidettua sitä omaa tärkeää kynnyskysymystään, aidosti kaksikielistä suomea.


      • Anonyymi

        Edelliseen persuhallitukseen RKP kieltäytyi osallistumasta, ei sitä sentään "keinolla millä tahansa", kenen kanssa tahansa voi olla. Tärkeysjärjestys ja moraalia pitää olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Edelliseen persuhallitukseen RKP kieltäytyi osallistumasta, ei sitä sentään "keinolla millä tahansa", kenen kanssa tahansa voi olla. Tärkeysjärjestys ja moraalia pitää olla.

        Olisi mennyt, ei huolittu.
        Sori siitä.


    • Anonyymi

      Varför fantiserar och ljuger de här fennorna hela tiden ?
      Rinne har inte delat ut ministerposter åt någon ännu.
      Hur skulle han det kunna´ göra?

    • Anonyymi

      Henriksson saa valita oman ministerin autoN:

      Ministerien käyttöön on ostettu kahdeksan uutta autoa. Asian vahvistaa kuljetuspäällikkö Tomi Ahlholm Valtioneuvoston kansliasta.

      Autojen hankinnassa yllättävintä on merkki. Viime vuosina ministereitä on kyyditty vain Audeilla ja Mersuilla. Nyt kaikki ministereille hankitut kahdeksan autoa ovat BMW:n 500-sarjalaisia.

      Henriksson saa bemarin, koska Rinne on demari, ja uuden sellaisen, sillä on kiva sak att åka till Jacobstad, med nya kläder. Nyt lirahti Henrikssonilla suorastaan housuihin

    • Anonyymi

      Rkp saa ministerinsalkun, pitäiskö kirjoittaa: Henriksson saa uuden bemarin ja salkun. Henriksson ei halua, että rkp:n puheenjohtaja-vaaleja ei käydä kesäkuussa, koska hän ei halua ministerinsalkkuaan luovuttaa seuraajalleen, heti kesäkuussa, snälla du

      • Anonyymi

        Stockmannilla ei myydä enää salkkuja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Stockmannilla ei myydä enää salkkuja

        Joko herkusta saa äitientekemiä jalosteita gurmee hinnalla?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1424
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      549
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      505
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe