Shell'in Istujat

Anonyymi

Tässä iltamassa kävin katsastamassa uuden Tokmannin ja siinä Äänekoskentietä ajellessani en voinut olla huomaamatta Shell-Huoltamon terassilla kolmea pöytäseuruetta, jokaisessa noin 4-5 lippalakkipäistä pyöreäposkista miestä istumassa tupakka sauhuten ja edessään isot hillowiinerit kahvikupin kera. Mietin että mitä ihmettä aikuiset ihmiset tuolla tavalla kokoontuu vapaa-aikanaan. Olisivat kotonaan viettämässä perhe-elämää. No se siitä. Mutta on Tokmannikin nostanut rajusti hintojaan. En ostanut juuri mitään.

16

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkkaanpa olet alempana kulkevalta Äänekoskentieltä nähnyt laudoista tehdyillä kaiteilla varustelulle terassille.

    • Anonyymi

      Kahvin ja viinerin jälkeen ei käryä rattijuoppoudesta. Tupakointi on tietysti tyhmää.

    • Anonyymi

      Hyvälle maistuu viineri. Välillä ajetaan myös nesteelle viinerille.

      • Anonyymi

        Sehän on parasta viihdettä. Suosittelen muillekkin.


      • Anonyymi

        Pienet on piirit näillä jos kyttääminen menee harrastuksesta..


    • Anonyymi

      Antaa näiden istua Shellillä ja Nesteellä. Tämä saattaa olla päivän ainoa sosiaalinen kanssakäyminen joillekin.

    • Anonyymi

      Me istutaan ja kahvitellaan rauhassa. Antaa uteliaiden vahdata meitä.

    • Anonyymi

      Harmittaa kun litran purkki öljyä on haettava Jyväskylästä.

    • Anonyymi

      Kyllä oli Vappu-Aattona taas istujia S-Marketin penkeillä kun seurasivat kun käytiin Alkossa. Yhdellä miehellä oikeen kynä ja paperia kun teki muistiinpanoja penkillä. On se kumma että pitää kytätä meitä kulkijoita.

    • Anonyymi

      elkää menkö sinne enään onhan sitä muitakin paikkoja missä voi asioida ilman ilkeitä jouto juoru ukkoja. pitäkööt yrittäjät juoru ukkoje rahat.

    • Anonyymi

      Antakaa meidän ''istua'' missä halutaan, ja pakkoko teidän tosiaan on työntyä tänne kauppoihin tai huolto-asemille, menkää Jyväskylään, saamme mekin juoda kahvimme rauhassa.

    • Anonyymi

      juokaa kahvinne ihan rauhassa tälläkylällä näyttää olevan vara juuri teidänkaltaisille istumalla rahaa tuovile.

      • Anonyymi

        Tiskivettä nuo huoltsikan kahvit on ennemmin juon kotona saa ainakin kunnon kahvia


    • Anonyymi

      Minkäs sille mahtaa kun on köyhä eikä ole varaa ostaa kahvia puhumattakaan wiineristä ja osana on ajella ohi ja katsella kuola suussa kun muut syö ja mässää. Mutta ei se Rinteen Antti sinuakaan pelasta, kokoomuksen tehdasosastoa kaikki demari yhtä kaikki! Ja Vihreät puutarhaosastoa.

    • Anonyymi

      Jaahas........ Sellunpilaajat täällä taas leuhkii 2500€ kk palkallaan kun on varaa istua Nesteellä ja Shellillä syömässä vadelmarahkawienereitä..... Minä olen vähävarainen ja osin vähätöinenkin mutta silti ajan autolla ja käyn kaupassa. Tosin ostan iltaisin punaisella lapulla varustettuja alennustuotteita joissa alennus klo 20.00 jälkeen 60% eli euron lenkki on 40cnt jne leipää saa melkeen ilmaiseksi. Joskus kymmenen kilon kassillisen saanut vitosella ja 2 viikkoa syön niitä. Ei ole varaa istuskella paareissa ja juoruta naapureista ja muista kanssaolijoista. Minä en seuraa ketään eikä mua kiinnosta muiden menot saati asiat tulot jne. Päiväunet otan nyt.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Elämä helppoa kun ei tarvitse kantaa huolta muiden murheista. Hyvää loppuelämää vain kaikille.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe