Tekeekö yksinäisyys pesää sydämeeni...

kun niin sattuu. Kukaan ei toivottanut hyvää Vappua vai ehtisikö joku huomenna? Tai sanoinhan itse toivotuksen parille ihmiselle niin minulle vastattiin. Puhelin on mykkä. Ei yhtään soittoa, ei viestejä. Tiedättekö sen tuntee kun kipu tuntuu joka sopukassa ja itku pyrkii pintaan. Sieluun sattuu eikä ole hyvä olla yksin.
Millaisia keinoja teillä muilla on mustaan hetkeen? Lukeminen ei onnistu, mitä nyt nettiä selailen. Enkä tänään jaksa ulos lähteä.
451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Elä huoli kuomaseni, täällä on toinen.

Ei oo kukaan soittanut minullekaan ja ei varmaan soitakkaan.
Vois lähteä jonnekin, mutta en viitsi, kylymähän tuo on.

Elikkä oma vikani! Mitäs en lähde!

Roikun täällä netillä ja paljon on jännää, selailen mitä filmejä on ja leffoja ja mitä muuta.
Ostin kolme brasilialaista makkaraa, on munakoisoa jotain sisällä.
On hyvä resepti, jaanpa sen tässä muillekin. Oikeastaan pitäis olla coritsoa, mutta käy brasialilaisellakin.
Eli paloittelen "nakit" ja tuikkaan paistinpannulle öljyyn tai voihin. Sinne ruskistumaan sipulia ja omenanpaloja.
Ja vot kun on hyvää, sipulit ja omenanpalat ajaa perunoitten ym asian.
sinappia ja ketsuppia päälle.

Ostin myös putelin valkovinettoa, laimennan sitä kivennäisvedellä.
Tavallisesti en syö valkoista vehnäleiåå, mutta ihan vapun kunniaksi ostin puolikkaan patonkia.

Sitten plärään täällä ja myöhemmin illalla maata pötkähdän, - ja mikäs sen mukavampaa.

Kivasti menee vappuilta.

Toivottelen sinulle myös rattoisaa iltaa, ota vihjeistäni vaarin.
Kesä on tulossa ja kärpäset.

Minä olen sinun ystävä, voidaan täällä kirjoitella!

Äänestä

Tuossa edellä vaahtosin brasialaisista makkaroistani, omenista ja sipuleista.
Niinpä paistalsin ne makkarat, sipulit ja omenat, - ja kylläpä maistuivat. Ketsuppia ja sinappia päälle!

Ei voi valittaa.
Ei tarvinnut lähteä ulos kylmään maailmaan ja kyttäämään grillimakkaroita ja lauleskelemaan vappulauluja. Tuossa hoilasin itsekseni parit laulut.
Oon säästellyt koulun laulukirjoja ja lauluja sieltä löytyy.

Sitten oon pläräillyt eri palstoja, lämmintä on ollut, laitoin vielä villatöppöset jalkoihin kun lattiasta veti.

Ei mitään valittamista.

Nyt vielä ennenkuin ponkaisen petiin, niin laitan saunan lämpiämään, ja istun siellä lämpimässä hetkosen ja nautin vappuehtoosta.
Sieltä sitten oikopäätä sänkyyn ja unille!

Hyvää Vappua! Glada Vappen!

Äänestä

En oikeastaan tiedä muuta keinoa yksinäisyyden kipuun kuin ajatusten suuntaamisen muualle.

Omalla kohdalla se on hetkittäistä: vähän uusikin, lisääntynyt taju siitä, miten helvetin yksin tässä on - joka iskee välillä pintaan.

Ei sille osaa tehdä juuri muuta kuin suunnata muualle. Tai kirota Jumalaa, eli siis pitää hartautta. Sitten tapahtuu jotain muuta.

Äänestä

Njet,Njet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun niin sattuu. Kukaan ei toivottanut hyvää Vappua vai ehtisikö joku huomenna? Tai sanoinhan itse toivotuksen parille ihmiselle niin minulle vastattiin. Puhelin on mykkä. Ei yhtään soittoa, ei viestejä. Tiedättekö sen tuntee kun kipu tuntuu joka sopukassa ja itku pyrkii pintaan. Sieluun sattuu eikä ole hyvä olla yksin.
Millaisia keinoja teillä muilla on mustaan hetkeen? Lukeminen ei onnistu, mitä nyt nettiä selailen. Enkä tänään jaksa ulos lähteä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu