Unitalo onkin pelottava

Anonyymi

Olen nähnyt koko aikuisikäni unta talosta, jota vain kutsun ns. "unikodikseni". Siellä on paljon huoneita ja ainakin viisi kerrosta. Talo ei toki aina ole samanlainen, joskus se on kuitenkin vain yhdessä kerroksessa oleva rantatalo. Aina siellä jokatapauksessa on huoneita joita en ole tutkinut ja olen ostanut sen joltakulta, joka ei ole vienyt tavaroitaan sieltä koskaan pois. Eli aina talossa on jonkun muut tavarat.

Välillä siellä on sortuavia lattioita kerrosten välillä, mutta toistuvaa on se että siellä on huoneita joita en ole koskaan nähnytkään ja mietin mitä kaikkea näilläkin voisi tehdä.

Vähän aikaa sitten laitoin talossani muutamaa huonetta kuntoon, minulle ja miehelleni ja myös vieraille ja ehkä jollekin läheiselle. Sitten mietin, että minullahan on nuo kerrokset missä en yleensä käy. Kuitenkin yleensä unessa tiedän mitä siellä on, lisää huoneita jotka on laitettu hienoon kuntoon mutta en koskaan käy siellä.

Nyt päätin että menen katsomaan mitä siellä seuraavassa kerroksessa on. Se olikin täynnä hämähäkin seittejä ja aaveita ja oli todella kamala tilanne. Halusin vain äkkiä pois sieltä lahoavien seinien ympäriltä.

Osaako joku tulkita uneni? :)

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä, näen itsekin joskus outoja unia, unessa "muistan" että ainiin mullahan on tämä toinenkin asunto jossa en juuri koskaan käy, vaikka minulla ei oikeasti ole kuin tämä yksi asunto. Unessa menen sinne ja se on jotenkin outo ja huono, alkaa vituttaa, ehkä tuo jotain muistoja edellisestä asunnostani joka tosiaankin oli huono. Olen kuitenkin asunut jo 14 vuotta tässä nykyisessä asunnossa joka on ihan ok.
      Varmaan jäänyt jotain traumoja siitä huonosta asunnosta... :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5530
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3428
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3319
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2507
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2394
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      300
      1721
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1176
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      133
      1056
    Aihe