Mercruiser vetolaite vikisee , vapaalla enemmän , vaihde tai peruutus päällä vähemmän. Kääntely ei tuntunut vaikuttavan ääneen , mutta trimmaus ehkä vaikutti.
Kyseessä Bravo 1 X diesel. Vuodelta 2007 ja minulla 2011 alkaen, olen vaihtanut vetonivelen suojakumin siinä ajassa 2 kertaa. Kosteutta ei ole näkynyt. Voisiko jo nyt olla mennyt laakeri tai ristinivel? Noin 700 tuntia on ajettu. Kannattaakohan nyt venettä laskea ilman lisätutkimuksia?
Eli maissa koeajon aikana havaittu suht voimakas vikinä.
Vetolaite vikisee
4
374
Vastaukset
- Anonyymi
Vesipumppu? Tai kilven tukilaakeri. Kokeile painaa rasvaa tukilaakerille.Ristinivel ennemmin jurnuttaa.
Varma ettei ääni tule moottorista? Laturi, vesipumppu tms.
Kyllä mä selvittäisin mistä ääni tulee.Tuossahan on erillinen merivesipumppu moottorissa kiinni. Ääni tulee selkeästi vetolaitteen puoleltä , moottoritilaan ääni hädin tuskin kuuluu. Täytyykin koittaa tuota rasvan lisäämistä , vaikka joka syksy olen kyllä rasvaa laittanut. Kokeilin isolla kaasulla, siis noin 2700 r/min, silloin vikinää ei erottanut.
jokander kirjoitti:
Tuossahan on erillinen merivesipumppu moottorissa kiinni. Ääni tulee selkeästi vetolaitteen puoleltä , moottoritilaan ääni hädin tuskin kuuluu. Täytyykin koittaa tuota rasvan lisäämistä , vaikka joka syksy olen kyllä rasvaa laittanut. Kokeilin isolla kaasulla, siis noin 2700 r/min, silloin vikinää ei erottanut.
Tämä mene hiukan ohi mutta menkööt.
Meillä oli kerran niin että moottoritilasta kuului aikamoinen vinkuminen. Kuulolla sitä ei pystynyt paikallistamaan.Volvossa on myös ulkoinen vesipumppu, kampiakselin jatkeena. Piti harrastaa hakuammuntaa. Vesipumpun laakerista se vinkuna tuli.
- Anonyymi
kyllä 700 tunnissa voi alkaa olla jo kulumisia vetolaitteissia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911350
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
- 51758
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51750Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7585- 53584