Suomi ja Israel

Esittäisin tämän palstan arvoisille kirjoittajille kysymyksen: mitä virheitä löydätte oheisen videon alussa oleviin tietoihin tai käsityksiin lipuista. Kenties virheitä tai erilaisia käsityksiä ei olekaan.. tai

https://www.youtube.com/watch?v=w4gBDMo2868


Juutinraumaa
9180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Korjaan.. lippujen symboliikkaa on aivan videon lopussa vasta.

Juutinraumaa

Äänestä

Kuinka monta sinivalkoista lippua maailmalla on ja onko noilla mailla jotain yhteistä kekenään? Etekä-Ameriikassa monta sinivalkoista lippua mutta niissä on keskellä jokin erivärinen kuva tai jokin muu kuvio kuten vaikka Kuuban lipussa on punainen kolmio ja täryi. . Pelkkiä sinivalkoisia on vain Honduras.

http://flagpedia.net/fi/honduras
http://flagpedia.net/fi/israel
http://flagpedia.net/fi/kreikka
http://flagpedia.net/fi/mikronesia
http://flagpedia.net/fi/somalia
http://flagpedia.net/fi/suomi

Äänestä
  • Pelkkä sinivalkoisuus ei nyt ole se pointti eikä muiden valtioiden sekoittaminenkaan mukaan.. no Kreikka nyt, jos pakko jotain. Viisisakarainen tähti ei liene Daavidin tähteen mitenkään kytkettävissä.

    Juutinraumaa

    Äänestä

http://flagpedia.net/fi/el-salvador
http://flagpedia.net/fi/guatemala
http://flagpedia.net/fi/honduras
http://flagpedia.net/fi/nicaragua
Kuuban lipussa on punainen kolmio ja tähti. Pelkkiä sinivalkoisia on vain Honduras.
http://flagpedia.net/fi/kuuba

Sinä puhuit lööperiä sillä nuo valtiot kuuluvat Pohjois-Ameriikkaan. Etelä-Ameriikassa ei ole kuin kaksi sinivalkoista lippua. Nimittäin Argentina ja Uruquay. Onkohan joku juutalainen suunnitellu ne kaikki? Eipä taida olla ja muuta yhtäläisyyttäkään tuskin löytyy paitsi nuo raidat.

http://flagpedia.net/fi/argentiina
http://flagpedia.net/fi/uruguay

Tobelius ei muuten itse ollut juutalainen vaan hänen aatemaailmassa isänmaallisuus ja usko kaitselmukseen kasvoivat yhä enemmän yhteen, niin että hän myöhemmällä iällään uskoi suomalaisten olevan juutalaisten rinnalla toinen "Jumalan valittu kansa".

Ei se tee ihmistä jonkin rotuiseksi jos esiesiesi-isi on vaikka hindu. Topeliuksen ja Kari Rydmanin juutalainen esi-isä oli Kristoffer Zebulonsson. Hän oli Rydmanin äidinisän äidinäidin äidinisän äidinisän isä, eli olen juutalaisen jälkeläinen kymmenennessä polvessa. Juutalaisverta Rydmanilla siis on 1/512-osa, eli hiukkasen vähemmän kuin Topeliuksella (1/32-osa)!

Ristilippuja on Aasiassa yksi (Georgia) ja Afrikassa ei yhtään, jollei Keski-Afrikan tasavaltaa lueta sellaiseksi. Se ei ole ristilippu sillä risti ei ole yhtenäinen. Vai mitä mieltä olette? http://flagpedia.net/fi/keski-afrikan-tasavalta

Euroopassa varsinaisia ristilippuja on seitsemän plus Englannin ja Ahvenanmaan ja Inkerin liput. Myös vepsäläisillä ja lyydikoilla on omat ristilippunsa, mutta ne eivät ole itsenäisiä valtioita niin kuin eivät ole Ahvenanmaakaan eikä Englanti. Kreikan lipussa on risti ja niin sitä on jonkilainen risti Sveitsinkin lipussa ja Vatikaanin lipussa on taivaan portin avaimen ristissä keskenään.

Pohjois-Ameriikassa on kaksi ristilippua.
http://flagpedia.net/fi/dominica
http://flagpedia.net/fi/dominikaaninen-tasavalta

Oseaniassa on seitsemän jonkilaista ristilippua ja ne on Autralian lipun kaltaisa Tonga joka muistuttaa Sveitsin lippua punaisine ristineen.
http://flagpedia.net/fi/australia
http://flagpedia.net/fi/tonga

Kaikkee sitä oppii.

Äänestä
  • Niin, se juutalaisuus juuri.. miten sen ottaa ja minkä opin kautta? Itse en osaa ottaa sillä vähäisellä käsityksellä mitä Toppeliuksesta ymmärrän.

    Juutinraumaa

    Äänestä

Komeita lippuja molemmat. Itsenäisiä valtioita, joita isommat hätistelee. Molemmat puolustaa omaa maataan.

1Äänestä
  • Silti Suomi on Israelin sotilaallinen kaveri, mutta poliittinen vihamies.

    Äänestä

Minusta toi Karjalan Kannas on muodoltaan vähän niikö Israel ja ovatko samaa kokoakin. Ei se Israel kovin suuri maa ole. En tiedä miten muualla asuvat juutalaiset kokevat sen kotimaakseen.
Karjalaiset ajettiin pois omilta kotikonnuiltaan joten milloin alkaa paluu luvattuun maahan. Tai eihän sitä kukaan ole enää karjalaisille luvannut. Mennyt mikä mennyt ja toisen ja kolmannen polven evakon jälkeläiset ei hevoakaan piittaa jostain paluumuutosta. Karjalaiset on kyllä sellasta kauppakansaa joten heitä vois pitää Suomen juutalaisina.

Äänestä

Videossa on kaksi virhettä:
Ensinnäkin, siniristilippu ei ole Topeliuksen suunitelema, vaan ristin muoto päätettin otta siihen vasta v.1918. Sitä ennen valkoisen Suomen lipuna oli sinipuna-värinen lippu, samanlainen kuin Virolla on, mutta siitä puutui musta väri.
Topeliuksen lipu-sadussa sininen väri symbolisoi Suomen taivasta ja valkoinen lumihankea, toisin sanoen se kuvasi Suomen talvea. Risti otettiin ristinuskon symboolina ja merkkinä pohjoismaisesta suuntautumisesta.

Topelius ei ollut myöskään uskonnoltaan juutalainen, vaikka joku isoäiti oli syntyperäinen juutalainen.

Kolmantena virheenä voidaan sanoa Abrahamin kansalaisuuden luokitelu suomalaiseksi ajalta, jolloin suomalaisia ei ollut olemassa.
Lopuksi, minulle jäi vaiktelma, että puhuja olisi ollut humalassa. Jos joku tietää paremmin, niin vstatkoon, mutta sellaisen vaikutelman sain.

Suomalainen mies

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Esittäisin tämän palstan arvoisille kirjoittajille kysymyksen: mitä virheitä löydätte oheisen videon alussa oleviin tietoihin tai käsityksiin lipuista. Kenties virheitä tai erilaisia käsityksiä ei olekaan.. tai

https://www.youtube.com/watch?v=w4gBDMo2868


Juutinraumaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu