Pakoletku tihkuu nestettä läpi

Anonyymi

Huomasin keväällä, että pilssissä oli pakkasnestettä. Tarkemmin tutkittuani huomasin pakoletkun (Vetus) alla alimmassa kohdassa nestepisaran, joka oli moottoriin syksyllä ajettua glygolia. Neste vuoti ilmeisesti pakoletkussa olevasta pienestä murtumasta. Kesällä, kun putkessa vettä, en huomannut vuotoa. Ilmeisesti glygoli tulee pienemmästä reiästä läpi kuin vesi. Pakoletku menee vaihtoon. Taitaa olla aika "projekti", kun nuo paikat veneissä ovat aina ahtaita ja letku 4" paksua. Tarkastin toisenkin puolen koneen letkun peilin avulla ja siinäkin oli alimmassa kohdassa pisara. Onko kokemuksia noiden letkujen kestävyydestä yleensä. Minulla ensimmäinen kerta kun tuosta kohdasta vuotaa. Varmaan vaihdan molemmat letkut samalla kerralla.

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nopeasti pilssi täynnä vettä ja häkäkaasuja ympäriinsä, kun letkut menevät poikki.
      Osa rikki= vaihda se ennen veneilyä

    • Anonyymi

      Letkut kestävät vuosikymmeniä. Tarkasta nyt kuitenkin klemmarit ensin.
      Letkujen laadussa on paljon eroa. Jotkut ovat todella hirveitä taivutella ja toisten käsittely on helppoa. Ei ole kokemusta noista ohuista putkista, mutta säästät paljon vaivaa, kun hiukan vertailet.

    • Anonyymi

      Toisen koneen letku vaihdettu. Ei ollut paha homma, mutta moottorin puolella pakoputken mutkaan saa kunnolla kiinni vain yhden pultilla kiristettävän lemmarin. Toinen lemmari menee vähän kauluksen päälle. Alkujaankin siinä oli kaksi samoin, ja hyvin oli letku pysynut kiinni. Käytettiin uusia 20 mm leveitä hd klemmareita varmuuden vuoksi. Toisella puolelta saatiin myös vanha letku irti. Huoltomies sahasi letkun kahdesta kohtaa poikki, jotta kiinni juuttuneet ylä- ja alapään pätkät sai helpommin pois. Silti mies joutui aika mutkalle taipumaan. Minun selkä ei kestä noita hankalia asentoja, joten homman tekee paikallinen VP huoltomies. Hän tekee myös koneiden syyshuollot yms. Uusi letku tilattu ja vaihdetaan kun tulee.

    • Anonyymi

      Aivan tyypillinen vika. Sinällään hankala vika löytää, kun päältä putki näyttää ihan kunnolliselle, myöskään pakokaasua tule läpi, mutta notkokohdista vesi tihkuu.
      Tuo taipuisa putki näyttää kestävän 10-15v.

    • Anonyymi

      Miten näin yksinkertaisesta asiasta saadaan tällä foorumilla ylitsepääsemättömän vaikeaa?
      Veneen kelluessa ja letkujen mennessä poikki voi olla myräkässä vähän pirullisempaa touhua.

      Jos letkut vuotaa, niin vaihtaa ne. Ei ole kummoinen homma. Muutamiin v8, v6 ja rivikoneisiin vaihtaneena tiedän sanoa.

    • Anonyymi

      Molemmat letkut vaihdettu. Oli aika projekti irroitaa vanhat letkut etenkin alapäästä, kun olivat "liimautuneet" rst putkeen kiinni. Pienellä rälläkällä teräslangat varovasti poikki ja lopulta lähtivät. Uudet letkut alapäästä olivat tosi tiukkoja saadaa vedettyä putken päälle. Vähän vesivaseliinia, niin helpotti. Uudet hd lemmarit kiinni ja homma oli tehtu. Toivottavasti nyt kestävät eikä vesi tihku liitoksistakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2362
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      246
      2339
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1548
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      39
      1384
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1009
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe