Näin Ville Niinistö kuvaili svekomaanien sankarin Sannin tapaa tehdä politiikkaa.
”Sanni Grahn-Laasonen ei välittänyt pätkääkään uhanalaisista lajeista, vaan keskittyi pintatason poliittiseen spinnaukseen ja siihen, miltä asiat näyttäisivät julkisuudessa.”
Ville Niinistö kuvailee kielikokeilun torppaajan osaamista rehellisesti
11
<50
Vastaukset
- AnonyymiVille kirjoitti todella suoraan Sannista. Sai sen kuvan, että sanni aina hymyilee, mutta tekee päätökset puoluejohtoa miellyttääkseen eikä oman harkinnan perusteella. 
 9000 vuotta vanha luonnonkaunis suo tuhottu!- AnonyymiVilket språkpolitisk statement. Får vi ett till? 
 
- AnonyymiNiin miksi Grahn-Laasosta käsitellään kielipolitiikan yhteydessä - syystä: 
 Opetusministeri vesitti pakkoruotsittomoan kokeilun tieten tahtoen (sen todisti Svenska Ylellä hänen puoluetoverinsa Kimmo Sasi, joka oli ylpeä puolueensa saavutuksista: "till exempel språkexperimentet i skolorna som minister Sanni Grahn-Laasonen (Saml.) har urvattnat" - tiivistäen "Sanni vesitti kokeilun".
 Tyylinäyte sama kuin soidensuojelussa.
 Vaiheet
 1) Ensin opetusministeriössä viivyteltiin kokeilun perustuslakitarkistuksia niin, että kunnat olivat jo ehtineet viedä seuraavan vuoden suunnitelmat valmiiksi. Olisi viivytelty enemmänkin, jollei kokeilun kannattajilla hallituksessa olisi ollut ihan pieni mahdollisuus painostaa.
 2) Sitten kokeiluun ei muka voinut liittää vapautusta myös virkaruotsista, vaan sen ilmaistiin edelleen olevan edessä jatko-opinnoissa. Näin perheet empivät ja pakkoruotsia pitkittämään sitoutuneet paikallispoliitikot saivat syytettyä muita lasten tulevaisuuden vaarantamisesta.
 3) Kun sitten vetkuttelun ja disinformaation ja pelottelun jälkeen hakijoita oli vähän, mitään mahdollisuutta täydentää hakua ei muka ollut, koska oltiin jo niin niin myöhässä. Maikkarin sivuilla sanottiin suoraan (toimittajan teksti):
 "Kunnissa supistaan, että kokeilun reunaehdot on tahallaan tehty niin tiukaksi, ettei hakijoita tulisi. Tällä tavalla suojeltaisiin tietoisesti ruotsin kieltä."
 4) Mukaan ilmoittautuneet kunnat napsittiin yksi kerrallaan pois. Viimeisenä Rovaniemen espanjanlukijat. Tästä ruotsinkielinen media ja RKP:n puheenjohtaja ovat antaneet kiitokset demareiden Näkkäläjärvelle, joka valituksellaan sai kaadettua Rovaniemen kokeilun.
 Bra jobbat, twiittasi Henriksson Näkkäläjärvelle.
 "Puolustan mielelläni ruotsinkielisten oikeuksia." twiittasi Näkkäläjärvi.
 Suurimmat kiitokset kuuluvat silti Sannille!- AnonyymiKyllä kunnon spammi piristää aina! Kiitos, kiitos ja vielä kerran kiitos! Oi suuri näkijä ja ajatusten Volga. 
- Anonyymi1. Någons åsikt är inte sanningen. 
 2. Masspostning, vilket du håller på med, är förbjudet.
 3. Hjärtliga gratulationer för att detta spam nu ens på något sätt nuddade vid spaltens rubrik.
 4. Försök komma över det att 100 % av finländarna valde frivillig svenska och helt enkelt inte delar er åsikt.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:1. Någons åsikt är inte sanningen. 
 2. Masspostning, vilket du håller på med, är förbjudet.
 3. Hjärtliga gratulationer för att detta spam nu ens på något sätt nuddade vid spaltens rubrik.
 4. Försök komma över det att 100 % av finländarna valde frivillig svenska och helt enkelt inte delar er åsikt.Mielipiteesi, että 100% valitsi ruotsin, ei tosiaankaan ole totta! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mielipiteesi, että 100% valitsi ruotsin, ei tosiaankaan ole totta! No, jos se ei ole totta, niin eikö kielialoitteen pitäisi saada nimiä? Taitaa umpeutua kohta, vai onko jo peräti umpeutunut? 
 
- AnonyymiLiittyykö tämä jotenkin kielipolitiikkaan ?? - Sanni torppasi kielialoitteen joten kyllä kuuluu. Tämä antaa hyvän kuvan millä osaamisella Sanni valitsi kielet suomalaisten puolesta. 
 
- AnonyymiTapahtumiin liittyvän nuoren demarin osaamista on nyt myös kuvattu rehellisesti. Voi kyynel. 
- AnonyymiTätä ruotsiin takertumista ja järjen kieltämistä kannattaisi tutkia jonkun tohtoriksi aikovan . 
 Ahvenanmaalaiset muitta mutkitta hylkäsivät kyllä suomenkielen , eikä heillä taida olla virkamiessuomivaatimustakaan .
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424965
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183666
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693463
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012818
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302650
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181781
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161596
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011458
- 1521331
