Varokaa näitä huijareita, jotka ovat käyneet USA:ssa saamassa oppinsa.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/201704122200100866
"Harhaanjohtajat -kirjassa kuvataan, kuinka Meller toi Suomeen amerikkalaistyyliset hengellisyyden myyntikeinot. Meller oli opiskellut Yhdysvalloissa ja hän myös matkusti sinne usein.
Kirjan mukaan Mellerin Amerikan-matkat eivät suinkaan olleet tavanomaisia, sillä hän lensi mieluiten Atlantin yli Concordella, mikä maksoi noin viisi kertaa enemmän kuin tavallisten lentokoneiden käyttö."
Varokaa huijareita
5
99
Vastaukset
Asiaa on tutkittu: Leo Meller sai vaikutteita Yhdysvalloista
https://www.ristinvoitto.fi/ristin_voitto/uutiset/leo_meller_sai_vaikutteita_yhdysvalloista/
"Matti Ylinen Jyväskylän yliopistosta on tehnyt historian pro gradu -tutkielman Leo Mellerin 1970-luvun kirjallisesta tuotannosta. Meller julkaisi tuona aikana 19 kirjaa, joissa hän tulkitsee maailmanpolitiikkaa Raamatun ennustusten valossa.
Tutkimuksensa edetessä Ylinen havaitsi, että Mellerin ajatukset eivät olleet hänen omaa keksintöään, vaan hän sovitti amerikkalaissaarnaajien näkemyksiä Suomen olosuhteisiin. Tärkein esikuva oli Hal Lindsey. Ylisen mukaan suomalaisista hengenmiehistä erityisen paljon Mellerin ajatteluun vaikutti helluntailainen Ensio Lehtonen."- Anonyymi
Meller ei ole adventisti, joten väärä palsta.
- Anonyymi
Patmos bogi Leo Meller 2.11.2013. "Joka tuntee minut ja talouskäsitykseni, tietää, että raha on minulle suuresti pyhä."
Eivätkös ne adventtikirkon huijarit myös käy USA:ssa oppimassa huijaamisen jaloja taitoja?
Andrews University https://www.andrews.edu on yksi niistä kehdoista, joissa adventtikirkon pastorit käyvät opettelemassa huijaamisen jaloa taitoa?- Anonyymi
Sairaat valheesi eivät hetkauta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825087Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813646SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun223057SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt532677SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412306Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032243Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922049Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers71645