Oireeton Keliakia?

Kirjoitin aikaisemmin täällä: Minä olin lähellä kuolemaa vauvaikäisenä 60-luvun alussa. Onneksi yksi lääkäri loppujen lopuksi totesi minulla olevan Keliakian. Olin sitten puoli vuotta sairaalahoidossa. Kouluikään saakka olin tiukalla ruokavaliolla, mutta aloin pikkuhiljaa syödä muroja ja sitten eri leipiä.
Armeijassa meinasivat laittaa erikoisruokavaliolle ja B-luokkaan, koska papereistani näkyi, että minulla on keliakia. Lääkäri ei meinanut millään uskoa, että pystyn syömään mitä vain. Ainoa oire voi olla joskus hieman ilmaa vatsaan ja pieni vatsakipu. Nyt ikää on yli nejäkymmentä ja tilanne on ihan sama kuin armeija-aikoina. Syön mitä vain, tosin vatsa on hieman herkempi kuin muilla.

Halusin nyt varmuuden asiasta ja menin lääkäriin. Otettiin verikokeet Keliakin vasta-aineille, maksalle ja jne... laktoosirasituskoekin tehtiin.
Muut arvot olivat normaaleja paitsi Keliakian vasta-aineet olivat selvästi koholla. Nyt seuraa lähete näytepalan ottoa varten. Luulenpa, että joudun ruokavaliolle. Pääasia on, että kohta voin olla varma asiasta.

3

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minttumaaria

      Minullakin on oireeton keliakia. Lähdin tutkituttamaan pahaa ihottumaani ja keliakia löyty sitä kautta, ihottuma ei liittynyt siihen, vaikka niin luulin. Aluksi noudatin ruokavaliota mutta kun ihottuma ei parantunut lopetin. Menin uudeleen lääkäriin ja ottivat ihosta koepalat että onko se ihokeliakiaa, ei ollut, mutta tavallinen keliakia löytyy. Nyt taas noudatan ruokavaliota vaikka oireita ei olekaan, hoitamattomanahan keliakia aiheuttaa vaikka mitä tuhoa tuolla sisuskaluissa. Joskus tuntuu turhauttavalta koko ruokavalio kun ei ole niitä oireita, mutta omaa parasta ajatellen kannattaa sitä vaan noudattaa.

      • Varovainen

        Kannattaa olla varovainen, vaikka suoria oireita ei olekaan. Pitkällä tähtäimellä kuitenkin voivat suolistosyöpä ja osteoporoosi vaania.


      • Mä vaan

        Voiko keliaakia olla tietämättä? Ja tekeekö se tosiaan tuhoja elimistössä koko ajan vaikka sen olemassaolosta ei itse tiedä mitään? Mies pieree ja valittaa mahaa kokoajan, vaikka ei ole todettua keliakiaa. Suvussa on kyllä. Voiko maitoallergia tehdä samoja oireita?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe