Lähteekös kommaritoverit Hakaniemeen banderollien alle marssimaan näin wappuna? Sinne laulamaan toverillisessa hengessä kansainvälistä ja, haaveilemaan sosialistisesta ihanuudesta missä pussikuskikin voi kuvitella olevansa jotain.
Vappumarssi
10
122
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä minä ainakin lähten sinne. On hianoa marssia työväenmarssien tahtissa punalipujen hulmutessa taustalla. Sitten kuunela puheet ja otottaa työväen nousua takasin valtaan. Sielä on joukovoimaa millä opetetan kapitalistille nöyryytä!
- Anonyymi
Oli hienoa 60-luvulla huutaa "alas riistäjät".
Nykyisin taitavat vasuritkin marssillaan huutaa "lisää riistoa, riistoa kaikille". - Anonyymi
Suomi ei ole kommunistinen maanosa, marsseja järjestää työtä tekevä kansa?
- Anonyymi
Kyllä ja se kansa on nyt nousussa !
Muistettava on että väite siitä, että marssiväki vähäisempää kuin menneinä vuosina, on totta mutta nykyaikaa eläessämme on muistettava että kaikki asian kannalla olevat eivät ole marssilla, vaan sähköinen yhteydenpito ja verkostoituminen toimii ikäänkuin maanalainen toiminta.
Porvari nukkuukin huonosti nyt ja tulevaisuudessa.
Riistäjäisännällekin joka täällä hihkuu, tiedoksi että kannattaa jo kalustoakin vähentää kun työvoimapula iskee. Kukaan ei kauaa viihdy vittumaisella isännällä kun muitakin töitä on.
Helbheikki - Anonyymi
Kaiki komunistirt ja muut ay väet onpi suljettava leireille. Eikä ikinä poies. On väärin että 1917 päästetin tammisaaresta ja hennalasta punikit poies.
- Anonyymi
Nyt tulossa uusi hallitus joka pistää leireistä haaveilevat isännänmiehet pieremään verta ja juomaan lakkolaisten järjestämää siankusta sekä nukkumaan erittäin huonosti.
Työvoimapula tekee tuloaan ja hintalappu on kova osaavalla työväestöllä.
Riistäjäisännät kokevat monet konkursseja kun liikesuunnittelu perustunut olettamuksiin ilman todellista tietoa työkansan noususta !
Partajugi - Anonyymi
Siankusta jo varattu kun tulevat sopimuksettomat tilat saapuvat ja uusista neuvottelut alkavat.
Mikäli ne tyssää, niin keinot ovat meillä kovat !
On jo havaittavissa porvaristossa pelonsekaista liikehdintää, joten saattavat myöntyäkin.
Työvoimapulan iskiessä mitä oivallinen tilaisuus meillä ja tuskin ruuttia tarvitaankaan, mutta miköli tarvitaan, niinkyllä pesee.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Eläköön Suomen Sosialistinen Kansantasavalta! Minä olen mukana toteuttamassa tätä haavetta paremmasta huomisesta jossa työväki määrää!
- Anonyymi
Eläköön Suomi!
- Anonyymi
Kyllä toiveenne ja toiveemme toteutuu, kunhan työehtosopimusneuvottelujen aika käynnistyä on käsillä !
Suomen Sosialistinen Kansantasavalta. Tämän hienommin ei asiaa voi kuvata.
Nyt pistetäänkin isännät ja isännänmiehet yhteistyössä AY-väen kanssa lapioimaan omaa paskaansa.
Jotenkin havaittavissa että pikkupomotkin ruvenneet ystävällisemmiksi , ilmeisesti tulevaa peläten.
Helmessä huomenna lisää jos tissiposket iltalomaa saatte miehiltänne tai äideiltänne !
Partajugi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096846Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M994511L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453799TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133200Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281808- 661228
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551193Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021185- 91179
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481150