Suomi ja Israel

Anonyymi

Esittäisin tämän palstan arvoisille kirjoittajille kysymyksen: mitä virheitä löydätte oheisen videon alussa oleviin tietoihin tai käsityksiin lipuista. Kenties virheitä tai erilaisia käsityksiä ei olekaan.. tai

https://www.youtube.com/watch?v=w4gBDMo2868


Juutinraumaa

10

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korjaan.. lippujen symboliikkaa on aivan videon lopussa vasta.

      Juutinraumaa

    • Anonyymi

      Kuinka monta sinivalkoista lippua maailmalla on ja onko noilla mailla jotain yhteistä kekenään? Etekä-Ameriikassa monta sinivalkoista lippua mutta niissä on keskellä jokin erivärinen kuva tai jokin muu kuvio kuten vaikka Kuuban lipussa on punainen kolmio ja täryi. . Pelkkiä sinivalkoisia on vain Honduras.

      http://flagpedia.net/fi/honduras
      http://flagpedia.net/fi/israel
      http://flagpedia.net/fi/kreikka
      http://flagpedia.net/fi/mikronesia
      http://flagpedia.net/fi/somalia
      http://flagpedia.net/fi/suomi

      • Anonyymi

        Pelkkä sinivalkoisuus ei nyt ole se pointti eikä muiden valtioiden sekoittaminenkaan mukaan.. no Kreikka nyt, jos pakko jotain. Viisisakarainen tähti ei liene Daavidin tähteen mitenkään kytkettävissä.

        Juutinraumaa


    • Anonyymi

      http://flagpedia.net/fi/el-salvador
      http://flagpedia.net/fi/guatemala
      http://flagpedia.net/fi/honduras
      http://flagpedia.net/fi/nicaragua
      Kuuban lipussa on punainen kolmio ja tähti. Pelkkiä sinivalkoisia on vain Honduras.
      http://flagpedia.net/fi/kuuba

      Sinä puhuit lööperiä sillä nuo valtiot kuuluvat Pohjois-Ameriikkaan. Etelä-Ameriikassa ei ole kuin kaksi sinivalkoista lippua. Nimittäin Argentina ja Uruquay. Onkohan joku juutalainen suunnitellu ne kaikki? Eipä taida olla ja muuta yhtäläisyyttäkään tuskin löytyy paitsi nuo raidat.

      http://flagpedia.net/fi/argentiina
      http://flagpedia.net/fi/uruguay

      Tobelius ei muuten itse ollut juutalainen vaan hänen aatemaailmassa isänmaallisuus ja usko kaitselmukseen kasvoivat yhä enemmän yhteen, niin että hän myöhemmällä iällään uskoi suomalaisten olevan juutalaisten rinnalla toinen "Jumalan valittu kansa".

      Ei se tee ihmistä jonkin rotuiseksi jos esiesiesi-isi on vaikka hindu. Topeliuksen ja Kari Rydmanin juutalainen esi-isä oli Kristoffer Zebulonsson. Hän oli Rydmanin äidinisän äidinäidin äidinisän äidinisän isä, eli olen juutalaisen jälkeläinen kymmenennessä polvessa. Juutalaisverta Rydmanilla siis on 1/512-osa, eli hiukkasen vähemmän kuin Topeliuksella (1/32-osa)!

      Ristilippuja on Aasiassa yksi (Georgia) ja Afrikassa ei yhtään, jollei Keski-Afrikan tasavaltaa lueta sellaiseksi. Se ei ole ristilippu sillä risti ei ole yhtenäinen. Vai mitä mieltä olette? http://flagpedia.net/fi/keski-afrikan-tasavalta

      Euroopassa varsinaisia ristilippuja on seitsemän plus Englannin ja Ahvenanmaan ja Inkerin liput. Myös vepsäläisillä ja lyydikoilla on omat ristilippunsa, mutta ne eivät ole itsenäisiä valtioita niin kuin eivät ole Ahvenanmaakaan eikä Englanti. Kreikan lipussa on risti ja niin sitä on jonkilainen risti Sveitsinkin lipussa ja Vatikaanin lipussa on taivaan portin avaimen ristissä keskenään.

      Pohjois-Ameriikassa on kaksi ristilippua.
      http://flagpedia.net/fi/dominica
      http://flagpedia.net/fi/dominikaaninen-tasavalta

      Oseaniassa on seitsemän jonkilaista ristilippua ja ne on Autralian lipun kaltaisa Tonga joka muistuttaa Sveitsin lippua punaisine ristineen.
      http://flagpedia.net/fi/australia
      http://flagpedia.net/fi/tonga

      Kaikkee sitä oppii.

      • Anonyymi

        Niin, se juutalaisuus juuri.. miten sen ottaa ja minkä opin kautta? Itse en osaa ottaa sillä vähäisellä käsityksellä mitä Toppeliuksesta ymmärrän.

        Juutinraumaa


    • Komeita lippuja molemmat. Itsenäisiä valtioita, joita isommat hätistelee. Molemmat puolustaa omaa maataan.

      • Anonyymi

        Silti Suomi on Israelin sotilaallinen kaveri, mutta poliittinen vihamies.


    • Anonyymi

      Minusta toi Karjalan Kannas on muodoltaan vähän niikö Israel ja ovatko samaa kokoakin. Ei se Israel kovin suuri maa ole. En tiedä miten muualla asuvat juutalaiset kokevat sen kotimaakseen.
      Karjalaiset ajettiin pois omilta kotikonnuiltaan joten milloin alkaa paluu luvattuun maahan. Tai eihän sitä kukaan ole enää karjalaisille luvannut. Mennyt mikä mennyt ja toisen ja kolmannen polven evakon jälkeläiset ei hevoakaan piittaa jostain paluumuutosta. Karjalaiset on kyllä sellasta kauppakansaa joten heitä vois pitää Suomen juutalaisina.

    • Anonyymi

      Videossa on kaksi virhettä:
      Ensinnäkin, siniristilippu ei ole Topeliuksen suunitelema, vaan ristin muoto päätettin otta siihen vasta v.1918. Sitä ennen valkoisen Suomen lipuna oli sinipuna-värinen lippu, samanlainen kuin Virolla on, mutta siitä puutui musta väri.
      Topeliuksen lipu-sadussa sininen väri symbolisoi Suomen taivasta ja valkoinen lumihankea, toisin sanoen se kuvasi Suomen talvea. Risti otettiin ristinuskon symboolina ja merkkinä pohjoismaisesta suuntautumisesta.

      Topelius ei ollut myöskään uskonnoltaan juutalainen, vaikka joku isoäiti oli syntyperäinen juutalainen.

      Kolmantena virheenä voidaan sanoa Abrahamin kansalaisuuden luokitelu suomalaiseksi ajalta, jolloin suomalaisia ei ollut olemassa.
      Lopuksi, minulle jäi vaiktelma, että puhuja olisi ollut humalassa. Jos joku tietää paremmin, niin vstatkoon, mutta sellaisen vaikutelman sain.

      Suomalainen mies

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      19
      2198
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      895
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      824
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      805
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      632
    Aihe