Shell'in Istujat

Anonyymi

Tässä iltamassa kävin katsastamassa uuden Tokmannin ja siinä Äänekoskentietä ajellessani en voinut olla huomaamatta Shell-Huoltamon terassilla kolmea pöytäseuruetta, jokaisessa noin 4-5 lippalakkipäistä pyöreäposkista miestä istumassa tupakka sauhuten ja edessään isot hillowiinerit kahvikupin kera. Mietin että mitä ihmettä aikuiset ihmiset tuolla tavalla kokoontuu vapaa-aikanaan. Olisivat kotonaan viettämässä perhe-elämää. No se siitä. Mutta on Tokmannikin nostanut rajusti hintojaan. En ostanut juuri mitään.

16

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkkaanpa olet alempana kulkevalta Äänekoskentieltä nähnyt laudoista tehdyillä kaiteilla varustelulle terassille.

    • Anonyymi

      Kahvin ja viinerin jälkeen ei käryä rattijuoppoudesta. Tupakointi on tietysti tyhmää.

    • Anonyymi

      Hyvälle maistuu viineri. Välillä ajetaan myös nesteelle viinerille.

      • Anonyymi

        Sehän on parasta viihdettä. Suosittelen muillekkin.


      • Anonyymi

        Pienet on piirit näillä jos kyttääminen menee harrastuksesta..


    • Anonyymi

      Antaa näiden istua Shellillä ja Nesteellä. Tämä saattaa olla päivän ainoa sosiaalinen kanssakäyminen joillekin.

    • Anonyymi

      Me istutaan ja kahvitellaan rauhassa. Antaa uteliaiden vahdata meitä.

    • Anonyymi

      Harmittaa kun litran purkki öljyä on haettava Jyväskylästä.

    • Anonyymi

      Kyllä oli Vappu-Aattona taas istujia S-Marketin penkeillä kun seurasivat kun käytiin Alkossa. Yhdellä miehellä oikeen kynä ja paperia kun teki muistiinpanoja penkillä. On se kumma että pitää kytätä meitä kulkijoita.

    • Anonyymi

      elkää menkö sinne enään onhan sitä muitakin paikkoja missä voi asioida ilman ilkeitä jouto juoru ukkoja. pitäkööt yrittäjät juoru ukkoje rahat.

    • Anonyymi

      Antakaa meidän ''istua'' missä halutaan, ja pakkoko teidän tosiaan on työntyä tänne kauppoihin tai huolto-asemille, menkää Jyväskylään, saamme mekin juoda kahvimme rauhassa.

    • Anonyymi

      juokaa kahvinne ihan rauhassa tälläkylällä näyttää olevan vara juuri teidänkaltaisille istumalla rahaa tuovile.

      • Anonyymi

        Tiskivettä nuo huoltsikan kahvit on ennemmin juon kotona saa ainakin kunnon kahvia


    • Anonyymi

      Minkäs sille mahtaa kun on köyhä eikä ole varaa ostaa kahvia puhumattakaan wiineristä ja osana on ajella ohi ja katsella kuola suussa kun muut syö ja mässää. Mutta ei se Rinteen Antti sinuakaan pelasta, kokoomuksen tehdasosastoa kaikki demari yhtä kaikki! Ja Vihreät puutarhaosastoa.

    • Anonyymi

      Jaahas........ Sellunpilaajat täällä taas leuhkii 2500€ kk palkallaan kun on varaa istua Nesteellä ja Shellillä syömässä vadelmarahkawienereitä..... Minä olen vähävarainen ja osin vähätöinenkin mutta silti ajan autolla ja käyn kaupassa. Tosin ostan iltaisin punaisella lapulla varustettuja alennustuotteita joissa alennus klo 20.00 jälkeen 60% eli euron lenkki on 40cnt jne leipää saa melkeen ilmaiseksi. Joskus kymmenen kilon kassillisen saanut vitosella ja 2 viikkoa syön niitä. Ei ole varaa istuskella paareissa ja juoruta naapureista ja muista kanssaolijoista. Minä en seuraa ketään eikä mua kiinnosta muiden menot saati asiat tulot jne. Päiväunet otan nyt.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Elämä helppoa kun ei tarvitse kantaa huolta muiden murheista. Hyvää loppuelämää vain kaikille.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5983
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      309
      4987
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      44
      2569
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      72
      1766
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      101
      1645
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1501
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1373
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1356
    Aihe