Katsokaa Mäntylän instaa. Muutamia kuvia jostain lihapullista ja kaikki muu sitten omaa naamaa. Martinallakin on sentään kuvia fillaroinneistaan tai lapsistaan tai ylipäänsä jostain muusta, mutta Jasmin Mäntylän insta on lähestulkoon pelkästään lähikuvia omasta naamasta ja vasemmasta poskesta. Onko tuolle joku järkevä selitys että aikuinen nainen tekee noin?
Jasminin kuvat
Anonyymi
1858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Varmaan sille on joku järkevämpi selitys kuin sille, että aikuinen ihminen harrastaa itselleen tuntematonta henkilöä kohtaan vuosia jatkuvaa anonyymiä nettikiusausta.
Miksi kiusaajan on niin vaikea myösntää olevansa kiusaaja? Hänelle kiusaaminen on vain "arvostelua" tai "ruotimista". Kuitenkin itse tietää vallan mainiosti, ettei sanoisi kenellekään kasvotusten näitä netissä suoltamiaan solvauksia.
Jassun elämässä ei ole mitään sisältöö, ei ystäviä, ei harrastuksia, työkin yksinkertaista ja mitätöntä, johon kelpaa jokainen firman ovesta sisään astuva kadulla dallaaja ja Jassukin käy siellä vaan esittelemässä naamaansa, ei oo yli vuoden aikana yltänyt kuin kerran päivän parhaaksi myyjäksi, huoh. Muut oli sillon varmaan sairaslomilla.
Hänen ihailijoidensa on helppo samaistua hänen ihan tavalliseen ja arkiseen elämään.
Siksi hän on niin monen mielestä suosittu.
Tuskin kenelläkään on samaistumispintaa tuon kohulehtien sisällöntuottajan kanssa. On jopa heidänkin keskuudessaan ihan vailla vertaa.
Aloittajalla on mennyt taas koko viikonloppu Jasminia kytätessä ja ikävöidessä.
Sinulla on mennyt koko viikonloppu kommentoijia kytätessä ja ikävöidessä.
Onhan siellä välillä siippakin, olkapäällä yleensä.
Älkääs nyt lapset kinastelko. Jokainen kuvaa mitä haluaa. Jotkut jopa omaa pehvaansa, mikä on vallan huvittavaa.
Mielenterveydenalan ammattilaiset ovat todenneet henkilöiden, jotka jatkuvasti kuvaavat ja julkaisevat kuvia omista kasvoistaan, kärsivän pahoista mielenterveysongelmista. Tästä on ollut artikkelejä lehdissä. Ei syytä poistaa.
Silloin puhutaan ihmisistä ketkä ottavat satoja kuvia päivässä.
Eli jassusta. Tuskin kuvien ottaminen jää vain niihin kolmeen julkaistuun. Muuten, kuvia ei tarvitse ottaa satoja päivässä kärsiäkseen mt-ongelmista. Jatkuva oman naaman kuvaaminen riittää.
Haloo, Jasminilla ei oo lapsia eikä pyörää
On sillä pyörä. Yli vuosi sitte kävivät kerran pyöräilemässä mutta eivät enää jaksa. Kersoja Jassu ei edes saa.
Aivan normaaleja kuvia Jassulla on ja on paljon huomattavasti pahempiakin oikeita selfieaddikteja. Ja se on oikea, ei vasen, poski.
Muokatut kuvat on kaukana normaalista. Voi olla pahempiakin addikteja mutta riippuvainen Jassu kuitenkin on ja aika pahasti onkin.
Filtterit ovat aivan normaali nykypäivän asia, sen takia niitä firmat kehittävät, ja Jassu käyttää niitä paljon harvemmin kuin moni muu. Eikä ole riippuvaista nähnytkään, riippuvainen on sellainen kuva kuvaa itseään satoja kertoja päivässä.
Mikäs sellainen on, joka ei kuvaa itseään lainkaan vaan elämää ympärillään? Esiintyy toki muiden ottamista kuvissa. Onko hänessä joku vika?
Jokainen kuvaa omaa elämäänsä. Martina urheilee, eräs naistoimittaja seisoo pää alaspäin hartioidensa varassa jalat joogamaisesti aseteltuna maailman eri nähtävyys kohteissa.
Monen kuvista tavallinen arki puuttuu ja annetaan kovin loistokas kuva omasta elämästä.
Jasminilla näkyy sitä omaa elämää kotoisasti, kauniita maisemia, kokkausta ja henkilökuvia eivätkä kuvat ole mauttomia. Hyvin harvoin hänen instassa olen käväissyt. Lähinnä käyn katsastamassa ehkä kerran kuussa Kimin ja mintun Instagram kuvat.
Mitä ihmeellistä siinä on että itseään kuvaa, varsinkin kun kameran käyttö on nykyaikana niin yleistynyt ja tekniikka sallii kameran jopa sormuksessa. Kaunis kasvoselfie jonka julkaisu on helppoa ei pitäisi ketään kiukuttaa. Pahempi riippuvuus on shoppiholisti, alkoholisti, huumeriippuvuus, peliriippuvuus. Onhan niitä vaikka kuin paljon eri riippuvuuksia jotka vievät rahat ja terveyden itseltä sekä läheisiltä jotka ovat ympärillä niin pitkään kuin jaksavat.