Nyt on ihan viimeiset hetket saada vielä Muumi-mukeista sellaisia 6000-9000 € hintoja. Paljon vähempiarvoisestakin esim. militariaan liittyvästä tavarasta on tehty koko ajan lukuisia väärennöksiä jo ainakin viimeisen 50 vuoden ajan.
Esim. jo 1980-luvulla tehtiin Virossa väärennöksiä suomalaisesta Oy. Veljekset Kulmala Ab. puukkopistimestä, vaikka kyseessä ei ole vielä tänäkään päivänä kunnosta riippuen kuin sellaisesta 250-400 € hintaisesta tuotteesta. Samoin toisen maailmansodan aikaisista saksalaisista takin rintamukseen laitettavista haavoittumis- ja rynnäkkömerkeistä on koko ajan liikkeellä lukuisia väärennöksiä, vaikka merkkien hinta ei ole kuin muutamia kymmeniä euroja kappaleelta.
Koska tulee julkisuuteen ensimmäinen Muumimuki-väärennös, mistä joku tietämätön on erehtynyt maksamaan lähelle 10 000 € hinnan?
Muumimuki-väärennökset tulevat 100% varmuudella
14
1232
Vastaukset
- Anonyymi
Eipähän ne kehtaa tulla julkisuuteen ollenkaan, jotka huomaa jälkeenpäin ostaneensa täysin alkuperäisen näköisen väärennöksen. Tuommoisen Muumimukin väärentäminen on vielä naurettavan helppoa sellaiselle, joka noita mukeja muutenkin työkseen tekee. Tulee tekijälle hyvät lisätienestit helpolla, kun muutaman väärennetyn Muumimukin onnistuu maailman markkinoille myymään.
- Anonyymi
Muumimukien arvo on n. 10 € luokkaa. Sen verran ne uutena kaupassa maksaa. Ihan hyvä kahvimuki vieläpä.
- Anonyymi
Voi kun jännää ei se kahvin maku paremmaksi muutu juo mistä mukista hyvänsä
- Anonyymi
10 euroa enempää en niistä maksaisikaan.Turhaksi krääsäksi nurkkiin.
- Anonyymi
Siinä sinulla pohtimista älä kuitenkaan polta itseesi loppuun,että et joudu hoitoon..Taiteesta yleensä on kopioita myynnissä ja sen takia ostajan pitää olla tarkkana mitä saa ja enen kaikkea myyjän mitä myy,koska jos myy aitona ja teos myöhemmin paljastuu väärennökseksi niin myyjä syyllistyy petokseen yms yms.Muumimukit on kuitenkin sen verran edullisia,että niitä tuksin kukaan alkaa väärentämään ainakaan ihanlähitulevaisuudessa.Rahaakin väärennetään puhumattakaan tuoteväärennöksitä.Eli summa summarum älä sinä ainakaan ole huo,issasi,koska sinulla ei ole rahaa ostaa mitään sellaista taidetta,joka olisi aito vaan joudut tyytymään halpoihin kopiohin.
- Anonyymi
Siinähän niitä Thaimaassa Muumi-mukien valmistuslinjalla tekee "sotevana" niitä 9000 € hintaisia Fazer-muumimukeja ihan normaalin päivätyönsä lomassa. Tulee thaimaalaiselle hyvä palkan lisä, kun niitä väärennöksiä eBayn kautta muutaman maailman markkinoille tyrkkää.
- Anonyymi
Väärennetty Muumi-muki tuo tekijälleen helposti ja paljon ylimääräistä rahaa. Ottavat Muumi-vouhottajilta rahat pois.
- Anonyymi
Mistä sen väärennöksen huomaa. Pitäisikö ihan massa tutkituttaa. Luulenpa vaan että täydestä menee kaikki. Jos joku on noin höynähtänyt mukeihin niin antaa palaa vaan ja jos kerran joku taitaa väärennöksen niin onnea, olet taitava.
- Anonyymi
Totta kai väärennetään.Maailmalla väärennetään kaikkia huippu brändejä niin miksei se koskisi myös Arabian joitakin tuotteita.Aasia on pullollaan tuote väärennösiä yms yms puhumattakaan taide ja rahaväärennöksistä.Enenmmän hämmästelisin,jos niitä ei väärennettäisiin.
- Anonyymi
Itse tilaisin ilomielin esimerkiksi väärennetyn fazer 2004 joulu muumi-mukin, siitä tulee vanhat hyvät ajat mieleen!. pitääkin kysyä kiinan pojalta jospa se minulle sellaisen väärennöksen tehtailisi, nyt on hieno...
- Anonyymi
Ihan naurettavuuksia nää kuvalliset Teema-mukit, kuten ovat monet muutkin väksisin tehdyt ns keräilyroinat, joita uskolliset potilaat jonottavat tuntikausia ja hamstraavat jopa autonsa täyteen..ja sitten ressukat yrittävät päästä niistä eroon kun alkaa olla nurkat roinaa täynnä ja rahapulakin yllättää - hoitoon !
- Anonyymi
Jokohan maalaistohtori on avannut oman terapiaryhmän näille himokerääjille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokohan maalaistohtori on avannut oman terapiaryhmän näille himokerääjille?
Eiköhän näihin mukeihin olla jo kyllästytty.En keräisi moista roinaa nurkkiini.
- Anonyymi
Taas tulee hömöille ostettavaksi näitä jokapaikasta kaukoidästä saatavia muumimukeja. Pölsänmäki myymään hyvään hintaan, kukaan ei tiedä mikä on aito?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4888532Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2664806Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s704151Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 961241
- 47879