Nyt on ihan viimeiset hetket saada vielä Muumi-mukeista sellaisia 6000-9000 € hintoja. Paljon vähempiarvoisestakin esim. militariaan liittyvästä tavarasta on tehty koko ajan lukuisia väärennöksiä jo ainakin viimeisen 50 vuoden ajan.
Esim. jo 1980-luvulla tehtiin Virossa väärennöksiä suomalaisesta Oy. Veljekset Kulmala Ab. puukkopistimestä, vaikka kyseessä ei ole vielä tänäkään päivänä kunnosta riippuen kuin sellaisesta 250-400 € hintaisesta tuotteesta. Samoin toisen maailmansodan aikaisista saksalaisista takin rintamukseen laitettavista haavoittumis- ja rynnäkkömerkeistä on koko ajan liikkeellä lukuisia väärennöksiä, vaikka merkkien hinta ei ole kuin muutamia kymmeniä euroja kappaleelta.
Koska tulee julkisuuteen ensimmäinen Muumimuki-väärennös, mistä joku tietämätön on erehtynyt maksamaan lähelle 10 000 € hinnan?
Muumimuki-väärennökset tulevat 100% varmuudella
14
1229
Vastaukset
- Anonyymi
Eipähän ne kehtaa tulla julkisuuteen ollenkaan, jotka huomaa jälkeenpäin ostaneensa täysin alkuperäisen näköisen väärennöksen. Tuommoisen Muumimukin väärentäminen on vielä naurettavan helppoa sellaiselle, joka noita mukeja muutenkin työkseen tekee. Tulee tekijälle hyvät lisätienestit helpolla, kun muutaman väärennetyn Muumimukin onnistuu maailman markkinoille myymään.
- Anonyymi
Muumimukien arvo on n. 10 € luokkaa. Sen verran ne uutena kaupassa maksaa. Ihan hyvä kahvimuki vieläpä.
- Anonyymi
Voi kun jännää ei se kahvin maku paremmaksi muutu juo mistä mukista hyvänsä
- Anonyymi
10 euroa enempää en niistä maksaisikaan.Turhaksi krääsäksi nurkkiin.
- Anonyymi
Siinä sinulla pohtimista älä kuitenkaan polta itseesi loppuun,että et joudu hoitoon..Taiteesta yleensä on kopioita myynnissä ja sen takia ostajan pitää olla tarkkana mitä saa ja enen kaikkea myyjän mitä myy,koska jos myy aitona ja teos myöhemmin paljastuu väärennökseksi niin myyjä syyllistyy petokseen yms yms.Muumimukit on kuitenkin sen verran edullisia,että niitä tuksin kukaan alkaa väärentämään ainakaan ihanlähitulevaisuudessa.Rahaakin väärennetään puhumattakaan tuoteväärennöksitä.Eli summa summarum älä sinä ainakaan ole huo,issasi,koska sinulla ei ole rahaa ostaa mitään sellaista taidetta,joka olisi aito vaan joudut tyytymään halpoihin kopiohin.
- Anonyymi
Siinähän niitä Thaimaassa Muumi-mukien valmistuslinjalla tekee "sotevana" niitä 9000 € hintaisia Fazer-muumimukeja ihan normaalin päivätyönsä lomassa. Tulee thaimaalaiselle hyvä palkan lisä, kun niitä väärennöksiä eBayn kautta muutaman maailman markkinoille tyrkkää.
- Anonyymi
Väärennetty Muumi-muki tuo tekijälleen helposti ja paljon ylimääräistä rahaa. Ottavat Muumi-vouhottajilta rahat pois.
- Anonyymi
Mistä sen väärennöksen huomaa. Pitäisikö ihan massa tutkituttaa. Luulenpa vaan että täydestä menee kaikki. Jos joku on noin höynähtänyt mukeihin niin antaa palaa vaan ja jos kerran joku taitaa väärennöksen niin onnea, olet taitava.
- Anonyymi
Totta kai väärennetään.Maailmalla väärennetään kaikkia huippu brändejä niin miksei se koskisi myös Arabian joitakin tuotteita.Aasia on pullollaan tuote väärennösiä yms yms puhumattakaan taide ja rahaväärennöksistä.Enenmmän hämmästelisin,jos niitä ei väärennettäisiin.
- Anonyymi
Itse tilaisin ilomielin esimerkiksi väärennetyn fazer 2004 joulu muumi-mukin, siitä tulee vanhat hyvät ajat mieleen!. pitääkin kysyä kiinan pojalta jospa se minulle sellaisen väärennöksen tehtailisi, nyt on hieno...
- Anonyymi
Ihan naurettavuuksia nää kuvalliset Teema-mukit, kuten ovat monet muutkin väksisin tehdyt ns keräilyroinat, joita uskolliset potilaat jonottavat tuntikausia ja hamstraavat jopa autonsa täyteen..ja sitten ressukat yrittävät päästä niistä eroon kun alkaa olla nurkat roinaa täynnä ja rahapulakin yllättää - hoitoon !
- Anonyymi
Jokohan maalaistohtori on avannut oman terapiaryhmän näille himokerääjille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokohan maalaistohtori on avannut oman terapiaryhmän näille himokerääjille?
Eiköhän näihin mukeihin olla jo kyllästytty.En keräisi moista roinaa nurkkiini.
- Anonyymi
Taas tulee hömöille ostettavaksi näitä jokapaikasta kaukoidästä saatavia muumimukeja. Pölsänmäki myymään hyvään hintaan, kukaan ei tiedä mikä on aito?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2116188Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1775758Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai154704BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2504287- 2373638
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1373430Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j673411Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1283249HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212966Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan22429