Tällä toimipisteellä on vara huonoon asiakaspalveluun ja ei kiinnosta tuleeko asiakas enää uudelleen, toivottavasti PKO korjaa tilanteen.
Keskustan ässä market
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kai se riippuu pärstäkertoimesta. Minulle ainakin ollaan ystävällisiä ja nuori sievä hymyilevä tyttö kassalla on miellyttävää. Ei kuitenkaan aina ole sellainen paikalla :(
Pitää ihailla, kuinka tytöt jaksaa senkin verran hymyillä, kun kaupan alan työajat on kohta vuorokauden ajoista riippumattomia ja työvuorot siltä ja väliltä. Varsinkin perheellisillä yhteistä aikaa on varmaan vaikeaa järjestää, sitten vielä ihmetellään
, miksi lapsia ei hommata. Nuorille on ehkä helpompia hankalatkin työajat, kun vain työhaluja riittää. ABC asemilla taitaa ovet olla kiinni aamuyöllä 6 tuntia ja joillakin ovia ei suljeta ollenkaan.
Mitähän varten kauppojen aukiolot ovat ryöstäytyneet käsistä näinä jääkaappien, pakasteiden ja mikrojen aikakaudella. Enää ei kunnioiteta edes juhlapyhiä, vaan kaupoissa pääsee käymään myös silloin. Varmasti kauppojen ahneus ja kilpailu on suurin syy tähän, mutta perheelliselle lapsien hoitojärjestelyt kyllä tuottaa päänvaivaa. Eräskin kertoi, kuinka heillä lapset ja vanhemmat ovat väsyneitä sekä mummi ja ukkikin hoitovapaita tuuratessaan ovat uupuneet ja kaikki kaupan bisneksen pyörityksen vuoksi. Kellonajan siirtelynkin on tutkittu vaikuttavan terveyteen, niin kuinkas vuorotyöläiselle käy? Kyllä normaali ihminen ruokansa saisi lyhemmilläkin aukioloajoilla.
Perheellisen elämä ei ole nyt muodissa. Kaikki tahtoo harrastaa, eikä ukki ja mummo ehdi harrastuksiltaan lapsenlapsiaan hoitaa. Sama on lisääntymisikäisten kohdalla. Kivempi on harrastaa kuin tuottaa jälkeläisiä muiden hoidettaviksi. Ehkäpä hyvä niin.
Näinhän se varmaan on, joten Suomen kansan väri alkaa pikkuhiljaa muuttumaan. Lieneekö myös veteraanit 40 asteen pakkasessa Suomea puolustaessaan ajatelleet näin.