Kipu keskellä ylävatsaa syönnin jälkeen.

Anonyymi

Minulla ylävatsavaivaa joka alkaa heti syömisen jälkeen. Keskeltä ylhäältä alkaa kipuilla ja kipu tuntuu myös lapojen välissä. Aavistus myös oikealla ylävatsalla kipuilua juuri kylkiluun alla lähellä vatsan keskiviivaa. 2 vuotta sitten mahalaukku ja suoli tähystetty. Niissä ei kummempaa. Helikobakteeria ei ollut. Palleatyrä on. Ylävatsa juuri hiljattain tähystetty, sappikiviä tms.ei ollut. Mitä voisi olla ja mikä auttaa?

6

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...ylävatsa hiljattain ultrattu ei tähystetty kuten virheellisesti mainitsin. 2 v sitte tähystetty. Olen ottanut hiljattain myös 1 kk kestävän reseptillä saatavan lääkityksen närästysvaivoihin. Siitä ei tällä kertaa kovin apua, joskin närästystä ei enää ole. Kipua ja röyhtäilyä herkästi.

      • Anonyymi

        Googleta "akalasia". Olisiko siinä lisätietoa kysymykseesi?


      • Anonyymi

        Aloittajalla myös ekg otettu joka oli normaali. Kipua ei tule koskaan rasituksessa tms.joten ei senkään puolesta viittaa sydänjuttuihin. Aamulla kun herään ja vatsa on tyhjä, niin silloin ei ole kipua ylävatsalla. Mutta heti kun syö, oli se melkein mitä tahansa niin kipu alkaa, joka voimistuu päivän mittaan. Yöllä ei vaivaa mitenkään.

        Kipua kuvailisin tylpäksi mutta polttavaksi. Se tuntuu ensin ylävatsalla ja siirtyy siitä lapojen väliin. Kipukohtauksia, jolloin kipu säteilee myös rintalastaa ylöspäin oikealle puolen.

        Aiemmin otin kk kuurin Esomeprazolia, kun oli helposti närästystä. Närästys on kadonnut, mutta röyhtäily jäänyt, sekä ylävatsalla turvotuksen tunne. Ylävatsalla ja rintalastalla kipua ja polte.

        Jos kyseessä olisi esim. mahahaava, olisiko tuo Esomeprazol 1 kk kuuri auttanut siihen? Sitä otin yhden 40 mg tabletin päivässä.

        Kun kipu iskee pahimmillaan tuohon ylävatsa/lapaluu alueelle, tuntuu kuin koko rintakehä menisi oikealta puolen lukkoon ja polttaa.

        Ostin Silica Tonicia kokeeksi ja aloitin sen eilen. Olen ottanut useamman kerran, mutta ei ole ainakaan vielä auttanut.


    • Anonyymi

      Minullakin on kipuilua samassa kohdassa, mutta lähinnä lenkillä. Sain suihkenitroa tarvittaessa ja se on auttanut. Kokeita otettu ja tuloksia kuulen myöhemmin.

      • Anonyymi

        Eikös nitro ole tarkoitettu sydämen toiminnalle, ei vatsavaivoihin?


      • Anonyymi

        Nitron helpottaminen oireisiin viittaa sepelvaltimotautiin. Eli suonet ahtautuneet sydämessä. Aloittajalle, mitä lääkäri on sanonut oireistasi? Kai olet sanonut ettei vatsansuojalääkkeistä ole ollut apua? Jos et ole sitä vielä tehnyt niin suosittelisin tekemään niin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      325
      7788
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      66
      2186
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      177
      1876
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1432
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1297
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1271
    7. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      170
      1241
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      60
      1220
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1091
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1039
    Aihe