Mielikuvitus-olento

Taika-Tuulia

Kaksosilla on tunnetusti vilkas mielikuvitus ja haluaisinkin tietää, että millaisia mielikuvitus-kavereita muilla kaksosilla on ollut lapsena?En usko, että olen ainoa lajissani, vaikkakin minulla niitä oli useita vuosien varrella.
Esimerkkinä voisin mainita "Birgitan", joka tuli aina hätiin, kun minulla oli vaikeaa. "Birgitta" oli rikkaasta perheestä ja matkustellut ympäri maailmaa. Eli minun vastakohtani, koska olin köyhästä perheestä ja me ei paljon matkusteltu. Kukaan muu ei "Birgittaa" nähnyt, mutta pyysin äitiä leipomaan jotain vierasvaraksi. Sitten katoin kahvipöydän kauniisti leikkimökkiin ja kutsuin "Birgitan" kylään. "Birgitta" esitteli minulle kuvia ulkomaanmatkoiltaan ja me keskustelimme kauan kaikenlaista. Eli höpötin itsekseni:)Kunnes tuli päivä, kun vanhemmat kertoivat, että "Pinki" muuttaa ulkomaille asumaan. Ensin sain shokin, koska olin varma ettei "Birgitta" hylkäisi minua. Niin vain kuitenkin kävi, "Pinki" ei palannut enää koskaan:(

Arvaatteko, mikä nimi tyttärelläni on :)

8

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksonen

      Kuulostaa varsin tutulta, minullakin oli lapsena parhaimmillaan kymmenisen mielikuvituskaveria. :) Olin kylläkin aika yksinäinen, mutta kun koulussa sai oikeitakin kavereita niin alkoivat mielikuvituskaveritkin kadota mielestä pikkuhiljaa. Kaikkien nimiä en millään muista, nimet saattoivat nimittäin vaihtuakin aika useasti. :) Mutta "Iira" taisi olla paras ystäväni, ainakin "hän" kävi meillä usein... :)
      Mutta täytyy kyllä todeta, että välillä tuntuu, ettei se vilkas mielikuvitus ole vähentynyt yhtään 20 vuoden aikana ;)

    • Satu

      Birgitta on varmaan kaunis ja kuuluisa tänään, olisikko ranskalaisten huonekalujen ystävä ? Ehkä hänellä on pohjoisesta oleva vaaliehdokas kavaljeerina. Ei ole "pirree näkynyt". Varmaan meni Kanadaan :))

    • Gemin

      Olihan minullakin sellainen, nimi oli Kimmo, leikimme aina päiväkodin läheisessä metsässä. Sitten tädit tulivat hakemaan minut pois metsästä, kun "yksikseni" siellä kävelin. Sitten tuli päivä, kun Kimmo kuoli, ja hautasin hänet kotimme pihalle, rasiaan.

      Surullinen päivä, seuraavana aamuna alkoi koulu, menin ensimmäiselle luokalle. Luulen, että se oli jonkinlainen lapsuuden päättymisen, ja aikuisuuden alkamisen kokemus. :)

    • Dru

      En ainakaan muista ihmishahmoista mielikuvitusystävää, mutta Hiiri minulla oli. Sille piti mm. jättää ruokapöydässä paikka. Kerran siskoni ompeli minulle sitten vanhoista korvaläpistä Hiiren "eläväksi" josta olin innoissani. Varmasti muillekkin helpotus kun hiiren näki, ettei istunut päälle ja aiheuttanut minulle kiukkukohtausta : )

    • huokaus

      kunpa se olisikin jäänyt vain lapsuuteen mutta kun jos jonkinmoista mielikuvitus? olentoa vilkkuu elämäni poluilla myös nyt (olen miltei 30)

    • Tulipisara

      Minulla ei ole koskaan ollut minkäänlaisia mielikuvitusystäviä, vaikkakin aika vilkas mielikuvitus. Ehkä pikkusiskot ja lemmikkieläimet antoivat riittävästi seuraa minulle, ettei mielikuvituskavereita tarvinnut.

      • MollyMalone

        Olihan minulla lapsena monenlaisiakin mielikuvitusystäviä, kun maalla asuin, eikä ollut liiemmälti leikkitovereita. En tosin muista koskaan niillä olleen nimiä.

        Mielenkiintoisen asiasta tekee se, että olen noin vuosi sitten oivaltanut olevani itse satuolento. :) Myönnän, että minulla on vintillä hiukan liikaa oravia, mutta kyllä helpotti, kun oivalsin, ettei minua oikeasti ole olemassakaan.


      • -tuttavasi-
        MollyMalone kirjoitti:

        Olihan minulla lapsena monenlaisiakin mielikuvitusystäviä, kun maalla asuin, eikä ollut liiemmälti leikkitovereita. En tosin muista koskaan niillä olleen nimiä.

        Mielenkiintoisen asiasta tekee se, että olen noin vuosi sitten oivaltanut olevani itse satuolento. :) Myönnän, että minulla on vintillä hiukan liikaa oravia, mutta kyllä helpotti, kun oivalsin, ettei minua oikeasti ole olemassakaan.

        kyllä Sinä olet olemassa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1738
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      87
      1040
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe