Tässä iltamassa kävin katsastamassa uuden Tokmannin ja siinä Äänekoskentietä ajellessani en voinut olla huomaamatta Shell-Huoltamon terassilla kolmea pöytäseuruetta, jokaisessa noin 4-5 lippalakkipäistä pyöreäposkista miestä istumassa tupakka sauhuten ja edessään isot hillowiinerit kahvikupin kera. Mietin että mitä ihmettä aikuiset ihmiset tuolla tavalla kokoontuu vapaa-aikanaan. Olisivat kotonaan viettämässä perhe-elämää. No se siitä. Mutta on Tokmannikin nostanut rajusti hintojaan. En ostanut juuri mitään.
Shell'in Istujat
16
499
Vastaukset
Tarkkaanpa olet alempana kulkevalta Äänekoskentieltä nähnyt laudoista tehdyillä kaiteilla varustelulle terassille.
- Anonyymi
Kahvin ja viinerin jälkeen ei käryä rattijuoppoudesta. Tupakointi on tietysti tyhmää.
- Anonyymi
Hyvälle maistuu viineri. Välillä ajetaan myös nesteelle viinerille.
- Anonyymi
Sehän on parasta viihdettä. Suosittelen muillekkin.
- Anonyymi
Pienet on piirit näillä jos kyttääminen menee harrastuksesta..
- Anonyymi
Antaa näiden istua Shellillä ja Nesteellä. Tämä saattaa olla päivän ainoa sosiaalinen kanssakäyminen joillekin.
- Anonyymi
Me istutaan ja kahvitellaan rauhassa. Antaa uteliaiden vahdata meitä.
- Anonyymi
Harmittaa kun litran purkki öljyä on haettava Jyväskylästä.
- Anonyymi
Kyllä oli Vappu-Aattona taas istujia S-Marketin penkeillä kun seurasivat kun käytiin Alkossa. Yhdellä miehellä oikeen kynä ja paperia kun teki muistiinpanoja penkillä. On se kumma että pitää kytätä meitä kulkijoita.
- Anonyymi
elkää menkö sinne enään onhan sitä muitakin paikkoja missä voi asioida ilman ilkeitä jouto juoru ukkoja. pitäkööt yrittäjät juoru ukkoje rahat.
- Anonyymi
Antakaa meidän ''istua'' missä halutaan, ja pakkoko teidän tosiaan on työntyä tänne kauppoihin tai huolto-asemille, menkää Jyväskylään, saamme mekin juoda kahvimme rauhassa.
- Anonyymi
juokaa kahvinne ihan rauhassa tälläkylällä näyttää olevan vara juuri teidänkaltaisille istumalla rahaa tuovile.
- Anonyymi
Tiskivettä nuo huoltsikan kahvit on ennemmin juon kotona saa ainakin kunnon kahvia
- Anonyymi
Minkäs sille mahtaa kun on köyhä eikä ole varaa ostaa kahvia puhumattakaan wiineristä ja osana on ajella ohi ja katsella kuola suussa kun muut syö ja mässää. Mutta ei se Rinteen Antti sinuakaan pelasta, kokoomuksen tehdasosastoa kaikki demari yhtä kaikki! Ja Vihreät puutarhaosastoa.
- Anonyymi
Jaahas........ Sellunpilaajat täällä taas leuhkii 2500€ kk palkallaan kun on varaa istua Nesteellä ja Shellillä syömässä vadelmarahkawienereitä..... Minä olen vähävarainen ja osin vähätöinenkin mutta silti ajan autolla ja käyn kaupassa. Tosin ostan iltaisin punaisella lapulla varustettuja alennustuotteita joissa alennus klo 20.00 jälkeen 60% eli euron lenkki on 40cnt jne leipää saa melkeen ilmaiseksi. Joskus kymmenen kilon kassillisen saanut vitosella ja 2 viikkoa syön niitä. Ei ole varaa istuskella paareissa ja juoruta naapureista ja muista kanssaolijoista. Minä en seuraa ketään eikä mua kiinnosta muiden menot saati asiat tulot jne. Päiväunet otan nyt.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Elämä helppoa kun ei tarvitse kantaa huolta muiden murheista. Hyvää loppuelämää vain kaikille.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1114346Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k773166- 991413
- 851260
- 91836
Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21686Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka17682- 42657
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?107632- 43629