Mielikuvitus-olento

Taika-Tuulia

Kaksosilla on tunnetusti vilkas mielikuvitus ja haluaisinkin tietää, että millaisia mielikuvitus-kavereita muilla kaksosilla on ollut lapsena?En usko, että olen ainoa lajissani, vaikkakin minulla niitä oli useita vuosien varrella.
Esimerkkinä voisin mainita "Birgitan", joka tuli aina hätiin, kun minulla oli vaikeaa. "Birgitta" oli rikkaasta perheestä ja matkustellut ympäri maailmaa. Eli minun vastakohtani, koska olin köyhästä perheestä ja me ei paljon matkusteltu. Kukaan muu ei "Birgittaa" nähnyt, mutta pyysin äitiä leipomaan jotain vierasvaraksi. Sitten katoin kahvipöydän kauniisti leikkimökkiin ja kutsuin "Birgitan" kylään. "Birgitta" esitteli minulle kuvia ulkomaanmatkoiltaan ja me keskustelimme kauan kaikenlaista. Eli höpötin itsekseni:)Kunnes tuli päivä, kun vanhemmat kertoivat, että "Pinki" muuttaa ulkomaille asumaan. Ensin sain shokin, koska olin varma ettei "Birgitta" hylkäisi minua. Niin vain kuitenkin kävi, "Pinki" ei palannut enää koskaan:(

Arvaatteko, mikä nimi tyttärelläni on :)

8

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksonen

      Kuulostaa varsin tutulta, minullakin oli lapsena parhaimmillaan kymmenisen mielikuvituskaveria. :) Olin kylläkin aika yksinäinen, mutta kun koulussa sai oikeitakin kavereita niin alkoivat mielikuvituskaveritkin kadota mielestä pikkuhiljaa. Kaikkien nimiä en millään muista, nimet saattoivat nimittäin vaihtuakin aika useasti. :) Mutta "Iira" taisi olla paras ystäväni, ainakin "hän" kävi meillä usein... :)
      Mutta täytyy kyllä todeta, että välillä tuntuu, ettei se vilkas mielikuvitus ole vähentynyt yhtään 20 vuoden aikana ;)

    • Satu

      Birgitta on varmaan kaunis ja kuuluisa tänään, olisikko ranskalaisten huonekalujen ystävä ? Ehkä hänellä on pohjoisesta oleva vaaliehdokas kavaljeerina. Ei ole "pirree näkynyt". Varmaan meni Kanadaan :))

    • Gemin

      Olihan minullakin sellainen, nimi oli Kimmo, leikimme aina päiväkodin läheisessä metsässä. Sitten tädit tulivat hakemaan minut pois metsästä, kun "yksikseni" siellä kävelin. Sitten tuli päivä, kun Kimmo kuoli, ja hautasin hänet kotimme pihalle, rasiaan.

      Surullinen päivä, seuraavana aamuna alkoi koulu, menin ensimmäiselle luokalle. Luulen, että se oli jonkinlainen lapsuuden päättymisen, ja aikuisuuden alkamisen kokemus. :)

    • Dru

      En ainakaan muista ihmishahmoista mielikuvitusystävää, mutta Hiiri minulla oli. Sille piti mm. jättää ruokapöydässä paikka. Kerran siskoni ompeli minulle sitten vanhoista korvaläpistä Hiiren "eläväksi" josta olin innoissani. Varmasti muillekkin helpotus kun hiiren näki, ettei istunut päälle ja aiheuttanut minulle kiukkukohtausta : )

    • huokaus

      kunpa se olisikin jäänyt vain lapsuuteen mutta kun jos jonkinmoista mielikuvitus? olentoa vilkkuu elämäni poluilla myös nyt (olen miltei 30)

    • Tulipisara

      Minulla ei ole koskaan ollut minkäänlaisia mielikuvitusystäviä, vaikkakin aika vilkas mielikuvitus. Ehkä pikkusiskot ja lemmikkieläimet antoivat riittävästi seuraa minulle, ettei mielikuvituskavereita tarvinnut.

      • MollyMalone

        Olihan minulla lapsena monenlaisiakin mielikuvitusystäviä, kun maalla asuin, eikä ollut liiemmälti leikkitovereita. En tosin muista koskaan niillä olleen nimiä.

        Mielenkiintoisen asiasta tekee se, että olen noin vuosi sitten oivaltanut olevani itse satuolento. :) Myönnän, että minulla on vintillä hiukan liikaa oravia, mutta kyllä helpotti, kun oivalsin, ettei minua oikeasti ole olemassakaan.


      • -tuttavasi-
        MollyMalone kirjoitti:

        Olihan minulla lapsena monenlaisiakin mielikuvitusystäviä, kun maalla asuin, eikä ollut liiemmälti leikkitovereita. En tosin muista koskaan niillä olleen nimiä.

        Mielenkiintoisen asiasta tekee se, että olen noin vuosi sitten oivaltanut olevani itse satuolento. :) Myönnän, että minulla on vintillä hiukan liikaa oravia, mutta kyllä helpotti, kun oivalsin, ettei minua oikeasti ole olemassakaan.

        kyllä Sinä olet olemassa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      246
      14328
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3763
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3702
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1450
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      359
      1422
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1190
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      1006
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      44
      903
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      871
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      746
    Aihe