Viime syksyn poliittisten lakkojen jälkeen, Teollisuusliiton Aalto naureskeli televisiossa, että lakot osoittivat hänen mielestään sen, että ay-liike on yhtenäinen. Kommentti tuli kasvoilta, jotka heijastivat epävarmuutta ja heikkoutta. Yhtenäinen? Jos muutama ay-aktiivi saa painostamalla ja tekosyillä aktivoitua kansaa, niin se ei ole merkki yhtenäisyydestä. Se on osoitus ay-liikkeen järjestelmän toimivuudesta, mutta yhtenäisyydestä ei ole kysymys. Jäsenkadon vallitessa voisi syksyn poliittisia lakkoja nimittää enemmänkin hätähuudoksi murenevan vallan edessä. Se oli yritys osoittaa valtaa ja voimaa, mutta se oli heikkouden merkki. Sitä väkivalta aina on.
Lakkoilu on kiristämistä ja henkistä väkivaltaa. Väkivaltaan tukeudutaan tilanteessa, jossa järki loppuu. Se on heikon ase. Se on heikkouden osoitus, ei vahvuuden. Esimerkiksi koulukiusaaja on jollakin tavalla vajaavainen. Hän yrittää saada tyydytystä alistamalla muita. Hän saa porukkaa mukaan lähinnä sen takia, että mukaanlähtijät pelkäävät itse tulevansa kiusatuksi. Kaikki tietävät, että se on väärin, mutta jatkavat toimiaan. Koulukiusaajat ovat isoina tunnustaneet tehneensä väärin ja olleensa avuttomia tilanteessaan. Kodin väkivaltatilanteessa mies tai nainen hakee valtaansa parisuhteessa toiseen. Ehkä siihen liittyy mustasukkaisuutta ja omistamisenhalua, mutta nyrkkiin tarttuja on vajaavainen. Mustelmilla oleva pakenee turvakotiin lapsien kanssa. Sama lakoissa. Useimmiten mustelmilla oleva pakenee tilannetta. Mutta väkivallan käyttäjä ei ole voittaja vaan loppujen lopuksi häviäjä.
Poliittinen lakkoilu on anarkiaa. Sillä valtaansa pönkittävä ay-väki yrittää vaikuttaa demokraattisesti valittuun Eduskuntaan. Se ei ole kansanvaltaa. Se on anarkiaa. Poliittinen lakko on vajaavaisen käsissä vaarallinen ase. Sen takia poliittiset lakot, samoin kuin tukilakot pitää kieltää. Lakko-oikeus pitää rajata oikeisiin lakkoihin ja niihin pitää olla oikeus. Politiikkaa voi ja pitää tehdä toisella tavalla. Mielenosoitus on oikea tapa toimia. Lakko on väkivaltaa.
Lakko on henkistä väkivaltaa, poliittinen lakko anarkiaa
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Viime syksyn poliittiset lakot oli ay-pomojen kiukuttelua Sipilän hallitusta vastaan. SAK:n hallituksen jäsenet olivat vittuuntuneet Sipilän hallitukselle, kun se oli parin vuoden aikana päättänyt sellaisista asioista, jotka eivät olleet ay-pomoille mieleen.
Kiukuttelevat ay-pomot, kiusaajat pysäyttivät osan maata poliittisella lakolla, joka sai aikaan vain vahinkoa. Tekosyynä oli lakialoite, mutta laki tuli voimaan rajumpana. Lapset jäivät päiväkodeissa ilman ruokaa, yrityksille syntyi miljoonien tappiot. Myös hallituspuolueita kannattavat olivat pakoitettuja osallistumaan uhan alla lakkoihin hallitusta vastaan. Monella työpaikalla fiilikset ovat maassa edelleen. metoo, kiusaaminen on loputtava.
Polliittiset lakot on ehdottomasti kiellettävä. Viime syksy osoitti sen, mitä niillä voi saada aikaan vastuuttomien käsissä. Se oli anarkiaa, kaukana demokratiasta ja kansanvallasta. Valtaosa suomalaisista on poliittisten lakkojen kieltämisen kannalla. Poliittiset lakot on kielletty monessa muussakin maassa. - Anonyymi
Tukilakot ovat lakkoja. Nimi ei niitä toiseksi muuta. Liitot pitää haastaa oikeuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13040Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.32075Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1121712Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus91031Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450962Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn100904- 35724
- 65651
- 33612
- 44608