Tuonne voisi tehdä aloitteen, että nuo lainamainokset tulisi kieltää televisiosta ja radiosta!
Jokainen voi itse netistäkin etsiä jos välttämättä tarvitsee lainaa...
Kansalaisaloite.fi
Eikö niin?
Lainamainokset kiellettävä!!!
8
177
Vastaukset
- Anonyymi
Kiskurikorkoiset lainat pitää lailla kieltää.
On kansallinen häpeä, että sellaisia saa Suomessa vieläkin olla. Kansallisella kokoomuksella on varmaan jotain tekemistä tämän häpeän sallimisessa.
Edellinen yritys pikavippien suitsimiseksi meni pieleen, kun siihen jäi (jätettiin) porsaanreikä, jota nykyiset koronkiskuripuljut hyödyntävät.
Parasta olisi säätää laki, joka määrää suurimmaksi sallituksi todelliseksi vuosikoroksi esim. 10 prosenttiyksikköä yli 3kk euriborin, olipa laina minkälainen tahansa.- Anonyymi
Täysin epärealistista. Suomessa on jo nyt säädetty syksyllä voimaan tuleva Euroopan tiukin korkokattolaki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysin epärealistista. Suomessa on jo nyt säädetty syksyllä voimaan tuleva Euroopan tiukin korkokattolaki.
Ei se Euroopan tiukin korkolaki auta, koska meillä on myös Euroopan urpoimmat hölmöläiset, joiden perustarve on tehdä järjettömiä päätöksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se Euroopan tiukin korkolaki auta, koska meillä on myös Euroopan urpoimmat hölmöläiset, joiden perustarve on tehdä järjettömiä päätöksiä.
Tarkoittanet ihmisiä, jotka ottavat lainaa ymmärtämättä sen ehtoja?
- Anonyymi
Pikavippimainoksia voitaisiin esittää kännyköissä, aina kun näyttöön isketään virrat päälle.
- Anonyymi
Vaikka lainamainokset ovatkin ärsyttäviä, olen kiitollinen Rahalaitokselle, Lendolle ja Ferratumille, kun maksavat tämänkin päiväisen televisionkatseluni, erityismaininnan saa myös Trivago, vaikka ei mitään lainaakaan. Ilman heitä joutuisin maksamaan Ruutu :lle tai Netflixille, kun telkkarista ei tulisi salatun signaalin lisäksi kuin yle 1 ja 2.
Pysykää ihmiset vahvoina ja nauttikaa mainosrahoitteisista TV kanavista. Vain idiootit lankeavat yli 1% lainakorkoihin. - Anonyymi
Todellakin kiellettävä. Esimerkiksi Onnenpyörä ohjelma on täysi farssi kun pikavippifirma toimii sen rahoittajana. Vastenmielistä touhua.
- Anonyymi
Kun noita pikavippi-mainoksia katselee, niin ei voi muuta kuin ihmetellä kuka niiden pohjalta noita lainoja ottaa. En nyt ole nähnyt kuin muutamia, koska en kauheasti tuhlaa aikaani telkkarin katseluun, mutta pari ainakin voin tässä pureskella.
Joskus aikoinaan oli joku mainos-kampanja, jossa pari vanhempaa herrasmiestä jutusteli eri paikoissa. Näyttivät olevan jotain vanhan rahan miehiä milloin milläkin klubilla. Sitten heidän juttunsa katkesi kuin seinään, kun kommentaattori täräytti, jotain epämääräistä tyyliin, että "eivät taida herrat tietää, että Ville Vampyyriltä saa myös kivasti rahaa". Taisipa jossain mainoksessa joku tennismailan varsi nuupahtaa symboolisesti. Siinä sitten katseltiin hölmistyneitä herroja, kun ruudun alareunan tärähti pienellä se asia teksti, jossa kerrottiin 1000% koroista ja 100€ aloitus kuluista ja 10£ tilinhoitomaksuista.
En tiedä miten tässä oli tarkoitus puhutella lainaottajaa. Pitikö tuntea jotain ylemmyyttä tai paremuutta noita vanhan rahan miehiä kohtaan. Itsellä tuli mieleen, että tässä taidetaan kuitenkin lopulta rahoittaa jonkun vastaan herran luksus elämää, kun joku henkensä pitimeksi lainaa rahaa silakoita ostaakseen.
Jossain uudemmassa mainoksessa on ollut joku poikanen ja katutyttömäisesti pukeutunut nainen ikkuna-ostoksilla. Poika tunnustaa rakkauttaan, mutta nainen käyttäytyy pukeutumis-tyylinsä mukaisesti ja vihjailee, että mahtaako pojalla rahat riittää hänen rakastamiseensa. Poika sitten hymyilee tietävästi ja ruutuun pamahtaa jonkun velkaa tuputtavan firman narunpää kaulaan laitettavaksi (menipä nyt jo symboliikan puolelle, taitaa mennä suurelta osalta lukijakuntaa ohi).
Tässäkin ihmetytti, että ketä tässä puhutellaan. Mainoksen viestiä ja kaavaa jos toteuttaa, niin ensin pitäisi ottaa muutaman satanen lainaa ja maksaa siitä tuplat jollekin vippaajalle. Sen jälkeen pistää nämä rahat johonkin pimatsuun, joka ryntää rahojen loputua heti seuraavan ääliön kelkaan.
Jos näillä mainoksilla jotain lainoja myydään, niin antaa pyöriä vaan...
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.58894Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679